SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Tomasz Lis i "Fakty" nagrodzeni

Inne nagrody otrzymali m.in. dziennikarze "Rzeczpospolitej", "Polsatu" i "Trójki"

W sobotę już po raz jedenasty Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich przyznało doroczne nagrody. Główną Nagrodę Wolności Słowa otrzymali Małgorzata Solecka i Andrzej Stankiewicz z Rzeczpospolitej .

Nagroda główna - w wysokości 15 tys. zł - przyznawana jest za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw człowieka i obywatela. Solecką i Stankiewicza uhonorowano za cykl publikacji Leki za miliony dolarów , opisujący korupcyjne powiązania ekipy byłego ministra zdrowia Mariusza Łapińskiego.

Po raz pierwszy w tym roku SDP przyznało swój Laur . Otrzymał go za dziennikarską przyzwoitość, profesjonalizm i pojmowanie dziennikarstwa jako służby redaktor naczelny Rzeczpospolitej Maciej Łukasiewicz.

Po 10 tys. zł otrzymali laureaci pozostałych nagród SDP.

Nagrodę Watergate za publikacje z zakresu dziennikarstwa śledczego otrzymał Tomasz Szymborski z Rzeczpospolitej za artykuł pt. Mecenas łamie prawo dotyczący nielegalnych interesów katowickiego adwokata Marka B.

Honorowe Wyróżnienie im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o wydarzeniach międzynarodowych, a konkretnie za specjalne wydania Faktów poświęconych rocznicy 11 września w Nowym Jorku, zamknięciu negocjacji w Kopenhadze, szczytowi NATO w Pradze, oraz wybuchowi wojny w Iraku otrzymał Tomasz Lis, Grzegorz Jędrzejowski oraz zespół Faktów.

Nagrodę im. Stefana Żeromskiego za publikacje o tematyce społecznej w 2003 r. otrzymała Ewelina Karpacz z Programu III Polskiego Radia za audycję Reasumpcja czyli powtórka z głosowania opisującą polską rzeczywistość samorządową.

Laureatką nagrody im. Kazimierza Dziewanowskiego za publikacje o wydarzeniach międzynarodowych została Krystyna Kurczab-Redlich z Polsatu za reportaże o łamaniu praw człowieka w Czeczenii.

W kategorii publikacji ekonomicznych nagrodę im. Władysława Grabskiego otrzymała Małgorzata Sawicka z Radia Lublin za relację o krzepiącym przykładzie powodzenia w rzetelnie prowadzonym biznesie .

Nagrodę im. Marka Cara za publikacje internetowe otrzymał ks. Artur Stopka z Gościa Niedzielnego za witrynę internetową www.wiara.pl, propagującą idee ekumenizmu.

Nagrodę im. Stana Musiała i Edwarda J. Piszka za publikacje o sporcie otrzymały Maria Blimel i Wanda Wasilewska (Polskie Radio Merkury Poznań) za audycje Los Kibicos o roli sportu w życiu młodzieży.

Laureatami nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego za publikacje w gazetach lokalnych otrzymał zespół autorów cyklu Nietykalni z Tygodnika Podhalańskiego za demaskowanie afer na szczeblu władzy lokalnej.

W dziedzinie ochrony środowiska nagrodę im. Stefana Myczkowskiego otrzymała Krystyna Forowicz, autorka artykułu Milczenie ptaków w Rzeczpospolitej , za opisanie dokonanej w majestacie prawa masowej rzezi ptaków w czasie ich wędrówki nad krajami południowej Europy.

SDP przyznało również tytuł Hieny 2003 . Dostał go dziennikarz TVP Przemysław Orcholski (więcej).

W skład jury nagród SDP 2003 wchodzili: prezes Stowarzyszenia Krystyna Mokrosińska jako przewodnicząca oraz Stefan Bratkowski, Jacek Łęski, Anna Sekudewicz, Stefan Szczepłek, Ignacy Rutkiewicz, Sławomir Trzaskowski, Maciej Wierzyński i Michał Zieliński.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tomasz Lis i "Fakty" nagrodzeni

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl