SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Onet zamieścił wywiad z Szymonem Hołownią bez autoryzacji. „Jego współpracownicy ingerowali nawet w niektóre nasze pytania”

Na Onet.pl (Ringier Axel Springer Polska) wywiad z kandydującym na prezydenta Szymonem Hołownią zamieszczono bez uwzględnienia autoryzacji części rozmowy. - Współpracownicy Hołowni w sposób znaczący zmienili treść niektórych jego odpowiedzi, ingerując nawet w niektóre nasze pytania - uzasadniła redakcja portalu.

Szymon Hołownia Article

Wywiad z Szymonem Hołownią przeprowadzili dziennikarze Onetu Witold Jurasz i Janusz Schwertner. Zaznaczono, że to pierwsza z cyklu rozmów z osobami kandydującymi w wyborach prezydenckich.

- Hołownia zdradza m.in., że w ostatnich wyborach głosował na Pawła Zalewskiego z Koalicji Obywatelskiej. Hołownia nie ukrywa, że jest zmęczony pytaniami o sprawy światopoglądowe. Na temat pigułki "dzień po" nie ma "wyrobionego poglądu"; jest za to zdecydowanym przeciwnikiem zmiany przepisów aborcyjnych. Nie przesądza też, czy jako prezydent będzie za odwołaniem Andrzeja Przyłębskiego z funkcji ambasadora RP w Niemczech ani czy w przyszłości przyłoży rękę do ewentualnej czystki w TVP - wyliczono w zapowiedzi rozmowy.

U jej dołu znalazła się natomiast krótka informacja od redakcji. - Tekst wywiadu wysłaliśmy do autoryzacji sztabowi Szymona Hołowni. Jego współpracownicy w sposób znaczący zmienili treść niektórych jego odpowiedzi, ingerując nawet w niektóre nasze pytania. Dlatego podjęliśmy decyzję, by takie zmienione fragmenty opublikować w wersji przed autoryzacją, zgodną z faktycznym przebiegiem i zapisem rozmowy - napisano.

- Powiem szczerze, byłem mocno zaskoczony częstotliwością odpowiedzi "nie wiem", "nie mam poglądu", a sugestii, że skoro dziennikarz pyta polityka, na kogo ten zagłosował, to sam musi najpierw to powiedzieć - nie rozumiem kompletnie - skomentował na Twitterze Janusz Schwertner. - Kolejne moje wywiady przeprowadzane wraz z Witoldem Juraszem będą z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Robertem Biedroniem. Już zachęcam do lektury. Staramy się, żeby żadni kandydaci nie mieli taryfy ulgowej - dodał.

- Nowa jakość w polityce, czyli jak Szymon Hołownia udzielił wywiadu Onetowi. Doskonała decyzja Onetu - skomentował na Twitterze Patryk Słowik z „Dziennika Gazety Prawnej”. - Brawo Janusz Schwertner i Onet. Marzy mi się, żeby wszystkie redakcje w Polsce miały tyle odwagi. I żeby dziennikarze wchodzący do polityki nie zapominali natychmiast, na czym polega autoryzacja - napisała Kalina Błażejowska związana m.in. z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Według badania Gemius/PBI w styczniu br. wszystkie strony i aplikacje internetowe Ringier Axel Springer Polska zanotowały 21,26 mln użytkowników, 2,27 mld odsłon oraz 21 minut i 55 sekund średniego dobowego czasu korzystania, a sam portal Onet.pl - 17,29 mln użytkowników, 1,57 mld odsłon oraz 23 minuty i 41 sekund średniego dobowego czasu korzystania.

W części informacyjno-publicystycznej Onetu w styczniu 9 mln internautów wykonało 151,98 mln odsłon.

Hołownia od ponad 20 lat w mediach

Szymon Hołownia z mediami jest związany od ponad 20 lat. W latach 1997-2000 był dziennikarze działu kultury „Gazety Wyborczej”, w latach 2001–2004 pracował w dziale społecznym „Newsweek Polska”[6], w 2005 roku był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika „Ozon”, a w latach 2005-2006 był redaktorem dodatku „Plus Minus” w „Rzeczpospolitej”.

W latach 2006-2012 współpracował z „Newsweek Polska”, potem przez niecały rok był felietonistą „Wprost”, a w 2015 roku zaczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”.

Prowadził audycje w kilku stacjach radiowych (m.in. Radiu Białystok i VOX FM), w 2006 był gospodarzem programu „Po prostu pytam” w TVP1. W latach 2007–2012 był dyrektorem programowym Religia.tv, prowadził w tej stacji programy „Między sklepami”, „Bóg w wielkim mieście” i „Ludzie na walizkach”.

Największą popularność zyskał od 2008 roku jako współprowadzący „Mam talent!” w TVN. W 2015 roku razem z Marcinem Prokopem prowadził też w TVN program „Mamy Cię!”.

Napisał ok. 20 książek, przede wszystkim o tematyce religijnej i duchowości. Otrzymał kilka nagród dziennikarskich, m.in. Ostre Pióro od Business Centre Club (w 2004 roku), Nagrodę „Ślad” im. bp. Jana Chrapka (w 2007 roku), Wiktora w kategorii Wiktor publiczności za 2010 rok, MediaTor w kategorii NawigaTOR w 2008 roku, a w 2010 roku był nominowany do Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego.

Hołownia od lat jest zaangażowany w działalność charytatywną, głównie na rzecz dzieci w Afryce. Założył fundacje Kasisi i Dobra Fabryka, w 2016 roku otrzymał od Rzecznika Praw Dziecka Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka.

Studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.

Hołownia liczy na 5-10 mln zł w budżecie kampanii, bez konwencji

W grudniu ub.r. Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że chce być bezpartyjnym prezydentem. Szefem jego sztabu został Jacek Cichocki, w latach 2011-2015 minister w rządzie PO-PSL, w zespole jest też wieloletni dziennikarz Michał Kobosko, a komunikację nadzoruje Olga Adamkiewicz, przez ostatnie lata związana z agencją marketingowo-technologiczną Brand New Galaxy.

W zeszłym tygodniu komitet wyborczy Szymona Hołowni zaczął zbierać pieniądze na kampanię. Przez pierwsze 30 godzin wpłacono 300 tys. zł, a po czterech dniach suma wpłat wynosiła ponad 500 tys. zł.

Półtora tygodnia temu, prezentując swój sztab wyborczy, Hołownia powtórzył, że budżet jego kampanii będzie oparty na wpłatach od zwolenników. Zaznaczył, że w ostatnich dniach sztab otrzymuje setki pytań, kiedy będzie można przekazać na ten cel środki.

Dodał, że koszty jego kampanii będą dużo niższe od ustawowego limitu wynoszącego 18 mln zł. - Chcielibyśmy zamknąć się między 5 a 10 mln zł. Będziemy się starali zrobić to oszczędnie, ale tak, żeby to wszystko zostały dowiezione - stwierdził.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Onet zamieścił wywiad z Szymonem Hołownią bez autoryzacji. „Jego współpracownicy ingerowali nawet w niektóre nasze pytania”

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
m.
"nie wiem", "nie mam poglądu" - cała kampania i kandydat Hołownia w pigułce.. .
47 1
odpowiedź
User
Ekto
Niektórzy cenzurę wyssali z mlekiem matki...
23 1
odpowiedź
User
Babcia Mówi
Jeszcze nie wiem czy zgodnie z zapowiedziami sztabu, kampania SZH będzie tania. Jednak kandydat już wypadł bardzo tanio i tandetnie.

Brawa Onet.
29 1
odpowiedź
User
Kuba od Donalda
Pamiętaj jak "Tata" uczył. Jak Cię za rękę złapią, to mów, że nie Twoja ręka. Dobry Szymuś.
10 1
odpowiedź
User
Ubawiona
Oj tam oj tam: a co ma wiedzieć chłoptaś z maturką ledwie. Ja pamietam jak on się mądrzył w TVN kiedy trwało ostatnie konklawe. Jak napuszony wiedział ze Papieżem zostanie Scola. Nie miał pojęcia kim jest Bergoglio. No taki byl mądry, tyle się naczytał na Twitterze i..... kupa śmiechu. Miny jego nie zapomnę do końca życia.
10 1
odpowiedź