SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szef Radia ZET: o rozstaniu autonomicznie zdecydowała Monika Olejnik. Tomasz Lis: naciski polityczne bardziej prawdopodobne

Redaktor naczelny Radia ZET Jarosław Paszkowski w odpowiedzi na list grupy dziennikarzy zapewnił, że to Monika Olejnik autonomicznie podjęła decyzję o ostatecznym zakończeniu współpracy ze stacją. - Naciski polityczne w tej sprawie po tym liście wydają się jeszcze bardziej prawdopodobne - ocenił Tomasz Lis.

Monika Olejnik, fot. AKPA Article

W piątek grupa ponad 20 dziennikarzy, głównie związanych z „Polityką”, „Newsweek Polska”, TVN i „Gazetą Wyborczą”, w liście otwartym do władz Radia ZET negatywnie oceniło zakończenie współpracy z Moniką Olejnik. - Postawienie dziennikarki przed wcześniej podjętą decyzją oraz natychmiastowe ogłoszenie jej publicznie mogło wyglądać na demonstrację polityczną - stwierdzili, dodając, że wskutek tej sytuacji wielu innym dziennikarzom może być trudniej postępować niezależnie i odważnie. Poprosili też kierownictwo stacji o konkretne uzasadnienie pożegnania się z dziennikarką.

Jarosław Paszkowski, redaktor naczelny Radia ZET i szef stacji radiowych Grupy Eurozet, w sobotę w oświadczeniu podkreślił, że to Monika Olejnik autonomicznie podjęła decyzję o zakończeniu ze stacją współpracy. Władze rozgłośni w pierwszym komunikacie w tej sprawie poinformowały, że po zaangażowaniu Konrada Piaseckiego do programu „Gość Radia ZET” zaproponowały dziennikarce dalsze prowadzenie „7 Dnia Tygodnia”, czym nie była ona zainteresowana.

- Dotychczas pozycja Moniki Olejnik na antenie Radia ZET była unikalna, bo przez wiele lat była jedynym dziennikarzem prowadzącym w studiu rozmowy z politykami i ekspertami, a jej programy wypełniały blisko dwie godziny anteny w tygodniu. Medium komercyjne rządzi się jednak biznesowymi prawami, dlatego stacja, po dogłębnych badaniach porannych pasm, zdecydowała o transferze Konrada Piaseckiego z konkurencyjnej krakowskiej stacji - uzasadnił Paszkowski.

Podkreślił, że na decyzję o zastąpieniu Olejnik przez Piaseckiego w „Gościu Radia ZET” nie miały wpływu żadne inne czynniki. Ponadto dziennikarka miała cały czas pełną swobodę przy wyborze zapraszanych gości i tematów.

- Monika jest dziennikarką bezkompromisową, dociekliwą, nieszablonową i przez to budzącą duże emocje. Jej wywiady nigdy nie toczą się według scenariusza, zaskakują zarówno rozmówców jak i słuchaczy. Dlatego chcieliśmy, żeby pozostała w Radiu ZET, ale ona zdecydowała inaczej - dodał szef Radia ZET.

Ta argumentacja nie przekonała Tomasza Lisa, jednego z sygnatariuszy listu do władz Radia ZET. - Pan Paszkowski z radia Zet w odpowiedzi na list dziennikarzy pisze, że to Olejnik sama zrezygnowała z Zetki. Tzn. odrzuciła propozycję wyrzucenia jej z codziennego programu, co zrobiłby każdy kto ma poczucie godności. Naciski polityczne w tej sprawie po tym liście wydają się jeszcze bardziej prawdopodobne. Nadszedł czas, by K. Piasecki odpowiedział, czy przyszedł do Zetki i zaproponował, że zastąpi Olejnik - napisał Lis w niedzielę na Twitterze.

Szybko odpowiedział mu Konrad Piasecki. - Nie mam ochoty być wciągany w próbę budowania politycznej legendy wobec sytuacji, która z polityką nie ma nic wspólnego. W tej historii nie ma ani niczego tajemniczego, ani wstydliwego, a reakcja na list otwarty wyczerpuje - mam wrażenie - temat - stwierdził dziennikarz.

Według badania Radio Track od lutego do kwietnia br. udział Radia ZET w rynku radiowym wyniósł 13,6 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szef Radia ZET: o rozstaniu autonomicznie zdecydowała Monika Olejnik. Tomasz Lis: naciski polityczne bardziej prawdopodobne

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Neo
Po pierwsze chodzi o to, że Zetka jest daleko za RMF, więc przejście Konrada z RMF do Zet, to pstryczek w kierunku konkurenta. Taka informacja dla słuchaczy, zobaczcie z tamtej legendy już nic nie zostało z RMF odchodzą najlepsi ludzi i przechodzą do nas. Po drugie chodzi o pieniądze. Dziś kurs w mediach wyznaczają również reklamodawcy ci dużego biznesu i spółek Skarnu Państwa. To oni decydują komu dać a komu zabrać. Pokażcie mi w tym kraju jakąkolwiek spółkę medialną, która na własne żądanie z wielkiej kasy od nich rezygnuje. A dziś taka Olejnik, to gorący kartofel.
68 13
odpowiedź
User
obiektywny
wg lisa za wszystkim co się dzieje złego stoi PIS , jak lis by zmienił opcje to wywalą go z niemieckiego onetu
82 30
odpowiedź
User
Buk
Lis ma wscieklizne. Zaszczepic!
odpowiedź
User
@Buk
Lis ma wscieklizne. Zaszczepic!


Wściekliznę groźną dla Polski, a więc i dla ciebie, to ma partia rządząca. Rokoszanie niszczą szacunek do państwa i prawa, prowadzą politykę zagraniczną wbrew naszej racji stanu, a w przeciętnych ludziach rozbudzają najgorsze cechy- tchórzostwo, zawiść, kunktatorstwo.
odpowiedź
User
Lucy
Wystarczy posłuchać Piaseckiego w TVN24 - mógłby od razu przejść do TVP , poglądy w 100% zbieżne z linią TVP
32 70
odpowiedź