SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy w TVP chcą ważnej zmiany w regulaminie: „praca zdalna” zamiast „telepracy”

Przedstawiciele rady zakładowej Telewizji Polskiej wraz ze związkowcami skupionymi w ZZ PTiT „Wizja” złożyli w sekretariacie prezesa Mateusza Matyszkowicza wniosek o zmianę w regulaminie pracy nadawcy - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Wnioskują, by zapisaną tam „telepracę” zmienić na „pracę zdalną”. - Taka zmiana przyniesie znaczące korzyści zatrudnionym - przekonuje w rozmowie z nami Andrzej Szenk, szef rady zakładowej.

W kwietniu wejdą w życie przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej.  Na wielu poziomach mają one poprawić warunki pracy dla pracowników, jak również uporządkować istotne kwestie i braki zgłaszane dotąd przez pracodawców.

W związku z tak istotną zmianą przedstawiciele rady pracowniczej TVP oraz Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych “Wizja” zaapelowali kilka dni temu do zarządu nadawcy o zmianę zapisu w regulaminie pracy.

- Chodzi o to, aby widniejącą tam od lat „telepracę” w duchu nowych przepisów zmienić na „pracę zdalną”. To ważna sprawa dla wielu pracowników, gdyż pociąga za sobą konkretne korzyści zapisane w nowych przepisach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Barbara Markowska-Wójcik, szefowa “Wizji”.

Jest wniosek o zmiany, odpowiedzi na razie brak

O jakie rozwiązania chodzi? - Praca zdalna oznacza m.in. wydłużony urlop rodzicielski i elastyczne formy zatrudnienia, które po zmianie odnośnego zapisu objęłyby pracujących rodziców w Telewizji Polskiej. Nowe przepisy wprowadzają także łatwiejszą możliwość zmiany warunków zatrudnienia, jak również zmiany w zatrudnieniu na okres próbny. To są niezwykle istotne sprawy, które należy uregulować zmieniając w naszym regulaminie dany zapis. O korzyściach płynących z pracy zdalnej mówiła m.in. minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg i na jej słowa powołujemy się w piśmie, które kierujemy do zarządu. Oceniamy, że zmiana zapisu w regulaminie pracy spółki przyniesie korzyści bardzo wielu zatrudnionym tu osobom – mówi nam Andrzej Szenk, przewodniczący rady zakładowej TVP.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Autorzy wniosku podkreślają, że z chwilą wejścia w życie nowych przepisów przestanie obowiązywać w spółce przyjęty w 2020 roku „Regulamin pracy zdalnej”, funkcjonujący jako załącznik do uchwały zarządu podejmowanej w warunkach pandemicznych. Odpowiedzi na wniosek - jak się dowiadujemy - jeszcze nie otrzymali.

- Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Czekamy spokojnie, minęło dopiero kilka dni - komentuje Andrzej Szenk.

Od kiedy zmiany w Kodeksie pracy?

27 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona definicję pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Zgodnie z nią jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

Nowela przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy. Przepisy dotyczące pracy zdalnej wejdą w życie 7 kwietnia.

Na koniec 2021 r. Telewizja Polska zatrudniała 2 913 osób na 2 888,95 etatach. W sprawozdaniu za ten okres zaznaczono, że limit wyznaczony przez zarząd spółki był wyższy o 110,05 etatów i 86 osób. Pracę w Telewizji Polskiej w 2021 r. zaczęło 249 osób, nadawca pożegnał się z 210 pracownikami. Ogółem zatrudnienie wzrosło w tym okresie o 53 etaty.

Dołącz do dyskusji: Związkowcy w TVP chcą ważnej zmiany w regulaminie: „praca zdalna” zamiast „telepracy”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brumak
TVP same błoto udawaniem chcą....już dawno blokuje TVP wszystko
odpowiedź
User
Jurek
Co oni wyprawiają TVP jeszcze im mało
odpowiedź
User
Ja
Zamiast pierdołami związki zawodowe zajełyby się może tematem zaniechania wymuszania na współpracownikach TVP prowadzenia działalności gospodarczej.
odpowiedź