SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ericsson prognozuje szybszy rozwój 5G: za 5 lat 1,9 mld użytkowników

Ze względu na zwiększenie liczby wdrożeń przez operatorów i przechodzenie użytkowników na urządzenia 5G, w 2024 roku liczba subskrypcji 5G sięgnie 1,9 miliarda. Za 5 lat zasięg 5G obejmie 45 proc. populacji świata, a sieci 5G będą obsługiwać 35% globalnego ruchu mobilnego - prognozuje firma Ericsson w najnowszej edycji raportu Ericsson Mobility Report.

fot. Shutterstock.comArticle

Wczesny impet i entuzjazm wobec sieci 5G sprawiły, że firma Ericsson do końca 2024 r. przewiduje dodatkowe 400 milionów subskrypcji mobilnych usług szerokopasmowych. W najnowszej edycji raportu Ericsson przewiduje 1,9 miliarda subskrypcji 5G, wobec poziomu 1,5 miliarda prognozowanego w wydaniu z listopada 2018 r. (wzrost o prawie 27 proc.).

Inne prognozy również znacząco wzrosły, w szczególności w wyniku szybkiego rozwoju 5G. Przewiduje się, że do końca roku 2024 zasięg 5G obejmie 45 proc. populacji świata. Może on wzrosnąć do 65 proc., ponieważ technologia współdzielenia widma umożliwia wdrażanie 5G w pasmach częstotliwości LTE.

Autorzy raportu podkreślają, że po wprowadzeniu smartfonów 5G dostawcy usług komunikacyjnych uruchomili sieć 5G na kilku rynkach, przy czym na niektórych wyznaczają ambitniejsze cele, zmierzając do objęcia zasięgiem do 90 proc. populacji w ciągu pierwszego roku. Silne zaangażowanie dostawców chipsetów i urządzeń jest również kluczem do przyspieszenia wdrożenia sieci 5G.  W bieżącym roku na rynek mają trafić smartfony dla wszystkich głównych pasm częstotliwości. Urządzenia 5G stają się coraz bardziej dostępne, działa także coraz więcej sieci 5G, zatem do końca 2019 r. na całym świecie prognozowanych jest ponad 10 milionów subskrypcji 5G.

Oczekuje się, że rozwój subskrypcji 5G będzie najszybszy w Ameryce Północnej, gdzie odsetek abonentów 5G w 2024 roku ma wynieść 63%. Na drugim miejscu plasuje się Azja Północno-Wschodnia (47 proc.), a trzecia jest Europa (40 proc.).

- 5G rozwija się w szybkim tempie. Odzwierciedla to entuzjazm dostawców usług i konsumentów dla tej technologii. Sieć 5G wywrze pozytywny wpływ na życie ludzi i firm, a jej korzyści wykraczają poza internet rzeczy (IoT) i przemysł 4.0. Wymierne korzyści płynące z sieci 5G można osiągnąć tylko dzięki utworzeniu solidnego ekosystemu, w którym wszyscy partnerzy zarówno technologiczni, regulacyjni, ds. bezpieczeństwa, jak i przemysłowi mają do odegrania swoja rolę - powiedział Fredrik Jejdling, executive vice president and head of networks w Ericsson.

Ericsson szacuje, że łączny globalny ruch danych w telefonii komórkowej w I kwartale 2019 r. nadal rósł, zwiększając się o 82 proc. rok do roku. Firma przewiduje się, że do końca 2024 roku osiągnie poziom 131 eksabajtów (EB) miesięcznie, a 35 proc. tego ruchu będą obsługiwały sieci 5G.

Na świecie istnieje 1 miliard komórkowych połączeń IoT, do końca 2024 r. liczba ta ma wzrosnąć do 4,1 miliarda, z czego 45 proc. stanowi Massive IoT. Do branż korzystających z Massive IoT należy branża narzędzi do inteligentnych pomiarów, opieka zdrowotna w postaci medycznych urządzeń do noszenia na ciele oraz transport z czujnikami do śledzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Ericsson prognozuje szybszy rozwój 5G: za 5 lat 1,9 mld użytkowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl