SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Broker reklamowy Telewizji Trwam z 340 tys. zł straty, przychody 25 proc. w dół

Spółka Bonum, zajmująca się m.in. sprzedażą oferty reklamowej i produkcją treści dla Telewizji Trwam, w ub.r. zanotowała spadek przychodów o 24,9 proc. do 10,49 mln zł, a jej wynik netto zmalał z 12,5 tys. zł zysku do 340 tys. zł straty.

W sprawozdaniu finansowym Bonum nie podaje, ile wyniosły jej przychody od nadającej Telewizją Trwam Fundacji Lux Veritatis, a ile od innych kontrahentów.

Na stronie internetowej spółka promują się jako agencja zapewniająca „skuteczną reklamę w Telewizji Trwam”, dla której produkuje też programy telewizyjne. Wśród ostatnich projektów zrealizowanych dla stacji wyliczono programy „Z wędką nad wodę w Polskę i w Świat” i „Morał z tego taki…” oraz premierę filmu „Zerwany kłos”. Agencja organizowała też koncerty Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego (m.in. na 100-lecie niepodległości Polski) i konferencję „Niepodległość cyfrowa” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej (odbyła się w marcu 2018 roku).

- Jesteśmy wolni od korporacyjnych zobowiązań i bazujemy wyłącznie na naszym wieloletnim doświadczeniu, wiedzy i zaufaniu, jakie zdobyliśmy wśród naszych Klientów. Proponujemy im optymalne rozwiązania adekwatne do posiadanego budżetu. Stawiamy na dbałość o detale i wszechstronną współpracę z podmiotami zainteresowanymi naszą ofertą - zapewnia agencja Bonum.

Na czele Bonum wieloletni współpracownik o. Rydzyka

Koszty operacyjne spółki zmalały słabiej od wpływów - o 18,3 proc. do 11,36 mln zł. Kwotowo najbardziej spadły koszty pracownicze: wydatki na wynagrodzenia zmniejszyły się z 7,31 do 5,75 mln zł, a na ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia pracownicze - z 1,44 do 1,24 mln zł.

Po wybuchu epidemii agencja skorzystała z umorzenia na trzy miesiące składek pracowniczych na ZUS (oszczędziła dzięki temu 75,9 tys. zł) oraz na kilka miesięcy obniżyła wszystkim zatrudnionym wynagrodzenia i wymiar pracy o 20 proc., uzyskując 450 tys. zł dopłato do pensji w ramach tzw. tarczy antykryzysowej.

W ub.r. firma zatrudniała średnio 121 pracowników (62 technicznych, 33 administracyjno-biurowych i 26 fizycznych). Rok wcześniej zatrudnienie wynosiło 143 pracowników, spadek wynika z okresowego zmniejszenia wymiaru pracy na potrzeby tarczy antykryzysowej.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Prezesem i jedynym udziałowcem Bonum jest o. Jan Król, od wielu lat bliski współpracownik o. Tadeusza Rydzyka. Ojciec Król jest we władzach wielu podmiotów powiązanych z redemptorystą: jest członkiem zarządu Fundacji Lux Veritatis, prezesem Uzdrowiska Termy Toruńskie i Geotermii Toruń, wiceprezesem Polskich Sieci Cyfrowych (to operator sieci telekomunikacyjnej W Naszej Rodzinie) oraz członek rady nadzorczej Fundacji Nasza Przyszłość.

Nakłady spółki Bonum na usługi obce zmalały z 2,93 do 2,62 mln zł, a na zużycie materiałów i energii - z 1,27 mln zł do 975,3 tys. zł.

Rentowność poniżej zera

Pozostałe wpływy operacyjne Bonum poszły w górę z 15,8 do 533,9 tys. zł (głównie dzięki 525,8 tys. zł z dotacji).

Do agencji należy 33 proc. udziałów Polskich Sieci Cyfrowych, które w ub.r. osiągnęły 97,1 tys. zł zysku netto.

Wszystkie wskaźniki rentowności spółki Bonum z niewielkiego plusa zmalały mocno poniżej zera. Wynik sprzedażowy poszedł w dół z 54,6 tys. zł zysku do 870,6 tys. zł straty, wynik operacyjny - z 70 tys. zł zysku do 340 tys. zł straty, a wynik netto - z 12,5 tys. zł zysku do 340 tys. zł straty.

Zeszłoroczna strata netto ma zostać pokryta z przyszłych zysków firmy. Jej kapitał własny zmalał w ciągu roku z 1,96 do 1,2 mln zł.

W ub.r. przychody Fundacji Lux Veritatis z darowizn wzrosły w ub.r. o 10,4 proc. do 33,92 mln zł, a z Telewizji Trwam zmalały o 14,4 proc. do 11,86 mln zł. Fundacja osiągnęła aż 18,62 mln zł zysku netto (to jej najlepszy wynik od 5 lat), głównie dzięki 22,2 mln zł wpływów z ugody sądowej.

Dołącz do dyskusji: Broker reklamowy Telewizji Trwam z 340 tys. zł straty, przychody 25 proc. w dół

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brawo
Życzę im dalszego upadku
odpowiedź
User
Michał
Oby ten syf rydzykowy zbankrutował.
odpowiedź
User
Terier
Spokojnie, za chwile jakieś ministerstwo znowu da dotacje na media biznesmena. "Z wędką nad wodę", promowanie łowiectwa w "katolickiej telewizji", tak przy najmniej mają zapisane w koncesji telewizji, skandal!
odpowiedź