SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Szykuje się ostra walka o widza: zachowawczy TVN, come back zakurzonych formatów TVP, nowości Polsatu liderami pasm

Największy znak zapytania stoi przed produkcjami TVP - mocna mieszanka zakurzonych formatów i nowości programowych może zahamować negatywny trend. Nowości Polsatu są mocnymi pretendentami do zostania liderami swoich pasm. TVN z kolei podszedł do swojej ramówki najbardziej zachowawczo, inwestując głównie w sprawdzone już formaty - jesienne ramówki ogólnopolskich nadawców ocenia Mariusz Kukwa, multiscreen manager z domu mediowego Vizeum Polska.

fot. Shutterstock.comArticle

Dwa teleturnieje, historyczny serial i katolickie programy nowościami TVP1

Jesienią br. telewizyjna Jedynka będzie emitować dwa nowe teleturnieje. Pierwszym z nich jest „Rodzina wie lepiej”, oparty na popularnym izraelskim formacie „Sure or Insure”. Jego roboczy roboczy tytuł brzmiał „Ryzyk Fizyk”.

„Rodzina wie lepiej” to gra rodzinna, w której biorą udział 5-osobowe zespoły składające się z członków rodziny lub grupy przyjaciół. Nagroda główna wynosi 40 tys. zł. Wiedzowy teleturniej porowadzi Marcin Rams. Na antenie Jedynki będzie można go oglądać w dni powszednie o godz. 18.25, począwszy od 28 sierpnia br.

Drugim nowym teleturniejem stacji jest „The Wall. Wygraj marzenia”, który powstaje na licencji amerykańskiego formatu „The Wall”. W każdym odcinku występuje para uczestników, którzy odpowiadają na pytania. Kluczową rolę odgrywa wysoka ściana u spodu której znajduje się 15 kieszeni z określonymi kwotami pieniędzy - od 1 do 100 tys. złotych.

„The Wall. Wygraj marzenia” będzie można oglądać w piątki o 20.25, począwszy od 22 września 2017 roku.

W listopadzie na antenę Jedynki trafi nowy serial historyczny „Korona królów”, powstający pod opieką literacką Ilony Łepkowskiej.

Produkcja w reżyserii Wojciecha Pacyny opowiada o kulisach władzy Kazimierza Wielkiego (w tej roli Mateusz Król), króla Polski w latach 1333-1370, ostatniego władcy z dynastii Piastów.

Jesienią widzowie stacji zobaczą również dwa nowe programy katolickie. Pierwszym z nich jest poradnikowy magazyn „Rodzinny Express”, który poprowadzi Michalina Szymborska. Gospodyni programu wraz z gośćmi będzie rozmawiać na tematy dotyczące życia codziennego. Audycję będzie można oglądać w piątki o 9.30, począwszy od 15 września.

Kolejnym nowym katolickim programem TVP1 jest skierowane dla młodzieży „Studio Raban”, które będzie pokazywane w soboty o 12.00 (od 16 września). Autorska audycja Michała Kłosowskiego przedstawia historie młodzieży, która swoim życiem i działaniem inspiruje innych.

Ze znanych już widzom audycji, telewizyjna Jedynka tej jesieni pokaże nowe odcinki m.in.: porannego programu „Dzień dobry Polsko”, teleturniej „Jaka to melodia?”, „Sprawa dla reportera”, „Warto rozmawiać”, „Rolnik szuka żony”, „Sonda 2” (wcześniej cykl pokazywała TVP2), seriale: „Komisariat”, „Klan”, „Ojciec Mateusz”, „Komisarz Aleks” i „Dziewczyny ze Lwowa”, a także liczne dokumenty i filmy. Na poniedziałkowe wieczory Jedynka zaplanowała spektakle Teatru Telewizji, które będą emitowane o 20.25, począwszy od 28 sierpnia. Z poniedziałku na środowy prime-time przeniesione zostało widowisko „Wielki Test”, które od teraz będzie pokazywane częściej niż dotychczas.

