SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tesla najcenniejszą marką motoryzacyjną świata

Tesla jest obecnie najcenniejszą i najszybciej rosnącą marką motoryzacyjną na świecie - wynika z rankingu najcenniejszych marek świata Kantar BrandZ za rok 2021 r. Wyniki badania wskazują, że Tesla wyprzedziła swoich rywali, osiągając wzrost wartości swojej marki o 275 proc. i wycenę 42 mld dolarów. Po raz pierwszy firma ta odnotowała również całoroczny zysk.

Z najnowszego rankingu Kantar BrandZ wynika, że Tesla zwiększyła wartość swojej marki z poziomu 11,35 mld dolarów w 2020 roku do 42,6 dolarów USD w 2021 roku.

Raport wskazuje też, że bardzo dobry rok mieli niemieccy producenci samochodów - wartość marki BMW wzrosła o 21 proc. do 24,8 mld dolarów, Audi - o 22 proc. do 8,9 mld dolarów, a Mercedes-Benz - o 21 proc. do 25,8 mld dolarów.

Liderem motoryzacji japońskiej jest z kolei Honda, która zwiększyła wartość swojej marki o 6 proc.. Mijający rok okazał się natomiast mniej łaskawy dla Toyoty i Nissana, które odnotowały spadki wartości o odpowiednio 5 proc. i 4 proc.

Tylko cztery najlepsze marki motoryzacyjne osiągnęły wartość na tyle wysoką, aby zakwalifikować się do rankingu Top 100 globalnych marek, przy czym Tesla dokonała wręcz ogromnego skoku, lądując od razu na pozycji nr 47.- W tegorocznym rankingu Tesla dokonała ogromnego skoku, natomiast Toyota ugruntowała się już na pozycji producenta samochodów hybrydowych/elektrycznych. Z kolei inni uznani producenci samochodów, jak np. Mercedes‑Benz czy BMW, również dostrzegają, że dla wzrostu wartości ich marek korzystne są takie działania jak przekształcanie procesu produkcji nowych aut czy promowanie pojazdów hybrydowych i elektrycznych oraz innych pojazdów z nowoczesnymi napędami - komentuje Nathalie Burdet, dyrektor marketingu firmy Kantar. - Te marki, które zwiększyły swoją wartość w tegorocznym indeksie, dokonywały szybszych dostosowań, a ich wysiłki zostały nagrodzone. W chwili obecnej marki motoryzacyjne stoją przed wyzwaniem – oczekuje się, że wezmą na siebie odpowiedzialność za cały cykl produkcji i użytkowania pojazdów oraz że będą wyraźnie komunikować swoje postępy w tym zakresie wśród klientów.

Producenci aut słabo dbają o środowisko

Eksperci Kantar wskazują, że jeśli chodzi o ekologię, Tesla zajmuje pozycję wręcz modelową, natomiast branża motoryzacyjna jako całość pozostaje w tyle za innymi sektorami. I choć 2020 roku wszystkie marki samochodów są w coraz większym stopniu postrzegane jako traktujące sprawy ochrony środowiska w sposób odpowiedzialny, wciąż jednak są odbierane jako sektor pozostający w tyle za innymi ujętymi w rankingu Kantar BrandZ.  Aby dogonić Teslę, marki takie jak Toyota muszą dobitniej komunikować swoje działania proekologiczne i wykorzystać ten aspekt, aby wyraźnie odróżnić się od konkurencji.

Ponadto wyniki tegorocznego rankingu pokazują, że marki muszą w znaczący sposób nawiązywać relacje z odbiorcami, aby budować swój biznes. Nawet Tesla - marka, która osiągnęła najwyższą wycenę i wyprzedziła Toyotę, stając się najcenniejszą marką motoryzacyjną w rankingu - ma szansę zaspokoić potrzeby większej liczby konsumentów wtedy, gdy stanie się bardziej znacząca w ich życiu.

Marki motoryzacyjne od dawna wykorzystują marketing, aby pozycjonować się na wymiarach takich jak atrakcyjność, nowoczesność i przygoda. Jednak brak skutecznej komunikacji wartości związanych z otwartością i uczciwością może zahamować przyszły wzrost, ponieważ konsumenci coraz częściej wybierają marki, które pokazują swoje zaangażowanie w działania zgodne z zasadami etyki i współżycia społecznego.

- Tegoroczne wyniki pokazują, że marki notujące duże wzrosty to te, które cieszą się lepszą renomą, zwłaszcza pod względem ekologii, zrównoważonego wzrostu i postępowania według zasad etycznych – wyjaśnia Nathalie Burdet.  - Z perspektywy producentów samochodów tegoroczne wyniki stanowią wskazówkę, że zwycięska formuła mogąca zapewnić wzrost w tym sektorze w przyszłości to wyróżnienie się na wymiarze odpowiedzialności za środowisko.

Kantar wskazuje ponadto, że tylko cztery najlepsze marki motoryzacyjne osiągnęły wartość na tyle wysoką, aby zakwalifikować się do rankingu Top 100 globalnych marek, przy czym Tesla dokonała wręcz kosmicznego skoku, lądując od razu na pozycji nr 47.

Ranking najcenniejszych marek świata Kantar BrandZ, realizowany jest przez firmę Kantar, powstaje od 1998 r.

Dołącz do dyskusji: Tesla najcenniejszą marką motoryzacyjną świata

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
vb
Piramida branży moto
odpowiedź