SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowy standard telewizyjny DVB-NIP, czyli kanały satelitarne i naziemne przez 5G

Enensys Technologies i Eutelsat podczas wystawy IBC 2023 w Amsterdamie zaprezentowały możliwości nowego standardu telewizyjnego DVB-NIP. Dzięki sieci 5G możliwe jest zaoferowanie odbiorcom kanałów satelitarnych czy naziemnych. Nie muszą oni kupować usługi internetu u operatora telefonii komórkowej.

Enensys Technologies i Eutelsat współpracują przy wdrażaniu DVB-NIPEnensys Technologies i Eutelsat współpracują przy wdrażaniu DVB-NIP

DVB-NIP (DVB-Native IP) to nowy standard, który integruje usługi świadczone za pomocą sieci 5G i nadawców, zwiększając zasięg emisji satelitarnych i naziemnych. Aby technologia odniosła sukces, konieczne jest wdrożenie sieci z wieloma nadajnikami 5G małej mocy.

W Amsterdamie zademonstrowano działanie tego rozwiązania. W teleporcie operatora satelitarnego Eutelsat zgromadzono kilka kanałów telewizyjnych na żywo, nadawanych w kodeku H.264 i spakowanych DASH.

Spakowane treści były hermetyzowane przez serwer Enensys MediaCast Broadband, a następnie przesłano je na satelitę Hot Bird, znajdującego się na pozycji orbitalnej 13° wschód. W czasie pokazu sygnał w nowym standardzie został odebrany na stoisku włoskiego Rai.

Technologia zbliży operatorów satelitarnych i telekomunikacyjnych?

Do odbioru wykorzystano urządzenie Enensys 5G-in-a-box eBox, które obsługuje oprogramowanie Enensys CubeAgent do przechwycenia sygnału DVB-NIP z kanału satelitarnego, aby później za pomocą sieci 5G udostępnić przekaz widzom.  Laurent Roul, wiceprezes ds. marketingu w Enensys zauważył, że to pierwszy na świecie pokaz możliwości standardu DVB-NIP w ramach sieci 5G. Pokazał jaką wartością dodaną dla operatorów może być świadczenie wysokiej jakości usług wideo.

- Operatorzy komórkowi już wykorzystują technologię satelitarną do łączenia odległych obszarów. Wspólnie z Enensys pokazujemy, w jaki sposób satelita może przyczynić się również do dystrybucji usług medialnych za pośrednictwem sieci komórkowych. Możemy zobaczyć jak 5G i ewolucja w kierunku 5G NTN (Non Terestrial Network, czyli sieć, która nie jest naziemna) doprowadzi do głębszej integracji między sieciami satelitarnymi i mobilnymi - stwierdziła Annamaria Recchia, VP commercial development, marketing & product, video w Eutelsacie.

Nowe standardy telewizyjne

W pierwszej połowie 2022 roku przeprowadzono w Polsce proces zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. W DVB-T2 są nadawane MUX-1, MUX-2 i MUX-4 z głównymi kanałami komercyjnymi, takimi jak TVN, Polsat czy TV Puls. Do końca 2023 roku na nowy standard ma przejść także MUX-3 z najważniejszymi antenami Telewizji Polskiej. Dla odbiorców ze starszymi sprzętami DVB-T2 oznaczał konieczność ich wymiany. Sieci kablowe najczęściej korzystają ze standardu DVB-C, natomiast platformy cyfrowe z DVB-S2.

Za kilka lat powszechnie używanych standardów może być więcej. Między innymi w Niemczech i Włoszech trwa pilotaż DVB-I. Jego głównym atutem jest fakt, że standard ten współpracuje ze wszystkimi najpopularniejszymi platformami dostarczania sygnału wideo. Oznacza to, że widzowie mogą łatwo, na jednej liście, odnaleźć treści z naziemnej, satelitarnej i kablowej telewizji oraz te dostarczane drogą internetową, czyli w streamingu przez sieci szerokopasmowe, światłowody, 5G i inne. Minusem DVB-I jest konieczność wymiany telewizorów lub dekoderów.

W m.in. Czechach, Niemczech, Hiszpanii, Francji i we Włoszech trwają testy technologii 5G Broadcast. Na razie służy ona jednak do odbioru na urządzeniach mobilnych. Podobnie jak w przypadku DVB-NIP, nie trzeba wykupywać internetu, aby odebrać takie emisje. Nadawanie w 5G pozwala na odbiór linearnych transmisji telewizyjnych za pośrednictwem smartfonów i tabletów bez ograniczania liczby jednocześnie oglądających użytkowników i bez utraty jakości obrazu. Sieci komórkowe są projektowane z myślą o indywidualnej komunikacji, gdzie dane są przesyłane z serwerów do poszczególnych użytkowników.

Oglądanie telewizji w streamingu może powodować  nadmierne obciążenie sieci i utratę wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Większość abonentów sieci komórkowych musi też uważać, aby nie przekroczyć limitu danych. W przypadku 5G Broadcast te problemy znikają. 
 

Dołącz do dyskusji: Nowy standard telewizyjny DVB-NIP, czyli kanały satelitarne i naziemne przez 5G

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl