SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną z budżetu 980 mln zł rekompensaty za zwolnienia z abonamentu rtv

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma w br. przekazać Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu 980 mln zł z budżetu państwa z tytułu wpływów z abonamentu rtv nieuzyskanych w latach 2010-2017 wskutek zwolnień z tej daniny.

fot. Shutterstock.comArticle

Wypłata takiej rekompensaty była zapowiadana w ostatnich tygodniach przez przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podstawą jest zwolnienie z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego niektórych grup społecznych po tym, jak Polska weszła do Unii Europejskiej. Chodzi o emerytów w wieku ponad 60 lat z emeryturami nieprzekraczającymi połowy przeciętnego wynagrodzenia, osoby pobierające zasiłek lub świadczenie przedemerytalne, kombatantów oraz bezrobotnych.

Wiceminister kultury Paweł Lewandowski na początku października stwierdził, że taka rekompensata będzie wypłacana corocznie i jest zgodna z prawem europejskim, więc dotyczące jej przepisy nie będą wymagały notyfikacji przez Komisję Europejską.

W opublikowanym właśnie uzasadnieniu do nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 rok podano, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzyma z budżetu państwa 980 mln rekompensaty za wpływy z abonamentu rtv nieuzyskane w latach 2010-2017. KRRiT ma rozdzielić te środki między Telewizję Polską, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne Polskiego Radia.

Środki z tej rekompensaty, tak jak same wpływy abonamentowe, mogą zostać przeznaczone wyłącznie na realizację misji publicznej.

W ub.r. abonament rtv zapłaciło 1,12 mln spośród 3,2 mln zobligowanych do tego gospodarstw domowych. Wpływy z tej daniny wyniosły 749,9 mln zł, z czego 365,5 mln zł otrzymała Telewizja Polska, 185,9 mln zł - Polskie Radio, a 170,6 mln zł - publiczne stacje regionalne.

TVP ze spadkiem przychodów, Polskie Radio ze wzrostem

W lipcu br. Telewizja Polska podpisała umowę na 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. Na razie otrzymała 200 mln zł, kolejne 300 mln zł może uzyskać do końca listopada, a resztę w latach 2018-2019.

W ub.r. TVP zanotowała spadek wpływów o 6,8 proc. do 1,47 mld zł, wzrost kosztów operacyjnych o 8,2 proc. do 1,65 mln zł oraz 176,7 mln zł straty netto. W sprawozdaniu do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji publiczny nadawca podał, że w 2016 roku zanotował 872 mln zł wpływów reklamowych (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). Natomiast od stycznia do lipca br. miał 27 mln zł straty.

Z kolei Polskie Radio w ub.r. zanotowało 293 mln zł przychodów, o 1,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska i Polskie Radio dostaną z budżetu 980 mln zł rekompensaty za zwolnienia z abonamentu rtv

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Maciej konserwatywny
Nieudacznictwo "prezesa" Kurskiego kosztuje podatników miliony - czy raczej już miliardy.
odpowiedź
User
sin
Uff, całe szczęście, że nie miliard... ;-)
odpowiedź
User
olo
A nasze kochane Radyjko na plusie , tak trzymać panie Jacku.
odpowiedź