SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną 980 mln zł z budżetu. Prezydent Duda podpisał nowelizację budżetu 2017

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2017 rok oraz nowelę ustawy okołobudżetowej - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Zakłada ona m.in. przekazanie z tegorocznego budżetu państwa 980 mln zł Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu jako rekompensatę za wpływy z abonamentu rtv nieuzyskane wskutek zwolnień z tej opłaty niektórych grup społecznych.

Prezydent Andrzej Duda Article

Parlament zakończył prace nad tymi ustawami 15 listopada, gdy zostały bez poprawek zaakceptowane przez Senat.

Dzięki nowelom budżetu na 2017 rok i ustawy okołobudżetowej możliwe będzie wypłacenie emerytom-górnikom rekompensat za utracone deputaty węglowe. Jeszcze w tym roku pieniądze otrzyma ok. 235 tys. osób. Ma na to trafić ok. 2,3 mld zł, natomiast generalnie sektor górniczy ma dostać 3,2 mld zł (ok. 1 mld zł ma trafić na restrukturyzację kopalń).

Możliwe też będzie przekazanie 980 mln zł Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na zrekompensowanie ubytku wpływów abonamentowych z tytułu zwolnień z opłat abonamentowych za lata 2010-2017 oraz opłacenie zwiększonych składek do organizacji międzynarodowych. Pieniądze mają trafić do publicznej telewizji i radia na realizację misji.

W nowelizacji budżetu przewidziano również utworzenie nowej rezerwy celowej w wysokości 316,9 mln zł m.in. na program Rodzina 500 plus. Utworzona ma być także rezerwa celowa na zakup wyposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach publicznych (podstawowych i średnich), zapewniających uczniom poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej (udzielanych przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną). Będzie to ok. 88 mln zł.

Ponadto, zgodnie z nowelą, minister rozwoju przeznaczy dodatkowe środki na zakup i objęcie akcji w podwyższonym kapitale zakładowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Polskiego Funduszu Rozwoju na realizację zadań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (w sumie 1,9 mld zł). Dokapitalizowany ma być także Bank Gospodarstwa Krajowego (1,5 mld zł).

Nowele zakładają również m.in. przesunięcie 140 mln zł z wydatków na sądy - w tym ponad 112 mln zł z wydatków majątkowych i bieżących resortu sprawiedliwości na sądownictwo powszechne oraz na sądy apelacyjne. Pieniądze mają pochodzić z oszczędności zgłoszonych przez resort sprawiedliwości i sądy apelacyjne.

Z kolei 723 tys. zł z części budżetu poświęconej gospodarce morskiej na "żeglugę śródlądową" ma zostać przeznaczone m.in. na wyposażenie nowo utworzonego Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w zestaw pływający "Westerplatte II".

Natomiast kwota 75 mln zł na kulturę ma zostać przeznaczona m.in. na regulację kwestii związanych z przejęciem zbiorów byłego Muzeum Techniki NOT w Warszawie przez Narodowe Muzeum Techniki, zakup Folwarku Wschodniego przy Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, zakup historycznego szpitala przy ul. Siennej w Warszawie na potrzeby Muzeum Getta Warszawskiego, a także zakup Pałacu Lubomirskich w Lublinie na Muzeum Kresów.

Rekompensata za grupy społeczne zwolnione z płacenia abonamentu

Podstawą rekompensaty z budżetu państwa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej jest zwolnienie z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego niektórych grup społecznych po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej. Chodzi o emerytów w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatantów oraz bezrobotnych.

980 mln zł ma zrekompensować mediom publicznym przychody abonamentowe nieuzyskane z tego powodu w latach 2010-2017.

Środki z rekompensaty trafią do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (rozdzielającej też pieniądze z abonamentu), która przekaże je Telewizji Polskiej oraz Polskiemu Radiu (w tym jego rozgłośniom regionalnym).

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

TVP ze spadkiem przychodów, Polskie Radio ze wzrostem

W lipcu br. Telewizja Polska podpisała umowę na 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. Otrzymała wtedy 200 mln zł, kolejne 300 mln zł dostanie do końca listopada, a resztę w latach 2018-2019.

