SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zmiany w serwisach HbbTV Polsatu i TVN

Po Nowym Roku telewizje komercyjne zmodyfikowały treści, które promują na telewizorach z dostępem do telewizji hybrydowej HbbTV. Polsat zachęca do obejrzenia „Wydarzeń”, natomiast TVN reklamuje serial „Behawiorysta”, dostępny na platformie streamingowej Player.

Article

Telewizja hybrydowa jest dostępna drogą naziemną (operatorzy kablowi i satelitarni rzadko inwestują w tę technologię).  Aby z niej skorzystać, trzeba mieć telewizor lub tuner umożliwiający odbiór serwisów HbbTV i podłączyć to urządzenie do internetu. Telewizja hybrydowa działa na większości nowych telewizorów, znacznie rzadziej na tańszych tunerach do naziemnej telewizji cyfrowej.

HbbTV to dodatkowe serwisy tekstowe, reklamowe, z wideo na żądanie albo ze stacjami radiowymi, emitowane najczęściej razem z naziemnymi stacjami. Zdarzają się też osobne portale, usługi, jak te oferowane przez Emitela (program telewizyjny i radio). Aplikacje HbbTV można uruchomić za pomocą pilota na urządzeniu połączonym z internetem, chociażby przez bezprzewodową sieć Wi-Fi.

„Wydarzenia” promowane na prawie wszystkich kanałach Polsatu

Polsat pod koniec sierpnia ub.r. uruchomił nowy serwis HbbTV pod nazwą Polsat VoD. Jego oferta jest zbliżona do Polsat Go, czyli bezpłatnej usługi z reklamami oferowanej w streamingu. Kiedy uruchomimy naziemne kanały grupy (Polsat, TV4, TV6, Super Polsat) w prawej części ekranu pojawiają się trzy rekomendacje. Do niedawna były to: prognoza pogody, Polsat VoD i świąteczny spot Polsatu. Ten ostatni zniknął. W jego miejsce pojawiła się twarz Doroty Gawryluk i logo prowadzonego i kierowanego przez nią programu „Wydarzenia”. Po wybraniu pilotem tej opcji, uruchamia się ostatnie główne wydanie sztandarowego programu informacyjnego Polsatu. Z grupą Zygmunta Solorza są związane też naziemne Eska TV, Polo TV i Fokus TV, ale na tych kanałach nie ma serwisów HbbTV Polsatu.

TVN promuje serial Playera

Przed świętami Bożego Narodzenia kanałowi TVN towarzyszył serwis reklamowy Samsunga. Promował on w hybrydowej telewizji wybrane produkty południowokoreańskiego koncernu. Teraz osoby, które włączają drogą naziemną TVN widzą napis „Wirtualna rozgrywka. Prawdziwe morderstwa. Odkryj „Behawiorystę”. Jeśli widz naciśnie czerwony przycisk na pilocie, to jest kierowany do planszy z kadrem pochodzącym z produkcji, która kilka dni temu zadebiutowała na Playerze, platformie streamingowej TVN Grupy Discovery. Od planszy nie da się przejść bezpośrednio do Playera. Przed miesiącem informowaliśmy jednak, że TVN pracuje nad naziemną wersją serwisu. W tej sprawie również może współpracować z Samsungiem. Player jest oferowany od roku wyłącznie jako płatny serwis, w przeciwieństwie do Polsat Go, który postawił na model reklamowy. Niewykluczone, że w przypadku wersji HbbTV Playera TVN udostępni za darmo wybrane produkcje. Na przykład główne wydanie „Faktów”.

Catch up TV od TVP wciąż nie ruszyło

Jeszcze kilka miesięcy temu TVP informowała, że wkrótce TVP w serwisie w HbbTV zaoferuje funkcjonalność podobną do Playera, czyli catch up TV, możliwość cofania programów wyemitowanych na wszystkich kanałach do 7 dni.

Zobacz także: Rozkwit HbbTV dzięki DVB-T2/HEVC? „Im więcej nowych telewizorów, tym lepiej”

- Podczas tegorocznej konferencji PIKE została zaprezentowana wersja 2.0 beta serwisu HbbTV, znacznie rozszerzająca jego funkcjonalności dostępne do tej pory tylko w płatnych serwisach VOD oraz w telewizji kablowej. Widzowie oglądający programy TVP w ramach NTC będą mogli skorzystać z funkcjonalności takich jak: 7-dniowa historia, czyli możliwość odtworzenia audycji, które już się zakończyły, oglądanie od początku, przewijanie i pauzowanie audycji.  W nowym serwisie HbbTV pod nazwą TVP Stream widzowie otrzymają dostęp do programu telewizyjnego kanałów TVP, wraz z możliwością skorzystania z w/w funkcjonaności nPVR, a dzięki możliwości logowania do konta TVP, także do katalogu treści płatnych w ramach Strefy VOD i treści tVOD. Sekcja Pogody w serwisie została rozszerzona o możliwość wyboru dowolnego miasta i wzbogacona o dane jakości powietrza oraz codzienną prognozę wideo. Wdrożenie nowej wersji serwisu TVP planuje jeszcze w tym roku - informował w październiku ub.r. portal Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

Catch up TV, czyli 7-dniowa wciąż nie ruszyła. Poprosiliśmy TVP o informację w tej sprawie. Zespół Rzecznika informował, że otrzymamy ją po Nowym Roku. Nadal tak się nie stało. Obecnie w HbbTV działa serwis TVP Stream, który pozwala na dostęp do programów, seriali i filmów na żądanie. TVP na wszystkich swoich kanałach promuje wybrane treści z oferty TVP Stream. To m.in. „Alarm” (promowany w TVP Info), „Taka jak Ty” (TVP Kobieta), „Cześć, mogę Cię zjeść”? (TVP ABC), „Volver” (TVP3), „Zniewolona” (TVP2), „Ojciec Mateusz” (TVP1). Dzięki HbbTV działają też dodatkowe kanały tematyczne nadawcy publicznego. To TVP ABC2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2.

Dołącz do dyskusji: Zmiany w serwisach HbbTV Polsatu i TVN

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zenek
TVN nikt nie powiedział, że na większości pilotów nie ma już czerwonego przycisku:)
odpowiedź
User
Szkoda
Za to Polsat doprowadza do szału tych, którzy pod przyciskiem OK mają rozwijaną listę kanałów. Musiałem przez nich wyłączyć Hbb w telewizorze Panasonic.
odpowiedź
User
Poketon
Za to Polsat doprowadza do szału tych, którzy pod przyciskiem OK mają rozwijaną listę kanałów. Musiałem przez nich wyłączyć Hbb w telewizorze Panasonic.


W czym problem... możesz sobie zawsze nacisnąć "OK" na innym kanale. Znacznie trudniej jest nacisnąć czerwony przycisk na pilocie na którym jedynym czerwonym przyciskiem jest "POWER". Taki znak czasów... gdy zamiast kolorowych przycisków masz logo Netflix itp...
odpowiedź