Dwa nowe seriale oraz reaktywacja „Koła fortuny” i „997” w TVP2

We wrześniu br. na antenie TVP2 zadebiutują dwa nowe seriale. Pierwszym z nich jest kryminalna produkcja „Miasto skarbów”. 13-odcinkowy serial przedstawia losy dwóch sióstr: Alicji (w tej roli Aleksandra Popławska), która jest genialną historyk sztuki, oraz Ewy (Magdalena Różczka) - utalentowanej malarki, wypełniającej zamówienia dla bogatych kolekcjonerów sztuki.

„Miasto skarbów” będzie pokazywane w czwartki o 21.40, począwszy od 14 września 2017 roku.

Drugą serialową premierą TVP2 jest komediowa produkcja „Pod wspólnym niebem” opowiadająca o perypetiach dwóch rodzin, które przez niefortunny splot zdarzeń, zmuszone są zamieszkać pod jednym dachem.

Premierowe odcinki produkcji będzie można oglądać w piątki o 22.10 (tuż po „Rodzince.pl”), począwszy od 15 września 2017 roku.

TVP2 tej jesieni do ramówki przywróci dwa kultowe formaty. W niedzielę, 10 września odbędzie się premiera teleturnieju „Koło fortuny”, który będzie emitowany w dni powszednie o 16.30 oraz w niedziele o 14.40.

„Koło fortuny” jest oparte na amerykańskim formacie „Wheel of Fortune”. Teleturniej widzom Dwójki znany jest z lat 1993-1998 i 2007-2009. Reaktywowany program ma mieć odświeżoną formułę. Poprowadzą go wokalista Rafał Brzozowski i Miss Polonia 2016 Izabella Krzan.

W czwartek, 5 października po 7 latach przerwy na antenę Dwójki powróci kultowy magazyn „997”, który będzie emitowany w czwartki o 22.35. Audycję ponownie poprowadzi Michał Fajbusiewicz, który zaprezentuje widzom kulisy autentycznych, nierozwikłanych zagadek kryminalnych. Poprzednio „997” w TVP2 oglądać można było w latach 1983-1993 oraz 1995-2010.

Ponadto Dwójka jesienią br. pokaże m.in. morning-show „Pytanie na śniadanie”, talent-show „The Voice of Poland”, „Bake Off - Ale Ciacho!”, „Magazyn Expressu Reporterów”, „Pierwsza randka”, „Lajk!”, „Podróże z historią”, cykl „Było… Nie minęło - EKSTRA - kronika zwiadowców historii” (do tej pory emisja m.in. na antenie TVP Info i TVP Historia), seriale: „Barwy szczęścia”, „M jak miłość”, „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, „O mnie się nie martw” i „Rodzinka.pl” oraz teleturnieje: „Jeden z dziesięciu”, „Familiada” i „Postaw na milion” oraz liczne cykle filmów dokumentalnych i fabularnych.

TVN stawia na serial „Diagnoza” i reality-show „Drzewo marzeń”

Najważniejszą nowością TVN w jesiennej ramówce br. będzie 13-odcinkowy medyczny serial „Diagnoza”, w którym główną rolę zagra Maja Ostaszewska. Wcieli się ona w postać Anny Nowak, która zostaje przyjęta do szpitala w Rybniku. Kobieta traci pamięć i nie pamięta, kim jest ani w jakich okolicznościach trafiła na oddział ratunkowy.

„Diagnozę” będzie można oglądać we wtorki o 21.30, począwszy od 5 września br. Produkcja w tym paśmie zastąpi reality-show „Top Model. Zostań modelką”, którego ostatni sezon stacja pokazała jesienią ub.r.

Drugą z jesiennych nowości stacji jest reality-show „Drzewo marzeń”, które poprowadzi Mateusz Gessler. W programie występują uczniowie szkół podstawowych w wieku od 8 do 13 lat. Wskazują oni wyjątkowe osoby, które - ich zdaniem - zasługują na spełnienie marzeń (np. przyjaciela czy członka rodziny).

Premierowe odcinki „Drzewa marzeń” będzie można oglądać w niedziele o godz. 18.00, począwszy od 3 września br.

