SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną z budżetu 980 mln zł rekompensaty za zwolnienia z abonamentu rtv

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma w br. przekazać Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 980 mln zł z budżetu państwa z tytułu wpływów z abonamentu rtv nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny.

fot. Shutterstock.com Article

Wypłata takiej rekompensaty była zapowiadana w ostatnich tygodniach przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawą jest zwolnienie z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego niektórych grup społecznych po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej. Chodzi o emerytów w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatantów oraz bezrobotnych.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski na początku października stwierdził, że taka rekompensata będzie wypłacana corocznie i jest zgodna z prawem europejskim, więc dotyczące jej przepisy nie będą wymagały notyfikacji przez Komisję Europejską.

W opublikowanym właśnie uzasadnieniu do nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok podano, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzyma z budżetu państwa 980 mln rekompensaty za wpływy z abonamentu rtv nieuzyskane w latach 2010-2017. KRRiT ma rozdzielić te środki między Telewizję Polską, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Środki z tej rekompensaty, tak jak same wpływy abonamentowe, mogą zostać przeznaczone wyłącznie na realizację misji publicznej.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

TVP ze spadkiem przychodów, Polskie Radio ze wzrostem

W lipcu br. Telewizja Polska podpisała umowę na 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. Na razie otrzymała 200 mln zł, kolejne 300 mln zł może uzyskać do końca listopada, a resztę w latach 2018-2019.

W ub.r. TVP zanotowała spadek wpływów o 6,8 proc. do 1,47 mld zł, wzrost kosztów operacyjnych o 8,2 proc. do 1,65 mln zł oraz 176,7 mln zł straty netto. W sprawozdaniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji publiczny nadawca podał, że w 2016 roku zanotował 872 mln zł wpływów reklamowych (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). Natomiast od stycznia do lipca br. miał 27 mln zł straty.

Z kolei Polskie Radio w ub.r. zanotowało 293 mln zł przychodów, o 1,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną z budżetu 980 mln zł rekompensaty za zwolnienia z abonamentu rtv

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej konserwatywny
Nieudacznictwo "prezesa" Kurskiego kosztuje podatników miliony - czy raczej już miliardy.
52 15
odpowiedź
User
sin
Uff, całe szczęście, że nie miliard... ;-)
36 11
odpowiedź
User
olo
A nasze kochane Radyjko na plusie , tak trzymać panie Jacku.
16 24
odpowiedź
User
prawnik
Niedługo nowelizacja budżetu państwa. Zaplanowany (z naddatkiem) deficyt budżetowy okazał się policzony nadmiernie optymistycznie. Mimo hiper-koniunktury na świecie, zapewniającej obfitość wpływów podatkowych.
A wszystkie nadwykonania budżetu prysły jak bańka mydlana, gdy przyszło wysłać raport do Eurostatu...
41 17
odpowiedź
User
rozsadek
dla lekarzy nie ma, dla towarzysza kurskiego są... policzmy... niedawno 800mln teraz 980mln razem prawie 1,8MLD naszych złotówek... rozbój w biały dzień
55 14
odpowiedź