W ub.r. TVP zanotowała spadek wpływów o 6,8 proc. do 1,47 mld zł, wzrost kosztów operacyjnych o 8,2 proc. do 1,65 mln zł oraz 176,7 mln zł straty netto. W sprawozdaniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji publiczny nadawca podał, że w 2016 roku zanotował 872 mln zł wpływów reklamowych (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). Natomiast od stycznia do lipca br. miał 27 mln zł straty.

Z kolei Polskie Radio w ub.r. zanotowało 293 mln zł przychodów, o 1,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną 980 mln zł z budżetu. Prezydent Duda podpisał nowelizację budżetu 2017

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
No to będzie za co Zenka Martyniuka na Sylwestra opłacić. Bo na oglądalność i tak ta kasa nie wpłynie. Bo niby co mogą z nią zrobić? Ubrać Hojecką w ciuchy od Dolce i Gabbana? Bo merytorycznie obecnego dna już nie przebiją.
24 2
odpowiedź
User
szybki jak wiatr
W Polsce istnieje coś takiego jak OBOWIĄZKOWY ABONAMENT RADIOWO-TELEWIZYJNY, którego płacić muszą wszyscy (z wyjątkiem pewnej grupy osób zwolnionych) posiadający odbiornik radiowy lub telewizyjny, bez względu na to, czy podoba im się oferta TVP i Polskiego Radia, czy nie. Tyle w teorii. W praktyce ściągalność tego abonamentu kuleje od wielu lat i istnieje bardzo łatwa możliwość wymigania się od tego płacenia, z czego spora część naszego cwaniackiego społeczeństwa korzysta. A media publiczne muszą pełnić misję i potrzebują pieniędzy! Na reklamach nie da się zarobić na misję, bo programy misyjne z założenia są programami elitarnymi i nie cieszą się dużym zainteresowaniem reklamodawców, w dodatku telewizja publiczna nie ma prawa przerywać programów reklamami, co jeszcze bardziej utrudnia walkę na rynku reklamowym. No to nie ma się co dziwić, że co chwilę TVP i PR dostają jakieś wsparcia z budżetu.

Skoro nikt nie ma pomysłu (czy raczej odwagi), żeby zrobić porządek ze ściągalnością abonamentu, niech już przynajmniej dofinansowują media publiczne z budżetu. Lepiej tak niż wcale. W końcu to też jest rodzaj daniny publicznej, bo pieniądze w budżecie biorą się z różnych podatków płaconych przez społeczeństwo. Dzięki temu nawet mimo kiepskiej ściągalności abonamentu media publiczne mogą chociaż częściowo być misyjne i oferować to, czego próżno szukać w ofercie największych stacji komercyjnych (np. programy oparte na wartościach chrześcijańskich czy patriotycznych, edukacja, kultura itd.)
4 21
odpowiedź
User
arki
PISowska reżimowa stacja telewizyjna za utratę godności i pogardę obywateli musi płacić swoim funkcjonariuszom wielkie pieniądze.
27 3
odpowiedź
User
seba
a czy można znaleźć gdzieś analizę jakiego rzędu oszczędności dało by połączenie TVP z PR?
jaki jest sens posiadania 32 spółek regionalnych? np. czy TVP Poznań i PRadio Poznań, które "robią" praktycznie to samo nie lepiej wsadzić do jednego budynku z jedną administracją, jedną flotą, i wyposażyć w najnowszy sprzęt i studia
obecnie każdy dziennikarz ma doświadczenie radiowo tv .. a jak nie ma to niech się naumie
13 1
odpowiedź
User
seba
a kiedy restrukturyzacja polskich mediów? dlaczego w ośrodkach regionalnych mamy osobno radio i osobno tv? nie lepiej połączyć takie jednostki w 1 jednostkę medialną bo obecnie to działa trochę na zasadzie konkurencji że radio i tv wysyła w to samo miejsce swoją ekipę, swoim wozem transmisyjnym by przez swoich realizatorów na swojej antenie i stronie zamieścić
skoro abonament jest radiowo tv to może warto by się było zastanowić nad sensownością wydawania tych pieniędzy by nie szły one na podwójną administrację i tego typu koszty
7 1
odpowiedź
User
prośba
Proszę się odsunąć od Pana Zenona Martyniuka, króla Disco. Nic Wam nie zrobił.
6 8
odpowiedź
User
ani grosza
a kiedy restrukturyzacja polskich mediów? dlaczego w ośrodkach regionalnych mamy osobno radio i osobno tv? nie lepiej połączyć takie jednostki w 1 jednostkę medialną bo obecnie to działa trochę na zasadzie konkurencji że radio i tv wysyła w to samo miejsce swoją ekipę, swoim wozem transmisyjnym by przez swoich realizatorów na swojej antenie i stronie zamieścić
skoro abonament jest radiowo tv to może warto by się było zastanowić nad sensownością wydawania tych pieniędzy by nie szły one na podwójną administrację i tego typu koszty

