SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szybki wzrost na polskim rynku chłodzonych dań gotowych. Na czele pierogi i pyzy

Rynek chłodzonych dań gotowych w Polsce odnotował dynamiczny wzrost w ujęciu rok do roku. Kategoria wzrosła ilościowo o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W monitorowanym okresie polskie gospodarstwa domowe kupiły łącznie ponad 72 tys. ton produktów z tej kategorii - wynika z badania GfK Polonia.

fot. Shutterstock.comArticle

W analizowanym okresie gospodarstwa domowe przeznaczyły na chłodzone dania gotowe 881,4 mln zł, co stanowi wzrost o 16 proc. w stosunku do poprzedniego analogicznego okresu.

Głównymi przyczynami tego dodatniego trendu były częstsze zakupy oraz wyższa suma wydawana przez pojedynczego nabywcę. Przeciętny nabywca kupił produkt z tej kategorii średnio 10 razy i wydał na nią w sumie 80,5 zł, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. Przyrost wartościowy był również wynikiem wyższej średniej ceny, która wzrosła do 12,2 zł za kilogram.

Ilość chłodzonych dań gotowych zakupiona przez pojedynczego nabywcę wzrosła o 11 proc. W ciągu analizowanych 12 miesięcy średnio zakupił on 6,6 kg tego typu produktów. Podczas wizyty w sklepie zostawił średnio 8 zł (7,7 zł w roku ubiegłym).

Pozytywne trendy dla wszystkich wskaźników w kategorii nie ominęły liczby nabywców. Chłodzone dania gotowe od marca 2014 r. do lutego 2015 r. skłoniły do zakupu 81 proc gospodarstw domowych, co oznacza wzrost o 2,5 pkt. proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Wzrastają też wszystkie wskaźniki w kanałach zakupowych dla tej kategorii produktów. Najważniejszy z kanałów, czyli dyskonty, mocno rosną wartościowo (23 proc.) oraz ilościowo. Biedronka jest liderem jeśli chodzi o liczbę nabywców kategorii (obejmuje prawie 50 proc. penetracji). Drugim najbardziej liczącym się miejscem zakupu kategorii jest handel tradycyjny (sklepy spożywcze i wielobranżowe), charakteryzujący się najwyższą średnią ceną zakupu. Na tym tle wyjątkiem są hipermarkety, które odnotowały 2,7-proc. spadek w wydatkach na tę kategorię rok do roku.

Najbardziej popularnym chłodzonym daniem gotowym są pierogi i pyzy. W analizowanym okresie sięgnęło po nie 46 proc. gospodarstw domowych. Segment ten odpowiada za 30 proc. wydatków i wolumenu kategorii. Na drugim miejscu uplasowały się kotlety (16 proc. wydatków na kategorię), a następnie krokiety i naleśniki, pizza oraz flaki.

Najwyższe tempo wzrostu sprzedaży odnotowała pizza (67 proc. w ujęciu wartościowym).

W kategorii chłodzonych dań gotowych większość wydatków przeznaczana jest na produkty markowe (65 proc.), a tempo ich wzrostu jest wyższe od tempa wzrostu marek własnych producentów.

Biorąc pod uwagę profil gospodarstw domowych, za ponad 40 proc. wydatków na kategorię odpowiadają gospodarstwa trzy- i czteroosobowe, z dużych miast, z wyższym dochodem i bez dzieci.

Analizowana kategoria chłodzonych dań gotowych obejmuje wszystkie gotowe dania chłodzone (w tym produkty mączne i ziemniaczane) przechowywane w sklepach w lodówkach, które zaraz po podgrzaniu są gotowe do spożycia.

Powyższe analizy powstały na podstawie danych pochodzących z prowadzonego od 20 lat panelu gospodarstw domowych GfK Polonia. Jego próbę stanowi 8 tys. polskich gospodarstw domowych, zbierających dane za pomocą skanerów i raportujących o dokonywanych przez siebie zakupach produktów FMCG.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szybki wzrost na polskim rynku chłodzonych dań gotowych. Na czele pierogi i pyzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl