SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Telewizor w areszcie lub więzieniu? Do 19 cali, bez Smart TV i pilota

Resort sprawiedliwości chce, żeby osadzeni w aresztach śledczych i zakładach karnych płacili około 20 zł miesięcznie za prąd używany m.in. do telewizora. Przedstawiciele Służby Więziennej zdradzają Wirtualnemedia.pl, że aresztowani i więźniowie mogą używać urządzeń nie większych niż 19-calowe. O pilocie, Smart TV i „Telegazecie” mogą zapomnieć.

fot. Shutterstock.comArticle

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu Karnego, która przewiduje wprowadzenie zryczałtowanej opłaty za korzystanie z prądu przez osadzonych. Zapłacą oni około 20 zł miesięcznie. Opłata nie będzie dotyczyła oświetlenia, ale używania urządzeń typu telewizor, radio, wieża stereo czy czajnik.

Projekt przewiduje, że jeśli więzień lub aresztowany nie posiada pieniędzy, to będzie mógł oddać je po wyjściu na wolność. W szczególnych przypadkach może zostać zwolniony z opłaty. Na przykład, jeśli wykonuje nieodpłatne prace.

Tylko niewielkich rozmiarów urządzenia

Choć w sklepach ze sprzętem elektronicznym sprzedają się najczęściej telewizory 43 lub 55 i 65-calowe, to osadzeni mogą zapomnieć o takich luksusach.  W mediach społecznościowych popularnością cieszy się witryna promująca sklep z Jeleniej Góry, który oferuje specjalne telewizory dla osadzonych. Zostały wyprodukowane m.in. przez polską firmę Manta, są niewielkich rozmiarów, wymontowano z nich porty USB. Ich koszt to 799 zł lub 899 zł. Firma zapewnia, że jej usługi w 100 proc. spełniają wymagania jednostek penitencjarnych. Jeden z oferowanych telewizorów może okazać się jednak mało potrzebny, bo nie jest wyposażony w kodek HEVC. Po przejściu na DVB-T2/HEVC możliwy byłby za jego pośrednictwem odbiorów tylko MUX-3 i MUX-8, czyli głównie kanałów TVP. Lepszym wyborem jest oferowany za 899 zł telewizor Manta 19LHN120D HEVC. Na stronie producenta kosztuje 569 zł.

Zasady przechowywania sprzętów regulują indywidualnie dyrektorzy każdej z placówek. Kilka z nich udzieliło nam odpowiedzi w tej sprawie. - Zgodnie z treścią zarządzenia nr 25/18 Dyrektora Aresztu Śledczego w Krakowie w sprawie porządku wewnętrznego odbiorniki telewizyjne mogą mieć 19 cali. W celi mieszkalnej może znajdować się wyłącznie jeden odbiornik. Przed wydaniem zarówno dekoder DVB-T, jak i telewizor są plombowane. Dodatkowe plomby zakłada się na wejścia typu USB. Osadzeni nie mogą korzystać z funkcji telegazety oraz Smart TV w telewizorze. Dostępne są wszystkie kanały telewizyjne, które znajdują się w ofercie telewizji naziemnej. Areszt Śledczy w Krakowie nie posiada „wewnętrznej telewizji kablowej” - informuje Wirtualnemedia.pl dyrektor Aresztu Śledczego w Krakowie ppłk Witold Poręba.

Jakie kanały w ofercie?

Teletekst pozwala osobom przebywającym na wolności przekazywanie informacji więźniom przy pomocy ogłoszeń. Niedawno informowaliśmy, że holenderska telewizja, która chciała zlikwidować usługę, zmieniła zdanie. Argumentowano wówczas, że to pogłębiłoby wykluczenie najstarszych odbiorców i osadzonych. Wewnętrzne telewizje kablowe częściej zdarzają się w zakładach karnych, gdzie skazani mają większe przywileje niż aresztowani. Nie chcą dzielić się informacjami o ofercie. Być może z powodu zamieszania sprzed 3 lat.

Po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza rozgorzała dyskusja o tym do jakich kanałów telewizyjnych mógł mieć dostęp jego zabójca, który przed zbrodnią przebywał w więzieniu. Ówczesny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar sugerował, że Stefan W. oglądał TVP Info. 16 stycznia 2019 roku Służba Więzienna poinformowała, że w Zakładzie Karnym Malbork są dostępne: TVP1, TVP2, Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVP Polonia, TV Trwam, Superstacja, TVN Style, HGTV, Disney Junior, Disney Channel, AXN, TeleToon+, TVP Kultura, TVN24, TVN24 Bis, Kino Polska, Nickelodeon, Polsat Film, Polsat Viasat Nature, Viva Polska. Wielu internautów nie dowierzało, że więzienie udostępnia stacje dziecięce i nieistniejącą od lat Vivę Polska. Najprawdopodobniej podano nieaktualną listę kanałów. Część osób wątpiła w brak TVP Info. Nie brakowało  głosów, że jak na osadzonych, liczba dostępnych kanałów jest imponująca.

Bez serwisów streamingowych

Jedno jest pewne: z serwisów typu Netflix, YouTube, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max, Player, Polsat Box Go czy Canal+ online więźniowie i aresztowani nie mogą korzystać.  - Osadzony może posiadać w celi mieszkalnej odbiornik telewizyjny o przekątnej do 19 cali wyposażony w tuner TV naziemnej. Osadzeni nie mają możliwości korzystania z internetowych platform streamingowych. Mogą korzystać z kanałów dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej - mjr Marek Stuba, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Gdańsku.  

Podobnie wygląda sytuacja w Radomiu. - Osadzony może posiadać w celi mieszkalnej odbiornik telewizyjny o przekątnej do 19 cali zgodnie z porządkiem wewnętrznym. Z uwagi na brak internetu w celach mieszkalnych, nie ma możliwości korzystania z platform streamingowych. Osadzeni mogą korzystać z kanałów dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej - tłumaczy ppor. Michał Słowiński rzecznik dyrektora Aresztu Śledczego w Radomiu.

Bez pilota i możliwości nagrywania

Surowsze regulacje dotyczą osadzonych w Szczecinie, gdzie sprzęty również nie mogą być większe niż 19 cali i muszą posiadać wbudowany tuner naziemny.  - Odbiornik telewizyjny nie może posiadać funkcji multimedialnych (przeglądarki internetowe, funkcji Smart TV, Android itp.) oraz wbudowanych modułów łączności bezprzewodowej (Wi-fi, Blueooth, itp.). Dopuszcza się posiadanie w celi mieszkalnej tylko jednego telewizora. Osadzonym umożliwia się korzystanie z kanałów telewizji naziemnej.  Osadzony nie może posiadać w celi mieszkalnej pilota do telewizora oraz nie może korzystać z telegazety - zdradza kpt. Grzegorz Terlikowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śledczego w Szczecinie.

Systemy operacyjne typu Android TV mogą w teorii pozwolić na zainstalowanie aplikacji, które posłużą więźniowi do kontaktu ze światem zewnętrznym. Na telewizorach i przystawkach tego typu łatwo zainstalować przeglądarkę internetową. Z niej można dostać się już do skrzynki e-mailowej. Rzadko zdarzają sprzęty bez obsługi teletekstu. Być może dlatego pilot jest zakazany także w Warszawie.

- W myśl obowiązujących przepisów dyrektor jednostki penitencjarnej może zezwolić skazanemu na posiadanie w celi m.in. sprzętu audiowizualnego takiego jak odbiornik telewizyjny o przekątnej nie większej niż 19 cali, bez pilota, z wbudowanym dekoderem DVB-T2. Sprzęt audiowizualny znajdujący się w celi mieszkalnej musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli odbiornik telewizyjny, dekoder lub inny sprzęt posiada wejścia USB oraz czytniki kart pamięci, podlegają one zaplombowaniu. Dostarczany sprzęt nie może posiadać funkcji łączności bezprzewodowej oraz możliwości nagrywania. W jednostce penitencjarnej dostępne są kanały telewizji naziemnej - zdradza zastępca dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Białołęce ppłk Aneta Maicka.

Dołącz do dyskusji: Telewizor w areszcie lub więzieniu? Do 19 cali, bez Smart TV i pilota

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Drumz
A abonament płacą?
odpowiedź
User
Wreszcie
Chorzy płacą podatki a i tak płacą żeby obejrzeć telewizję że o jakości jedzenia nie wspomnę a więc dlaczego zdrowe byki z kryminalną przeszłością mają mieć telewizor i jedzenie za friko na koszt podatnika osadzeni więźniowie powinni pracować jeśli by chcieli obejrzeć telewizję i zjeść jedzenie.... Dobrze że Ziobro się za to bierze
odpowiedź
User
edek
dodatkową i okrutną karą jest oglądanie programów w TV
odpowiedź