SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Podwyżki w TVP. „Postulaty nie zostały zrealizowane w pełni”

Telewizja Polska zdecydowała się na podwyżki pensji pracowników. Centrum Informacji TVP informuje jednak Wirtualnemedia.pl, że postulaty związków zawodowych zostały zrealizowane tylko częściowo, ponieważ wzrosną zarobki jedynie najsłabiej zarabiających w TVP.

W piśmie z 17 marca br. adresowanym do prezesa TVP Jacka Kurskiego przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Twórczych i Technicznych TVP „Wizja” Barbara Małkowska-Wójcik i przewodniczący Rady Zakładowej Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników TVP Andrzej Szenk odnoszą się do propozycji podwyżek z początku miesiąca.

- Przedstawiona w piśmie propozycja podwyżek będzie spełnieniem naszej prośby o podwyższenie wynagrodzeń najniżej zarabiającym pracownikom w Spółce, tzn. zwiększenie wynagrodzeń zasadniczych o kwotę 500 zł brutto pracownikom z premią motywacyjną zarabiającym do 6000 zł, a pracownikom zarabiającym powyżej 6000 zł, a mniej niż 6500 zł, zwiększenie wynagrodzenia o kwotę je wyrównującą, do poziomu 6500 zł - czytamy w dokumencie.

- Akceptujemy także propozycję wypłacenia w 2022 r. premii motywacyjnej w wysokości 10%, płatnej po każdym kwartale (4 wypłaty, począwszy od 11.04 br., przy czym premia za IV kwartał byłaby wypłacona w grudniu br. - dodają autorzy pisma do prezesa Kurskiego.

„Organizacje związkowe propozycję podwyżek przyjęły ze zrozumieniem”

Do sprawy podwyżek odnosi się Centrum Informacji TVP.  - Telewizja Polska w związku z wystąpieniem organizacji związkowych o podwyższenie wynagrodzeń pracowników, dokonała analizy możliwości finansowych i na tej podstawie została podjęta decyzja w zakresie podwyższenia wynagrodzeń pracowników najmniej zarabiających, zatrudnionych w czasowo-premiowym systemie płac z premią motywacyjną. Postulaty związków zawodowych odnośnie podwyżek wynagrodzeń nie zostały w pełni  zrealizowane z uwagi na ograniczone możliwości finansowe Spółki. Wnioskujące organizacje związkowe przedstawioną przez TVP S.A. propozycję podwyższenia wynagrodzeń, przyjęły ze zrozumieniem - informuje nadawca publiczny Wirtualnemedia.pl.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W styczniu br. informowaliśmy o oczekiwaniach związkowców. Już kilka miesięcy wcześniej domagali się: podniesienia pensji zasadniczej o minimum 1,5 tys. zł wszystkim pracownikom z premią motywacyjną oraz pensji zasadniczych wszystkim pracownikom z premią zadaniową i honorariami do minimalnego wynagrodzenia, przywrócenia miesięcznej premii motywacyjnej w wysokości co najmniej 20 proc. dla pracowników czasowo-premiowych oraz podniesienia premii zadaniowej i honorariów - przywrócenie dodatku stażowego (w wysokości 2 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy kolejny rok po przepracowaniu pięciu lat w TVP) oraz waloryzacji wynagrodzeń zasadniczych. Tłumaczyli to m.in. inflacją.

Z przedstawionego w październiku br. sprawozdania z realizacji planu ekonomiczno-finansowanego za I półrocze 2021 roku wynika, że TVP zatrudniała 2902 osoby, z czego 2216 w centrali, a 686 w ośrodkach terenowych. To oznacza wzrost zatrudnienia w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego o 47 osób, ale nierównomiernie rozłożony. Po pierwszych sześciu miesiącach 2020 roku spółka zatrudniała bowiem 2 855 osób, z czego 2141 osób pracowało w zakładzie głównym, 717 – w oddziałach terenowych. Z oddziałów w ciągu roku odeszło bądź zmieniło formę zatrudnienia 31 osób, a w centrali przybyło 75 pracowników.

W 2020 roku natomiast średnie wynagrodzenie pracownika Telewizji Polskiej wynosiło 9 832 zł, co wobec 9 572 zł rok wcześniej oznacza 2,7 proc. w górę.

Podwyżki także w TVN Grupie Discovery

Kilka dni temu informowaliśmy, że pensje od marca podwyższyła także TVN Grupa Discovery. Z naszych informacji wynika, że pensje pracowników i współpracowników TVN Grupy Discovery od marca br. wzrosły od 3 proc. do nawet 10 proc. w zależności od stanowiska. Pracownicy mają otrzymać także premie. Dziennikarze mówią nieoficjalnie, że powodem są dobre wyniki firmy i inflacja.

- Od pewnego czasu staramy się konsekwentnie obejmować podwyżkami wszystkich pracowników. Również ostatnia podwyżka roczna (tzw. merit), w marcu tego roku, dotyczyła wszystkich pracowników TVN Grupa Discovery. Podwyżki stanowią element rocznego przeglądu wynagrodzeń, w ramach którego analizujemy wysokość wynagrodzeń naszych pracowników i chcemy docenić ich za pracę - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Grupy Discovery.

Dołącz do dyskusji: Podwyżki w TVP. „Postulaty nie zostały zrealizowane w pełni”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonimus
W teorii wszystko ładnie, ale nikt nie wspomniał że bardzo duża część osób pracujących na „sukces” TVP to ludzie na umowach o dzieło, zlecenie lub jako firmy zewnętrzne których zarobki są o wiele niższe niż te przytoczone w artykule. Jednym słowem zarząd telewizji pomaga, ale swoim, a reszta niech bieduje…
odpowiedź
User
Twardy LOCKDOWN
Jest Covid Plandemia niema pieniędzy na podwyżki
odpowiedź
User
Monika
A Solidaruchy swoim członkom juz załatwiły?
odpowiedź