SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pierwsza platforma cyfrowa w standardzie DVB-NIP. 12 kanałów w ofercie

Operator satelitarny Eutelsat, który obsługuje m.in. Polsat Box i Canal+, podpisał umowę z nadawcą publicznym Instituto Nacional de Radio y Televisión del Perú. Dzięki niej na pozycji orbitalnej Eutelsat 117°W, ruszy pierwsza platforma w standardzie DVB-NIP. Zastosowane zostanie rozwiązanie Next-Generation-Direct-to-Home. 

Dotychczas tradycyjna sieć dystrybucji telewizyjnej nadawcy IRTP w Peru docierała wcześniej tylko do około 72 proc. populacji, pozostawiając 28 proc. bez żadnego źródła sygnału. Aby mieszkańcy odległych części kraju uzyskali dostęp do stacji telewizyjnych z informacjami, edukacją i dotyczących profilaktyki zdrowotnej, sięgnięto po rozwiązanie oparte na DVB-NIP. Standard ten łączy wydajność technologii nadawczej z technologią stosowaną w sieciach szerokopasmowych. Wypełnia lukę między sieciami IP, a nadawczymi. 

Dzięki temu 100 proc. populacji zyska łatwy dostęp do treści na żywo i plików w domu oraz na telefonach.

12 kanałów w ofercie

W początkowej fazie projektu odbiorcy z Peru będą mieć dostęp w DVB-NIP do 12 niekodowanych kanałów na żywo. Znajdą się wśród nich: stacja informacyjna TV Peru, rozrywkowo-edukacyjna TVPE, dziecięca IPE oraz Radio Nacional. Pakiet zostanie uzupełniony o krajowy system ostrzegania i usługi przesyłania plików w celach edukacyjnych.

- Cieszymy się, że możemy ogłosić nasze najnowsze przedsięwzięcie w Peru, gdzie IRTP wprowadza usługę satelitarną DTH nowej generacji wykorzystującą DVB-NIP za pośrednictwem naszego satelity Eutelsat 117 West A. Jest to dla nas przełom, ponieważ nadal rozszerzamy naszą działalność, wykorzystując ten nowy standard. Jesteśmy przekonani, że ta inicjatywa zrewolucjonizuje krajobraz nadawczy na całym świecie, zapewniając niezrównaną rozrywkę każdemu Peruwiańczykowi posiadającemu urządzenie mobilne w domu, w szkole i innych lokalizacjach określonych przez IRPT. Inicjatywa ta na nowo zdefiniuje standardy usług satelitarnych w regionie, ustanawiając nowy punkt odniesienia w zakresie jakości i niezawodności - stwierdził José Ignacio González-Núñez, regionalny wiceprezes Grupy Eutelsat ds. sprzedaży mediów w Ameryce Północnej i Południowej.

Czym jest standard DVB-NIP?

Obecnie głównym standardem wykorzystywanym na satelicie jest DVB-S2, natomiast w naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Niedawno MUX-3 z głównymi kanałami TVP przeszedł na ten standard. W starszym DVB-T spośród ogólnopolskich multipleksów działa tylko MUX-8, ale wkrótce to może się zmienić. Sieci kablowe korzystają ze standardu DVB-C lub DVB-C2.

DVB-NIP (DVB-Native IP) to nowy standard, który integruje usługi świadczone za pomocą sieci 5G i nadawców, zwiększając zasięg emisji satelitarnych i naziemnych. Aby technologia odniosła sukces, konieczne jest wdrożenie sieci z wieloma nadajnikami 5G małej mocy. We wrześniu ub.r. Enensys Technologies i Eutelsat podczas wystawy IBC 2023 w Amsterdamie zaprezentowały możliwości nowego standardu telewizyjnego DVB-NIP.

W teleporcie operatora satelitarnego Eutelsat zgromadzono kilka kanałów telewizyjnych na żywo, nadawanych w kodeku H.264 i spakowanych DASH. Spakowane treści były hermetyzowane przez serwer Enensys MediaCast Broadband, a następnie przesłano je na satelitę Hot Bird, znajdującego się na pozycji orbitalnej 13° wschód. W czasie pokazu sygnał w nowym standardzie został odebrany na stoisku włoskiego Rai.

Do odbioru wykorzystano urządzenie Enensys 5G-in-a-box eBox, które obsługuje oprogramowanie Enensys CubeAgent do przechwycenia sygnału DVB-NIP z kanału satelitarnego, aby później za pomocą sieci 5G udostępnić przekaz widzom.  Laurent Roul, wiceprezes ds. marketingu w Enensys zauważył, że to pierwszy na świecie pokaz możliwości standardu DVB-NIP w ramach sieci 5G. Pokazał jaką wartością dodaną dla operatorów może być świadczenie wysokiej jakości usług wideo.

- Operatorzy komórkowi już wykorzystują technologię satelitarną do łączenia odległych obszarów. Wspólnie z Enensys pokazujemy, w jaki sposób satelita może przyczynić się również do dystrybucji usług medialnych za pośrednictwem sieci komórkowych. Możemy zobaczyć jak 5G i ewolucja w kierunku 5G NTN (Non Terestrial Network, czyli sieć, która nie jest naziemna) doprowadzi do głębszej integracji między sieciami satelitarnymi i mobilnymi - stwierdziła Annamaria Recchia, VP commercial development, marketing & product, video w Eutelsacie.

Dołącz do dyskusji: Pierwsza platforma cyfrowa w standardzie DVB-NIP. 12 kanałów w ofercie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl