SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Szykuje się ulga podatkowa dla „producentów gier kulturowych”

Z wykazu prac legislacyjnych wynika, że planowane są prace nad wprowadzeniem ulgi podatkowej dla „producentów gier kulturowych”. Rząd ma spojrzeć przychylnym okiem na gry patriotyczne, które będą promować polską kulturę i tradycję poza granicami kraju.

Article

"W celu zmaksymalizowania korzyści płynących z wyżej opisanych potencjałów, zasobów i szans rozwojowych polskiego sektora gier wideo, jak również z myślą o przeciwdziałaniu negatywnym konsekwencjom gospodarczo-kulturowym przewag konkurencyjnych występujących na rynkach zagranicznych, a także mając na względzie zagraniczną promocję polskich treści kulturowych poprzez gry wideo oraz pozytywnego wizerunku Polski, planuje się wprowadzenie ulgi podatkowej na produkcję gier kulturowych" – napisano w komunikacie CIR.

Ulga dla twórców gier kulturowych ma zakładać możliwość dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania w podatku dochodowym CIT/PIT, 100 proc. ustawowo określonych kosztów kwalifikowalnych. To z kolei przyniesie korzyść dla podatnika - 19 proc. kosztów kwalifikowanych.

O ulgę nie będzie jednak tak łatwo – nad tym, kto ma ją otrzymać będzie czuwać Ministerstwo Kultury. Zweryfikuje ono, czy produkcja skupia się na dziedzictwie kulturowym Polski i takich elementach jak narracja, dialogi, akcja, główni bohaterowie oraz czy gra de facto była tworzona w kraju, a przy procesie twórczym byli zatrudnieni pracownicy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

"Dopuszczalność objęcia ulgą danego projektu rozpatrywana będzie indywidualnie w oparciu o tzw. test kulturowy, którego celem jest weryfikacja, czy dana gra może być uznana za grę o charakterze kulturowym. Planuje się opracowanie testu w oparciu o rozwiązania stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, tj. nawiązujące do modelu brytyjskiego (Video Games Tax Relief) oraz francuskiego (Crédit d'impôt jeu vidéo)" - napisano.

Ministerstwo Kultury ocenia rynek jako „dynamiczny”

Z danych udostępnionych przez resort kultury wynika, że obecnie na rynku działa 330 firm tworzących gry komputerowe, z czego 18 z nich notowanych jest na GPW. Stanowią miejsce pracy dla 4 tys. osób. Polski rynek gier video zajmował w 2017 roku 23. miejsce na świecie i 7. miejsce w Europie. Z oceny MKiDN wynika, że „rozwój sektora gier wideo może w istotny sposób przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Polski".

W Polsce za dotychczasowy największy sukces wśród produkcji gamingowych uznaje się „Wiedźmina”, autorstwa CD Projekt RED. Drugą odsłonę gry otrzymał w prezencie były prezydent USA Barack Obama, kiedy przyleciał do Polski w 2014 roku.

Ministerstwo Kultury szacuje, że w 2016 r. polski rynek gamingowy osiągnął wartość 1,85 mld zł. Za rok będzie wart już 2,23 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Szykuje się ulga podatkowa dla „producentów gier kulturowych”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
brat na postumenta!
Symulacja "Pull up w ostatniej chwili" z plakatem pary.
10 9
odpowiedź
User
agnieszka szewczak
Ej, to akurat głupie nie jest... husaria husarią, ale ludzie by grali. ;) A w tej branży sypią się ogromne pieniądze. ;)
9 9
odpowiedź
User
Grzegorz Stapiński
No to będzie pole do popisu, gry szlakami Kaczorów, Armia niezbrojna Macierewicza, Podróże Szydło przez Polskę lub Jak zostać wiernym psem itp.😂😂
9 8
odpowiedź
User
marketer
Okej mam pomysl na gre. Battle Royale w Sejmie!
9 8
odpowiedź
User
paweł matwiejczuk
Już była gra o powstaniu Warszawskim, która okazała się potworną wtopą, na tyle że studio upadło. To przede wszystkim branża gdzie trzeba wiedzieć co robić. Wiedźmin zwrócił się dopiero przy drugiej części gry...
9 8
odpowiedź