 

Jesienią br. TVN pokaże również kontynuacje znanych już programów, m.in. takich jak: morning-show „Dzień dobry TVN” „Milionerzy”, „Azja Express”, „MasterChef”, „Mam talent!”, „Ślub od pierwszego wejrzenia”, „Kuchenne rewolucje”, „Kuba Wojewódzki”, „36,6”, „Kobieta na krańcu świata”, „Co za tydzień”, „Superwizjer”, „Uwaga!”, seriale „Druga szansa” i „Na Wspólnej”, paradokumenty: „Szkoła”, „19+”, „Ukryta prawda” i „Szpital”.

Wysokobudżetowe reality-show, format o modelkach w rozmiarze XL i serial Lampki w Polsacie

Telewizja Polsat na jesień 2017 roku szykuje trzy duże nowości. Pierwszą z nich jest przygodowe reality-show „Wyspa przetrwania”, w którym uczestnicy będą zmagać się w ekstremalnych konkurencjach na jednej z tropikalnych wysp archipelagu Fidżi.

Program poprowadzi dziennikarz Radia Zet Damian Michałowski. „Wyspa przetrwania” to polska wersja hitowego programu „Survivor”. Produkcja w ramówce stacji znajdzie się od piątku, 8 września o 20.00.

Drugą z nowości Polsatu jest program „Supermodelka Plus Size”, w którym poszukiwana jest najlepsza modelka w rozmiarze XL. W składzie jury znajdują się: Ewa Minge (projektantka mody), Emil Biliński (fotograf), Rafał Maślak (model) i Ewa Zakrzewska (modelka). Pełnią oni również role prowadzących i mentorów.

10 odcinkowe show powstaje na licencji niemieckiego formatu „Curvy Supermodel”. Premierowe odcinki programu będzie można oglądać w środy o 20.35, począwszy od 6 września br.

Z kolei w niedzielę, 10 września 2017 roku o godz. 20.00 Telewizja Polsat rozpocznie emisję nowego serialu „W rytmie serca”, który produkuje należąca do Tadeusza Lampki firma Artrama.

13-odcinkowy serial opowiada o losach zdolnego chirurga dr Adama Żmudy, który zmuszony do rezygnacji z pracy w renomowanym szpitalu, planuje zmienić swoje życie i chce dołączyć do Lekarzy bez Granic w Afryce. W rolach głównych wystąpią: Mateusz Damięcki, Barbara Kurdej-Szatan, Maria Dębska, Piotr Polk, Piotr Fronczewski, Małgorzata Foremniak i Dariusz Toczek.

W jesiennej ramówce br. Polsat pokaże również kontynuacje znanych już programów. Widzowie zobaczą m.in. „The Brain. Genialny umysł”, „Twoja twarz brzmi znajomo”, „Nasz nowy dom”, „Interwencja”, seriale „Przyjaciółki”, „Świat według Kiepskich”, „Pierwsza miłość” oraz paradokumenty „Gliniarze”, „Na ratunek 112”, „Trudne sprawy” i „Dlaczego ja?” oraz filmy fabularne. Otwarty Polsat będzie również transmitować m.in. cztery ostatnie eliminacyjne mecze Polaków do Mistrzostw Świata, które w przyszłym roku odbędą się w Rosji. 1 września br. reprezentacja Polski zmierzy się z Danią, 4 września - z Kazachstanem, 5 października - z Armenią, a 8 października - z Czarnogórą.

Telewizyjna Czwórka z nowym serialem obyczajowym

Nową produkcję w jesiennej ramówce wprowadzi również telewizyjna Czwórka, która w ostatnich latach zbudowała silne pasmo pomiędzy godz. 19.00, a 21.00 emitując „Policjantki i policjantów” oraz „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny”. Tym razem będzie to cotygodniowy serial „Mecenas Lena Barska”, którego premiera odbędzie się w październiku br.

