SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Jażdżyński: Facebook głównym konkurentem GG

- GG Network ma wielu konkurentów. Jeśli jednak mówimy o takim, który dziś stanowi dla GG największe zagrożenie, to jest to Facebook - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Tomasz Jażdżyński, prezes GG Network.

Tomasz Jażdżyński

Tomasz Jażdżyński

Tomasz Jażdżyński zapowiada na jesień uruchomienie zupełnie nowej platformy Gadu-Gadu. Jak podkreśla, będzie ona m.in. odpowiedzią na liczne uwagi użytkowników, dotyczące poprzedniej wersji. - Szczegóły na jej temat będziemy przekazywać sukcesywnie. Serwis będzie docelowo lepszą i w większym stopniu integralną częścią naszej platformy komunikacyjnej budowanej wokół komunikatora. Nie tak dawno udostępniliśmy pakiet zmian w GG 10.5, czyli najnowszej stabilnej wersji komunikatora. Użytkownicy z pewnością zauważą w niej wiele cennych poprawek, nie tylko graficznych, ale i wydajnościowych. To zmiany na dziś, a my przygotowujemy nową platformę GG. Zdradzę, że będzie ona dostępna na różnych systemach operacyjnych - wyjaśnia Jażdżyński.

Jażdżyński poinformował nas, że GG Network pracuje obecnie nad wersją GG na iPada.

- Wkrótce ją udostępnimy. Aplikacja przechodzi obecnie końcowe testy -
mówi szef GG Network. Jednocześnie zaprzecza, jakoby jego firma miała zamiar wejść w segment zakupów grupowych. - Zakupy grupowe to zupełnie inny segment rynku. Zakupy te to wbrew pozorom mało „internetowa” działalność wymagająca setek sprzedawców. My nie jesteśmy zainteresowani tym segmentem. Natomiast platforma GG, ze swoją społecznością, jest doskonałym partnerem dla tego typu usług i w przyszłości być może nastąpi takie partnerstwo - mówi Jażdżyński.

>>> Tomasz Jażdżyński: w GG drzemie ogromny potencjał

Prezes spółki GG Network nie chce ujawniać planów dotyczących uruchomienia w najbliższym czasie nowych serwisów treściowych. - Nie tak dawno uruchomiliśmy serwis motoryzacyjny. Nasza strategia rozwoju usług treściowych ulegnie na pewno zmianie, ale najpierw musimy zająć się nowym komunikatorem GG - stwierdza Jażdżyński.


Z Tomaszem Jażdżyńskim, prezesem spółki GG Network, rozmawiamy o planach dotyczących rozwoju Gadu-Gadu oraz konkurencji na polskim rynku internetowym.


Krzysztof Lisowski: Jak po kilku miesiącach kierowania GG Network ocenia Pan portfolio firmy oraz jego potencjał biznesowy?

Tomasz Jażdżyński, prezes GG Network: Potencjał jest wciąż bardzo duży. Podstawowym zadaniem firmy będzie umiejętne jego wykorzystanie. Osią naszych usług jest i będzie komunikacja. GG to nadal jeden z niewielu tak masowych projektów na polskim rynku. Dziennie do systemu Gadu-Gadu loguje się ponad 5 milionów użytkowników.

Jak Pan ocenia - które Państwa produkty są najważniejsze, które najlepiej rokują na przyszłość, a z którymi raczej nie ma co wiązać dużych nadziei?

Bez względu na to, jak rokują inne nasze projekty, to na pewno na dzisiaj najważniejszym dla nas produktem jest komunikator GG. I to nad nim, nad nową zupełnie wersją, pracujemy.

Jak przebiegają prace nad tą aplikacją? Kiedy zostanie ona udostępniona? Na Gadu-Gadu 10 narzekano, że jest zbyt rozbudowane i zbyt wolno działa…

Nową platformę GG udostępnimy jesienią. Szczegóły na jej temat będziemy przekazywać sukcesywnie. Zgadzamy się z wieloma uwagami użytkowników i nowa wersja będzie na nie odpowiedzią. Również dotychczasowa strategia rozwoju serwisu GG.pl ulegnie zmianie. Serwis będzie docelowo lepszą i w większym stopniu integralną częścią naszej platformy komunikacyjnej budowanej wokół komunikatora. Nie tak dawno udostępniliśmy pakiet zmian w GG 10.5, czyli najnowszej stabilnej wersji komunikatora. Użytkownicy z pewnością zauważą w niej wiele cennych poprawek, nie tylko graficznych, ale i wydajnościowych. To zmiany na dziś, a my przygotowujemy nową platformę GG. Zdradzę, że będzie ona dostępna na różnych systemach operacyjnych.

>>> Tomasz Jażdżyński nowym prezesem GG Network

Czy ma Pan jakąś własną strategię dla firmy na najbliższy czas?

Jesteśmy w końcowym etapie ustalania strategii. Ale jedno można powiedzieć – będziemy dążyli do umacniania naszej pozycji na rynku systemów komunikacyjnych. Zadania na najbliższy okres to nowa, zdecydowanie lepsza od dotychczasowych, wersja GG. Szansą firmy jest duża liczba użytkowników, cała społeczność, jedna z największych w Polsce, a zagrożeniem zmiana zachowań internautów, przenoszenie ich aktywności do tzw. sieci społecznościowych.

No właśnie - kogo upatruje Pan jako waszą największą konkurencję?

GG Network ma wielu konkurentów, na wielu polach. Jeśli jednak mówimy o takim konkurencie, który dziś stanowi dla GG największe zagrożenie, to jest to oczywiście Facebook.

Do tej pory GG Network tworzyło i rozwijało przede wszystkim własne produkty. Będziecie kontynuować tę strategię czy myślicie o jakichś akwizycjach?

Nie wykluczamy żadnych tego typu decyzji. Na razie jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach.

Wielu dużych wydawców internetowych udostępniło w ostatnim czasie wersje swoich serwisów i aplikacji na iPada. Przygotowujecie taką wersję Gadu-Gadu?

Tak, pracujemy obecnie nad wersją GG na iPada i wkrótce ją udostępnimy. Aplikacja przechodzi obecnie końcowe testy.

Rok temu w branży internetowej rozpoczął się boom na zakupy grupowe. Powstało sporo serwisów, podobne rozwiązania testują portale społecznościowe, m.in. Facebook. Myślicie o wejściu w ten segment?

Zakupy grupowe to inny segment rynku. Zakupy te to wbrew pozorom mało „internetowa” działalność wymagająca setek sprzedawców. My nie jesteśmy zainteresowani tym segmentem. Natomiast platforma GG, ze swoją społecznością, jest doskonałym partnerem dla tego typu usług i w przyszłości być może nastąpi takie partnerstwo.

>>> Tomasz Jażdżyński: nie musieliśmy zwalniać pracowników

Dość intensywnie promowaliście w ostatnim czasie GaduAir. Ilu użytkowników ma obecnie ta sieć? Czy w przypadku sieci należącej do wirtualnego operatora telefonii komórkowej (MVNO) możliwe jest osiągnięcie „masy krytycznej” w postaci kilkuset tysięcy czy miliona użytkowników?

Nasze wejście na rynek MVNO wciąż analizujemy, również od strony poniesionych nakładów w stosunku do efektów. Dopiero po zakończeniu tych analiz będziemy mogli odpowiedzieć na to pytanie i podejmować dalsze decyzje.

Ostatnimi stronami kontentowymi, które uruchomiło GG Network, są serwis plotkarski i sportowy. Przygotowujecie kolejne witryny z treściami?

Nie tak dawno uruchomiliśmy serwis motoryzacyjny – http://moto.gadu-gadu.pl . Nasza strategia rozwoju usług treściowych ulegnie na pewno zmianie, ale najpierw musimy zająć się nowym komunikatorem GG.

Chce Pan, żeby firma skupiła się na produktach społecznościowych czy kontentowych?

GG jest platformą komunikacyjną, to jest główna nasza działalność. Wykorzystując jednak oczywiście potencjał licznej społeczności GG będziemy oferować również ciekawe rozwiązania społecznościowe czy treściowe.

