SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Za rok znikną kanały nadawane w standardowej rozdzielczości

Fińska Agencja Transportu i Komunikacji Traficom zdecydowała, że wiosną 2025 roku emisja kanałów telewizyjnych w standardowej rozdzielczości zostanie zakończona. Stacje w jakości SD mają zniknąć zarówno z naziemnej telewizji cyfrowej, jak i sieci kablowych.

Nadawca publiczny Yle ma za rok zaprzestać emisji swoich kanałów w standardowej rozdzielczości i oferować swoje stacje wyłącznie w jakości HD. Komercyjne telewizje w Finlandii jeszcze nie określiły swoich planów w tym zakresie, ale mają to uczynić w najbliższych miesiącach.

- Jakość obrazu i dźwięku we wszystkich gospodarstwach domowych będzie lepsza. Stanie się tak dzięki zmianie standardu naziemnej telewizji cyfrowej ze starszego DVB-T na nowszy DVB-T2. Efektywniej wykorzystuje on częstotliwości przeznaczone dla nadawców telewizyjnych, co pozwoli zaoferować szerszą ofertę HD niż obecnie - stwierdziła Suvi Juurakko-Lehikoinen, dyrektor ds. zarządzania widmem radiowym regulatora Traficom.

Wkrótce kampania informacyjna

Trwają prace nad stosowną kampanią informacyjną w sprawie zmiany standardu. Będzie ona konsultowana ze wszystkimi objętymi zmianą nadawcami. Fiński odpowiednik Urzędu Komunikacji Elektronicznej zachęca, aby w prosty sposób sprawdzić czy telewizor lub dekoder jest przystosowany do odbioru kanałów HD. W przypadku odbiorców naziemnych stacje w wysokiej rozdzielczości w Finlandii zajmują pozycje LCN 21-40. W sieciach kablowych są to pozycje 1-20. Jeśli ktoś odbiera kanały HD, to nie musi wymieniać urządzenia.

- Przejście na HD jest częścią rozwoju technologicznego, który pozwoli na większą różnorodność i rozwój mediów. Dla nas w Traficom ważne jest, aby cała populacja była zaangażowana w rozwój technologiczny. Naszym celem jest, aby po przejściu na nowy standard, wszystkie domy były gotowe do odbioru transmisji w jakości HD. Zachęcamy do tego, aby oprócz własnego telewizora sprawdzać telewizory swoich bliskich, zwłaszcza osób starszych, aby kanały telewizyjne były nadal dla nich dostępne - powiedział dyrektor generalny Traficom, Jarkko Saarimäki.

W Polsce zmiana nastąpiła w 2022 roku i 2023 roku

W naszym kraju większość multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej zmieniła standard na DVB-T2/HEVC w pierwszej połowie 2022 roku. Zmiany objęły wówczas: MUX-1 (TTV, Antena HD, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, TV Trwam, Stopklatka, Wydarzenia 24), MUX-2 (TVN, TVN7, Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TV Puls, Puls 2), MUX-4 (Polsat News Polityka i płatny pakiet Polsat Box). Krajowy Instytut Mediów szacował wówczas, że 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją, nie jest przystosowanych do nowego standardu. Po zmianach z telewizorów w tych miejscach zniknęło większość stacji komercyjnych.

Pierwotnie na DVB-T2/HEVC miał przejść wtedy także MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC). Ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji poprosił prezesa UKE o przesunięcie zmiany standardu tego multipleksu. Tłumaczył to wojną na Ukrainę. MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na emisję trzeciego multipleksu w starym standardzie do końca 2023 roku. Do zmiany doszło w połowie grudnia ub.r.  Z danych KIM wynikało wówczas, że liczba nieprzygotowanych domostw wyniosła wówczas 266 tys. Część widzów naziemnych utraciło dostęp do głównych kanałów TVP, co zbiegło się ze zmianami politycznymi w mediach publicznych. Każdy z multipleksów, który przeszedł na DVB-T2, oferuje od tego momentu tylko kanały w jakości HD. W Polsce nie połączono zmiany standardu naziemnej telewizji z wyłączeniem emisji SD w sieciach kablowych. Niedawno likwidację pakietów SD zapowiedziała sieć kablowa Inea. Większość innych graczy w tej jakości obrazu oferuje tylko wybrane kanały. 

Od samego początku w DVB-T2 i HD jest nadawany MUX-6. W jego skład wchodzą: TVP Nauka, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, Alfa TVP i Belsat. Jedynym ogólnopolskim multipleksem dostępnym w starym standardzie DVB-T jest MUX-8 (CTV9, Nowa TV, Zoom TV, Metro, Telewizja WP). Operator Emitel zabiega w UKE o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na emisję w DVB-T2/HEVC. Jeśli regulator się zgodzi, to multipleks zmieni standard i wszystkie jego stacje będą dostępne w jakości HD. 

Dołącz do dyskusji: Za rok znikną kanały nadawane w standardowej rozdzielczości

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Uhd 4k oled 83 cale
A u nas ? Wszystkie będą w 4K 😅😅😅 ślepe Polaczki i tak nie widzą różnic od SD z bitratem 1,5 Mb
4 11
odpowiedź
User
Gosc
No i jakoś zabrakło informacji, że w Finlandii telewizja nadaje w paśmie VHF.
8 0
odpowiedź
User
Ro2TV
A co ze wspaniałymi polskimi telewizjami kablowymi, które nadal oferują analogowe kanały telewizyjne w SD?
6 2
odpowiedź