Fabuła obyczajowego serialu koncentruje się na losach Leny Barskiej (w tej roli Izabella Bukowska) - atrakcyjnej czterdziestolatki, która jest właścicielką kancelarii prawniczej. Prywatnie Lena jest matką dwojga nastoletnich dzieci (Natalia Idzikiewicz i Jakub Dyniewicz).

W jesiennej ramówce br. stacja ta pokaże również m.in. kolejne odcinki hitowych seriali „Policjantki i policjanci” oraz „Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny” oraz popularnonaukowego programu „Galileo”.

Dwa duże codzienne seriale nadzieją TV Puls na zbudowanie widowni w paśmie access prime-time

Telewizja Puls tej jesieni postanowiła wprowadzić na swoją antenę dwa seriale codzienne. Pierwszym z nich jest medyczna produkcja „Lekarze na start”, którego producentem jest należąca do Tadeusza Lampki firma Artrama.

Serial będzie przedstawiać losy piątki absolwentów medycyny, którzy w tym samym czasie trafiają na staż do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. W rolach głównych zobaczymy piątkę aktorów młodego pokolenia. „Lekarze na start” będzie można oglądać w dni powszednie o 19.10, począwszy od 4 września br.

Drugim tytułem jest „Lombard. Życie pod zastaw” produkowany ze Studiem A, który będzie emitowany w dni powszednie o 18.20 (również od 4 września).

Fabuła serialu rozgrywa się w środowisku właścicieli lombardu, a główne role zagrają w nim: Zbigniew Buczkowski, Henryk Gołębiewski, Michał Chorosiński, Jerzy Górski, Mateusz Murański, Agata Szafrańska oraz Dominika Skoczylas.

Widzowie stacji zobaczą również 3. sezon rozrywkowego programu „Ale numer!”, który jest polską wersja kanadyjskiego formatu „Just for Laughs: Gags”. TV Puls pokaże również zagraniczne hity filmowe, m.in.: „Człowiek mafii”, „Gladiator”, „Aleksander”, „Furia”, „Constantine”, „Cobra”, „Tożsamość Bourne’a”, cykl filmów „Piraci z Karaibów”: „Klątwa Czarnej Perły” oraz premierowo w TV Puls: „Skrzynia umarlaka”, „Na krańcu świata” i „Na nieznanych wodach”, a także cykl czterech filmów z serii „Szybcy i wściekli”.


Komentarz Mariusz Kukwa, multiscreen manager z domu mediowego Vizeum Polska.

Nadchodząca jesień będzie się cechować ostrą walką o widza. Wszystkie duże stacje muszą bronić swoich pozycji przed coraz większą konkurencją ze strony stacji tematycznych, w tym stacji dostępnych w DTT, oraz konkurencją cyfrową w postaci serwisów takich jak Netflix, czy Showmax. Wyjaśnia to zwiększone inwestycje w nowe ramówki w kanałach tak zwanej „wielkiej czwórki”. Każda z dużych stacji, oprócz kontynuacji sprawdzonych i cennych pod względem reklamowym formatów, przedstawiła kilka nowości.

Jak zwykle największy znak zapytania stoi przed produkcjami z grupy TVP. Aby odwrócić trend spadających oglądalności, TVP wprowadza do swoich ramówek najwięcej nowości spośród wszystkich dużych stacji. Telewizja z Woronicza stawia zarówno na odświeżenie i przypomnienie widzom zakurzonych już formatów – takich jak „Koło Fortuny” oraz „997”, jak i przedstawienie całkowicie nowych produkcji. To może być mocna mieszanka, która ma szanse na zahamowanie negatywnego trendu. Nowości Polsatu są mocnymi pretendentami do zostania liderami swoich pasm.

Pod względem reklamowym szczególnym zainteresowaniem może cieszyć się nowy teleturniej na TVP1 „The Wall”, który święci sukcesy na rynkach zagranicznych (w Niemczech oraz USA). Ponadto jesień na antenie TVP1 to sport – w tym uwielbiane przez Polaków skoki narciarskie (każdy konkurs gromadzi przed telewizorami miliony Polaków).
TVP kontynuacje także emisję ugruntowanych już pozycji, jak „Rolnik szuka żony”, czy „Ojciec Mateusz”. Największą niewiadomą jest natomiast nowy serial „Korona królów” okrzyknięty żartobliwie polską edycją „Gry o tron”, który może okazać się zarówno slot-winnerem, jak i największym przegranym, jeśli produkcja nie będzie stała na wystarczająco wysokim poziomie.

TVP2, którą cechuje stabilniejsza widownia w porównaniu do Jedynki stoi serialami. Od lat stacja przyciąga miliony widzów – w szczególności kobiet – najatrakcyjniejszej grupy reklamowej, dzięki takim produkcjom, jak „M jak miłość”, „Barwy Szczęścia”, „Na dobre i na złe”, czy „Rodzinka.pl”. Pozycje te będą kontynuowane w jesiennej ramówce.

Zainteresowaniem widzów, a za nimi reklamodawców, powinny cieszyć się również kolejne sezony „The Voice of Poland” oraz nowy serial kryminalny „Miasto skarbów” z Magdaleną Różczką w roli głównej. Ponadto na antenę TVP2 wracają po latach „Koło Fortuny” oraz „997”, które ze względu na swoją wartość sentymentalną mogą okazać się potężnymi asami w rękawie TVP. To podejście sprawdziło się w przypadku TVN („Milionerzy”, „Agent”) i widać, że TVP również chce skorzystać na tym trendzie.

Również Polsat wprowadzi kilka nowości, które są mocnymi pretendentami do zostania liderami swoich pasm. „Supermodelka plus size” czyli szukanie polskiej piękności w rozmiarze 42+ z Ewą Minge w jury, reality show „Wyspa przetrwania” czyli nowa odsłona „Survivor”, który w 2004 roku pod nazwą „Wyprawa Robinson” był obecny na antenie TVN, a także nowy serial z Mateuszem Damięckim „W rytmie serca” powinny zdobyć przychylność widzów, a co za tym idzie budżety reklamowe.

Oprócz nowych tytułów nieustającym zainteresowaniem cieszyć się będzie serial „Przyjaciółki” oraz wszystkie produkcje docu-soap, w których Polsat radzi sobie lepiej od konkurencji wygrywając w paśmie day-time.

TVN podszedł do swojej ramówki najbardziej zachowawczo – inwestując głównie w sprawdzone już formaty. Z nowości na antenie zobaczymy nowy serial „Diagnoza” z Mają Ostaszewską i Maciejem Zakościelnym oraz reality-show „Drzewo marzeń”, w którym Mateusz Gessler będzie spełniał marzenia osób wskazanych przez dzieci z różnych szkół.

Największym zainteresowaniem reklamodawców powinny cieszyć się kolejne sezony seriali „Drugiej szansy” oraz „Na Wspólnej” oraz kolejne edycje szlagierów takich jak „Masterchef”, „Mam talent”, „Azja Exspress” i „Milionerzy”. Ramówka TVN w porównaniu do TVP jest zdecydowanie mniej kontrowersyjna, jednak jest to zrozumiałe, w sytuacji, gdy ich formaty cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem widowni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szykuje się ostra walka o widza: zachowawczy TVN, come back zakurzonych formatów TVP, nowości Polsatu liderami pasm

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Yeti
Pracować dla dojnej zmiany to obciach na wiele pokoleń dla dzieci i wnuków.
odpowiedź
User
Madame Bławatska
Ile seriali medycznych! Polacy to jednak lubią chorować.

Sentymentalny powrót do starych programów TVP się uda? A czy Sonda2 się udała?
odpowiedź
User
Wanda Łowicz
Papka, papka I jeszcze raz papka. Na każdym kanale. Wyrzucenie telewizora to był jednak bardzo dobry pomysł.
odpowiedź
User
To ino ja
TVN już nie ma... Napiszcie z kim lepiej spotkał się w Stanach Morawiecki. Teraz tylko pytanie kto, Orlen, PZU, KGHM a może Lotos lub bank.
odpowiedź
User
Geo
Skoro TVN pada to co będzie z Edziem Miszczakiem ?
odpowiedź