SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UKE znowu przegrał w sądzie ws. MUX-3. „Będziemy domagać się odszkodowań”

W piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która pozwalała nadawać MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej w starym standardzie do końca 2023 roku. Prezes Telewizji Puls Dariusz Dąbski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl zapowiada walkę o odszkodowania.

8 kwietnia br. WSA  po skardze Telewizji Polsat uchylił decyzję szefa UKE z 24 marca 2022 roku. Zawieszała ona o trzy miesiące migrację MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej z głównymi kanałami Telewizji Polskiej. W piątek przedmiotem rozprawy była decyzja z 20 czerwca 2022 roku. Dzięki niej m.in. TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, nie musiały przechodzić na DVB-T2 do końca 2023 roku. Skargę złożyła również Grupa Polsat Plus.

- Wyrokiem wydanym w dniu dzisiejszym w sprawie o sygn. akt VI SA/Wa 4497/23 Sąd uchylił zaskarżoną w tym postępowaniu decyzję Prezesa UKE z dnia 20 czerwca 2022 r. nr DC.WRT.514.55.2022.11 oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego - poinformował w piątek Wirtualnemedia.pl Mariusz Gąsiński-Goc, starszy specjalista z Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Telewizja Puls zadowolona z rozstrzygnięć sądu

W pierwszej połowie 2022 roku MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 miały zmienić standard na DVB-T2 z kodekiem HEVC. Kilka dni przed pierwszą migracją, która nastąpiła w województwach lubuskim i dolnośląskim, ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o odroczenie tego procesu w przypadku trzeciego multipleksu. Tłumaczono, że MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania, a trwa wojna na Ukrainie. Szef UKE najpierw pozwolił nadawać głównym kanałom TVP przez trzy miesiące w starym standardzie, a potem wydał decyzję, która pozwoliła nie przechodzić na DVB-T2 do końca 2023 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Krajowy Instytut Mediów podawał w marcu 2022 roku, że 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową nie ma telewizorów lub tunerów obsługujących nowy standard. W efekcie kilka milionów widzów, straciło dostęp do m.in. Telewizji Polsat, Super Polsatu, TV4, TV6, TVN, TVN7, TTV, Telewizji Puls, Puls 2, TV Trwam, Stoklatki i Anteny HD. Główne anteny Telewizji Polskiej nie straciły widzów przed wyborami parlamentarnymi. Nadawcy prywatni uznali to za uprzywilejowanie nadawcy publicznego i zapowiedzieli walkę o odszkodowania od Skarbu Państwa. Podliczenie strat jest możliwe od połowy grudnia 2023 roku, kiedy MUX-3 przeszedł na DVB-T2/HEVC. Szacuje się, że roszczenia mogą sięgnąć nawet 0,5 mld zł. Zmiana standardu najbardziej dotykała nadawców prywatnych w 2022 roku. Później odbiorcy naziemni stopniowo nabywali nowe sprzęty.

Wyroki WSA mogą być podstawą do domagania się rekompensat. - Jest to dobra wiadomość dla największych stacji komercyjnych, które przez źle przeprowadzony proces przełączania częstotliwości i faworyzowanie TVP poniosły ogromne straty finansowe, a skutki tej skandalicznej decyzji są i będą odczuwalne dla całego rynku. Tak jak zapowiadaliśmy, Telewizja Puls będzie domagać się odszkodowań za ten skandalicznie i skrajnie niesprawiedliwe przeprowadzony refarming. Przygotowujemy szczegółowe wyliczenia związane z tą sprawą, na potrzeby sporządzenia pozwu w sprawie. Będziemy informować na bieżąco – komentuje w rozmowie z Wirtualnemedia.pl  Dariusz Dąbski, prezes Telewizji Puls.

Podobne stanowisko przesłało Wirtualnemedia.pl TVN Warner Bros. Discovery. - Ostateczny sposób realizacji refarmingu i przeprowadzona w ostatniej chwili zmiana szczegółowo zaplanowanego wcześniej procesu z pewnością nie były korzystne dla odbiorców. Uważamy, że rynek i nadawcy ponieśli w rezultacie straty. Kwestia stosownej rekompensaty jest dla nas nadal otwarta - poinformował nadawca.

Sama Telewizja Polsat nie chce głośno mówić o działaniach prawnych związanych z odszkodowaniami. - Nie komentujemy tematów prawnych. Jak będą jakieś decyzje czy orzeczenia, to oczywiście Państwa poinformujemy, ale po wszystkim – mówił w czwartek p.o. prezes Telewizji Polsat Piotr Żak.

Dołącz do dyskusji: UKE znowu przegrał w sądzie ws. MUX-3. „Będziemy domagać się odszkodowań”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hipokryzja PiS
Niech wykorzystają paragrafy o odpowiedzialności urzędniczej... i niech Prezes UKE płaci.
odpowiedź
User
TVPiS
Tu powinien płacić Prezes Wszystkich Prezesów. To była ewidentna zagrywka pod PiS… tak, aby propaganda TVPiS jak najszerszym strumieniem docierała do wyborów parlamentarnych.
odpowiedź
User
Daw52
Tylko teraz potrzeba wyliczeń ile kanały teraz zyskały na oglądalności czy jednak te 1,5mln to nie czasami sami renciści i emeryci którzy tak czy siak oglądają tylko TVP po trzecie mux1 i mux6,8 mają najmniejszy zasięg naziemny i wszędzie to nie odbiera nawet odbiór spadł przed 2020 i testami DVB-T2.
odpowiedź