Czy prywatnie korzysta Pan z Waszych produktów?

Oczywiście, i to od wielu lat.


O rozmówcy
Tomasz Jażdżyński jest absolwentem Wydziału Informatyki oraz Wydziału Marketingu i Zarządzania Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Był jednym z założycieli Abakus'a (1994) - producenta oprogramowania wspierającego techniczną analizę rynku papierów wartościowych, od 1995 r. pracował także dla kilku domów maklerskich w Krakowie. We wrześniu 1999 r. dołączył do Interia.pl, gdzie w kwietniu 2000 r. awansował na stanowisko CEO. W październiku 2004 r. zaczął współpracę z portalem Wirtualna Polska. Jako CFO był odpowiedzialny za finansową i operacyjną restrukturyzację spółki. Od listopada 2005 r. został CEO portalu finansowego Bankier.pl. Po przejęciu Interia.pl przez grupę Bauer Media, w maju 2008 r. ponownie został CEO tego portalu. Od stycznia 2011 roku jest prezesem spółki GG Network, producenta m.in. Gadu-Gadu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Jażdżyński: Facebook głównym konkurentem GG

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mikooo
no tak - GG konkurencją jest Facebook. 500 000 000 użytkowników może kiedyś przejdzie do GG he he....
8 8
odpowiedź
User
mm
A ja myślałem, że największym zagrożeniem dla GG są co raz wolniejsze aplikacje. Dlaczego GG 10 zużywa 10% zasobów procesora, choć nikt niczego nie ogląda, ani nie pisze?
8 8
odpowiedź
User
tom
Taaa, mądry polak po szkodzie, o aplikacjach na inne platwormy trzeba było myśleć 5 lat temu.
Jedyne co może was uratować to zrobienie super lekkiego softu dla komputera. I zintegrowanie chata fb w waszym sofcie, uciekanie od fb to głupota, bo nie macie z nim szans, a udostępnienie dwóch opcji w waszym sofcie sprawi ze będzie on dalej używany.
8 8
odpowiedź
User
Radek
Czy kazdy zadufany w sobie prezesik z tych "mlodych zdolnych" musi poslugiwac sie swoim portretem na ktorym wyglada jakby na sile nawet na fotografii staral sie pokazac jakim powaznym partnerem w biznesie moze byc?? Podbrodek oparty o dlon i poza "na analizatora" jest obok sztywniaka za mahoniowym biurkiem jedna z pierwszych metod pokazywania prezesa albo prawie prezesa w polskim internecie. To przyszlo ze stanow... Tylko ze tam juz dawno mają inne podejscie. A u nas ciagle tacy lalusie wygladaja jak z okladki poradnika "jak odnioslem sukces w ubezpieczeniach"...
A co do samego gg.
GG na iPada robia... Na iPhona juz zrobili - bez komentarza. Ale analizie mozna poddac maly szczegol - ich "konkurencja" czyli facebook udostepnia swoja aplikacje mobilna na iphona za darmo. Gg udostepnia za darmo na tydzien... Potem placisz abonament albo spadaj. No to spadlem, bo po co mi taki komunikator w telefonie. Tym sie rozni "konkurencja" od Was panie prezesiątko, ze oni tam widza potencjal w mobilnosci na 3 lata przed Wami.
Druga sprawa to "wsluchiwanie sie w potrzeby uzytkownikow". To chyba to wsluchiwanie sie w te potrzeby przynosi w kolejnych wersjach nowe zaskakujace pomysly na umieszczenie jeszcze jakis reklam w samym komunikatorze... Ile platnych banerow, bottonow, backgroundow mozna umiescic w jednym oknie rozmowy? :) zapewne jeszcze wiele sie zmiesci.
8 8
odpowiedź
User
t0
A co to jest gg? aaaaa kojarzę, taki program do międzyludzkiej komunikacji, który w wersji 7.7 był funkcjonalny a teraz to oklejona kolorkami i reklamami choinka, w której z pierwotnej funkcjonalności nic już nie pozostało...
8 8
odpowiedź