Nie jest potrzebna żadna restrukturyzacja tylko sprzedaż, gdyż media państwowe nie mają żadnego sensu i są kraje, które ich nie mają i funkcjonują. Prezydent podpisał szkodliwą nowelizację na szkodę suwerena w której media wyłudzają kolejne środki do defraudacji w sytuacji kiedy np nie ma na leczenie - informacja z dziś - Wrocław - 11 lat kolejki do endokrynologa.
8 0
odpowiedź
User
Paweł
No czyli teraz TVP I PR nie należy się ani złotówka z Abonamentu RTV bo jeżeli dostają takie wsparcie z budżetu państwa czyli z naszych podatków wychodzi na to że każdy polak pracujący i płacący podatki już zapłacił swój abonament RTV więc o dodatkowej opłacie w formie abonamentu nie może być mowy ;)
9 0
odpowiedź
User
patriotycznie wychowany
Nie jest potrzebna żadna restrukturyzacja tylko sprzedaż, gdyż media państwowe nie mają żadnego sensu i są kraje, które ich nie mają i funkcjonują. Prezydent podpisał szkodliwą nowelizację na szkodę suwerena w której media wyłudzają kolejne środki do defraudacji w sytuacji kiedy np nie ma na leczenie - informacja z dziś - Wrocław - 11 lat kolejki do endokrynologa.

Hahahahaha! Dawno nie było wpisów tego dziwoląga! Nareszcie jest z powrotem i dostarczył mi dużej dawki dobrego humoru tym oto wpisem!

Przypomnę tylko, że sprzedaż (albo likwidacja) mediów państwowych w Polsce jest możliwa tylko w twoich lewackich marzeniach. I całe szczęście, że tylko tam.
1 10
odpowiedź
User
anty patriota
Nie jest potrzebna żadna restrukturyzacja tylko sprzedaż, gdyż media państwowe nie mają żadnego sensu i są kraje, które ich nie mają i funkcjonują. Prezydent podpisał szkodliwą nowelizację na szkodę suwerena w której media wyłudzają kolejne środki do defraudacji w sytuacji kiedy np nie ma na leczenie - informacja z dziś - Wrocław - 11 lat kolejki do endokrynologa.

Hahahahaha! Dawno nie było wpisów tego dziwoląga! Nareszcie jest z powrotem i dostarczył mi dużej dawki dobrego humoru tym oto wpisem!

Przypomnę tylko, że sprzedaż (albo likwidacja) mediów państwowych w Polsce jest możliwa tylko w twoich lewackich marzeniach. I całe szczęście, że tylko tam.

Sprzedaż za długi będzie koniecznością aby spiąć budżet który rozwalą nowi emeryci żeby zmieścić się z długiem publicznym poniżej progu. Zresztą kto powiedział czy w ogóle będzie jeszcze jakaś jedna Polska czy się nie rozleci na kilka kawałków po jakiejś awanturze o kasę.
7 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing