SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Telewizja Polska ma na bieżąco nie przekazywać dokumentów ze swojej działalności. Braun pyta o to RMN

Według Juliusza Brauna, członka Rady Mediów Narodowych, Telewizja Polska przekazuje z opóźnieniem lub nie przekazuje wcale dokumentów ze swojej działalności. W tej sprawie zwrócił się do przewodniczącego RMN, Krzysztofa Czabańskiego.

fot. akpa Article

Były prezes Telewizji Polskiej, a obecnie członek Rady Mediów Narodowych spytał Krzysztofa Czabańskiego - w dokumencie, do którego treści dotarliśmy - o to, dlaczego publiczna telewizja nie przekazuje Radzie na bieżąco dokumentów ze swojej działalności, które powinna składać organowi co kwartał.

- W poczuciu pewnej bezsilności zwracam się po raz kolejny o podjęcie stanowczych działań, które skłonią zarząd Telewizji Polskiej do przestrzegania w relacjach z Radą Mediów Narodowych postanowień statutu spółki (na dobre obyczaje nie liczę) - tłumaczy w piśmie Braun.

Podkreśla, że jest to systematyczne naruszenie przepisów, zawartych w statucie spółki. - Pierwszy z tych przepisów nakazuje równoczesne przekazywanie RMN wszelkich materiałów przekazywanych do zarządu w trakcie audytów i kontroli. Materiały takie nigdy nie są przekazywane, a trudno mi sobie wyobrazić, by przez trzy lata zarząd TVP nigdy nie otrzymywał na bieżąco informacji dotyczących prowadzonych w spółce działań kontrolnych. Jedyny materiał, jaki wpłynął do RMN w bieżącym roku, to sprawozdanie z przeprowadzonych audytów i kontroli za I kwartał 2019 roku. Pomijając już fakt, że samo sprawozdanie nie wypełnia warunków wspomnianego przepisu, nie wpłynęły nawet sprawozdania za kolejne kwartały - stwierdza Juliusz Braun.

Dodaje, że drugi przepis nakazuje przekazywanie do Rady Mediów Narodowych informacji dotyczącej realizacji planu ekonomiczno-finansowego oraz sytuacji finansowej spółki po zakończeniu każdego kwartału. - Jedyna informacja, jaka wpłynęła w tym roku dotyczy I kwartału. Rada nie otrzymała dotąd ani informacji dotyczącej III kwartału, ani nawet II kwartału. Zarząd TVP nie przesłał również żadnych informacji dotyczących korekty planu finansowo-programowego na 2020 rok - pisze do Krzysztofa Czabańskiego, szefa Rady Mediów Narodowych.

Były szef TVP w swoim liście podkreśla, że prosi o wyjaśnienie, dlaczego statut spółki TVP nie został dostosowany do aktualnego stanu prawnego i nadal jako przedstawiciel skarbu państwa figuruje w nim minister właściwy do spraw Skarbu Państwa.

Spytaliśmy Krzysztofa Czabańskiego, dlaczego jako przewodniczący Rady Mediów Narodowych nie wymagał dostarczania dokumentów o funkcjonowaniu spółki na bieżąco. - Zwrócę się do TVP o uzupełnienie ewentualnych zaległości w najbliższym czasie - odpowiedział nam.

Biuro prasowe Telewizji Polskiej odpowiedziało nam jedynie, że pytania w tej sprawie, przesłane przez redakcję portalu Wirtualnemedia.pl "nie odzwierciedlają stanu faktycznego".

- Wszelkie powinności spółki względem Rady są spełniane zgodnie z przepisami prawa. TVP nie ma w zwyczaju komentować swoich relacji z instytucjami publicznymi, takimi jak Rada Mediów Narodowych - stwierdziła spółka.

W ub.r. Telewizja Polska zanotowała wzrost przychodów o 24 proc. do 2,2 mld zł, głównie dzięki 359 mln zł więcej z abonamentu rtv. Wzrosły też wpływy nadawcy z reklam, sponsoringu, sprzedaży programów i licencji. W ub.r. zatrudnienie w firmie wynosiło prawie 2,7 tys. etatów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Telewizja Polska ma na bieżąco nie przekazywać dokumentów ze swojej działalności. Braun pyta o to RMN

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tadzizna
TVPiS ponad prawem...
20 2
odpowiedź
User
kaktus
Bo w TVPiS jest wszystko cacy i nie wiadomo po co inni się wtrącają a do tego jeszcze jakieś papiery chcą. Ciekawe jak wielki bajzel pozostawi po sobie prezes TVPiS. To, że trzeba będzie od nowa robić telewizję to już wiemy ale jak przekonać widzów? Od dawna króluje nędza intelektualna i propaganda PiSowsko-kościelna ze szczuciem ludzi na siebie, mową nienawiści. Zwłaszcza że największe chamstwo wychodzi z PiSu przed ważnymi wydarzeniami w Polsce
25 0
odpowiedź
User
ST
kadencja RMN chyba się juz skończyła?
2 0
odpowiedź