SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

System płatności mobilnych BLIK ma milion użytkowników

Ponad milion zarejestrowanych użytkowników oraz blisko 10 tys. transakcji dziennie obsługuje już uruchomiony w lutym br. przez spółkę Polski Standard Płatności system płatności mobilnych BLIK. Oprócz banków mogą dołączać do niego także placówki handlowe. Założyciele systemu liczą na masowy udział w nim uczestników rynku nie tylko finansowego.

Grzegorz DługoszGrzegorz Długosz

– Przekroczyliśmy pierwszy milion użytkowników zarejestrowanych w bazach danych systemu płatności mobilnych BLIK – informuje Grzegorz Długosz, prezes zarządu spółki Polski Standard Płatności. – Chwalimy się tym, bo po pół roku od uruchomienia systemu mamy już ponad milion transakcji i zbliżamy się do około 10 tys. dziennie. Każdego miesiąca banki dokładają nam prawie sto tysięcy nowych użytkowników. Ale liczymy, że rozwój poparty akcjami promocyjnymi dopiero następuje w takiej skali, jakiej byśmy sobie życzyli.

System płatności mobilnych BLIK wystartował na początku lutego br. Dwa lata wcześniej Alior Bank, Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank i PKO Bank Polski podpisały porozumienie w sprawie strategicznej współpracy – utworzenia wspólnego standardu płatności mobilnych. Uzgodniono, że jego podstawą będzie system IKO PKO Banku Polskiego, który funkcjonuje na rynku od marca 2013 roku, rozbudowany o elementy umożliwiające dołączenie do niego innych partnerów. W połowie października 2013 roku w projekt włączyła się Krajowa Izba Rozliczeniowa, która obecnie zapewnia infrastrukturę teleinformatyczną oraz odpowiada za realizację rozrachunku w systemie ELIXIR na rzecz uczestników systemu BLIK.

– Oczywiście interesują nas miliony użytkowników – zapewnia Grzegorz Długosz. – Obecnie nasi założyciele mają około czterech milionów klientów w swojej bankowości mobilnej. Liczymy, że większość z nich, jeśli nie wszyscy, w ciągu roku, dwóch lat, zaczną korzystać z systemu BLIK. Mamy nadzieję na kilka milionów użytkowników do końca 2017–2018 roku.

BLIK, jak przekonuje Grzegorz Długosz, jest otwartym systemem płatności mobilnych. W maju br. dołączyła do niego pierwsza instytucja finansowa niebędąca właścicielem Polskie Płatności Mobilne – Getin Bank. Jeszcze w br., jak przypuszcza Grzegorz Długosz, jego klienci powinni uzyskać dostęp do BLIK.

– Zapraszamy wszystkie banki i instytucje płatnicze w Polsce, obecnie prowadzimy rozmowy z dziesięcioma uczestnikami tego rynku – mówi Grzegorz Długosz. – Ale widzimy chęć pozycjonowania nas jako nie tylko rozwiązania dla banków, lecz także właśnie dla handlu. Nie mamy problemu z akceptacją BLIK-a w sklepach internetowych, stacjonarnych czy sieciach bankomatowych. Wszyscy są chętni, więc można powiedzieć, że mamy kolejkę. Długi okres wdrożenia jeszcze przed nami.

Obecnie w systemie funkcjonuje ponad 130 tys. terminali POS (z ang. Point of Sale, czyli punkty sprzedaży) w stacjonarnych placówkach handlowych, ponad 25 tys. w sklepach internetowych i przeszło 15 tys. bankomatów.

Dołącz do dyskusji: System płatności mobilnych BLIK ma milion użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zuka
a bo getin jest zawsze do przodu ;) dla mnie bankowość mobilna to przede wszystkim wygoda. na szczęście korzystam z getin mobile i gdy zapomnę portfela nie jestem na lodzie ;)
odpowiedź