SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

O. Rydzyk znów prosi o wsparcie jego mediów. Wylicza miesięczne wydatki

Ojciec Tadeusz Rydzyk kolejny raz poprosił o wsparcie finansowe Radia Maryja i Telewizji Trwam, wymieniając miesięczne wydatki na utrzymanie obu stacji. - Potrzebujemy prawie 5 mln zł miesięcznie. To jest dużo, ale czy dużo dla milionów słuchaczy? - spytał redemptorysta.

- Każdego miesiąca myślicie państwo o budżecie dla własnej rodziny, pomyślcie też o Radiu Maryja i Telewizji Trwam - podkreślił o. Tadeusz Rydzyk na antenie TV Trwam. - Dla orientacji, ile to kosztuje. Nie przerażajcie się, to dużo, ale czy dużo dla milionów? - zapytał.

Zaznaczył, że miesięczne wydatki na obie stacje wynoszą prawie 5 mln zł. - To jest dużo, ale czy dużo dla milionów słuchaczy? - spytał. - Może bez tej pomocy te media przestana istnieć, bo staną się niewypłacalne - ostrzegł o. Rydzyk

Ile kosztują Radio Maryja i TV Trwam

Redemptorysta wyliczył, ile trzeba wydać na samą emisję Radia Maryja i TV Trwam, bez uwzględnienia utrzymania zespołów redakcyjnych i realizatorskich. 740 tys. zł kosztuje miesięcznie obsługa nadawanie naziemnego TV Trwam (zajmuje się tym Emitel), 669,2 tys. zł - roczna koncesja stacji, a 124 tys. zł - opłaty za częstotliwości na potrzeby Radia Maryja.

TV Trwam można oglądać także za granicą, co oznacza dodatkowe wydatki: 35 tys. euro za dzierżawę satelity Astra, 33,3 tys. dolarów za dzierżawę satelity w USA, a 911,2 tys. zł za dzierżawę obiektów nadawczych (wszystko to opłaty miesięczne). Miesięczne rachunki za prąd według o. Rydzyka wynoszą 343 tys. zł, a koszty emisji internetowej - 84,8 tys. zł.

- Katolicy to olbrzym, często śpiący olbrzym. Trzeba wszystkich obudzić, do odpowiedzialności i ewangelizacji świata - podkreślił redemptorysta.

Apele o. Rydzyka o wsparcie

Ojciec Tadeusz Ryszyk regularnie zwraca się do odbiorców swoich mediów o wsparcie finansowe. Wiosną br. na antenie Radia Maryja i TV Trwam emitowano jego apel związany z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku.

- Grupy podatników wspomagających fundację to emeryci i renciści oraz osoby z niższymi dochodami. Tak jest w naszym przypadku. Niestety ludzie bogatsi mają chyba pozaszywane kieszenie i zamknięte portfele, zamknięte serca dla dobra. Zdarzają się bogatsi, którzy pomagają. W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych w ciągu roku oraz zmniejszeniem podstawowej stawki PIT z 17 do 12 procent, wiele osób będzie miało niższe dochody do opodatkowania - opisał.

W komunikacie podano numer KRS związanej z mediami o. Rydzyka Fundacji Nasza Przyszłość, która ma status organizacji pożytku publicznego, więc można do niej kierować 1,5 proc. podatku dochodowego. - Bardzo prosimy o pomoc. Szukajcie następnych, którzy chcieliby pomóc, bo liczba ofiarodawców na pewno poważnie się zmniejszy. Jeżeli tych ofiar będzie mniej, to mniej będziemy mogli uczynić dobra - zaznaczył o. Rydzyk.

- Jesteśmy dopiero na początku tego, co powinniśmy robić. Myślę też o dobrych filmach, reportażach. Takie materiały jednak sporo kosztują. Gdyby wszyscy słuchacze i telewidzowie poczuwali się do odpowiedzialności i każdy systematycznie co miesiąc pomagał, to byśmy dali radę - stwierdził w czerwcu br., przy okazji 20-lecia działania Telewizji Trwam.

380 mln zł środków publicznych dla projektów o. Rydyzka

Od 2016 roku podmioty związane z o. Rydzykiem otrzymywały wiele środków od państwowych spółek i instytucji, głównie w formie dotacji i wydatków reklamowych. Bianka Mikołajewska z Wirtualnej Polski niedawno podsumowała, że przez osiem lat było to łącznie 379,4 mln zł, z czego 218,1 mln zł dotyczyło projektu Pamięć i Tożsamość (to głównie muzeum), 73,1 mln zł - spółek zajmujących się geotermią, 31 mln zł - Telewizji Trwam, a 29,8 mln zł - Akademii Kultury Społecznej i Medialnej.

Na początu br. Fundacja Lux Veritatis, nadająca Telewizję Trwam, przyjęła nowy statut, w którym odwołano się do ustawy o działalności pożytku publicznego oraz podano kilka szczegółowych celów, m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom i przyczynom przestępczości, pomoc Polonii oraz promocję kraju za granicą.

Od wiosny na antenie TV Trwam można oglądać produkcje Telewizji Polskiej. - W zakresie licencjonowania audycji Telewizja Polska współpracuje z innymi nadawcami, w tym z TV Trwam, na zasadach komercyjnych. Sprzedaż jest prowadzona przez odpowiednią jednostkę handlową TVP. Przedmiotowy zakres umów licencyjnych stanowi tajemnicę handlową - informowało Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP.

Ile zarabiają spółki i fundacje o. Rydzyka

Fundacja Lux Veritatis w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 10,7 proc. do 50,34 mln zł, a przy słabszym ograniczeniu kosztów jej zysk netto skurczył się z 1,4 mln do 197,5 tys. zł. Spółka Bonum, zajmująca się m.in. sprzedażą oferty reklamowej i produkcją treści dla Telewizji Trwam, osiągnęła zaś wzrost zysku netto ze 112,6 do 174 tys. zł, a jej przychody zmalały o 11,7 proc. do 12,15 mln zł.

Spółka Spes, wydająca „Nasz Dziennik” i miesięcznik „Szlachetne Zdrowie”, w ub.r. przy niewielkim spadku przychodów zanotowała wzrost kosztów operacyjnych o ponad 20 proc. Jej strata netto zmalała z 605,1 do 542,3 tys. zł dzięki 3 mln zł wpływów finansowych.

Firma Geotermia Toruń, należąca do Fundacji Lux Veritatis, w ub.r. zakończyła budowę ciepłowni geotermalnej i w ramach umowy z PGE zaczęła dostarczać ciepła do odbiorców korzystających z miejskiego systemu. Przyniosło to 9,4 mln zł wpływów, a strata netto spółki wyniosła ponad 400 tys. zł.

Natomiast Fundacja Nasza Przyszłość, zajmująca się pomocą m.in. Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz jej studentom, zwiększyła przychody o prawie 5 proc., ale przy dużo wyższych wydatkach miała 1,34 mln zł straty netto. Za to należąca do niej spółka sprzedająca książki i czasopisma zarobiła na czysto 354 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: O. Rydzyk znów prosi o wsparcie jego mediów. Wylicza miesięczne wydatki

39 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
js
Znowu wtopił na giełdzie, że idzie na żebry?
odpowiedź
User
Ja22
Już niedługo, skończy się dojenie państwa. Skończą się też "dzieła" Rydzyka. Najwyższy czas!
odpowiedź
User
Gość X
Miliony słuchaczy?
Chyba setki słuchaczy, blisko zera.
odpowiedź