SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Śledztwo ws. nieprawidłowości w „Newsweeku” trwa już ponad rok. Tomasz Lis nadal czeka na przesłuchanie

Już ponad rok trwa postępowanie prokuratury ws. nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w redakcji tygodnika „Newsweek Polska” (Ringier Axel Springer Polska) za czasów, gdy kierował nim Tomasz Lis. Śledczy nadal przesłuchują świadków, ale z naszych informacji wynika, że Tomasz Lis wciąż nie był przesłuchiwany.
 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie w połowie lipca ub.r. wszczęła śledztwo, mające wyjaśnić co działo się w redakcji tygodnika „Newsweek Polska”, kiedy redaktorem naczelnym tytułu był Tomasz Lis. 

To efekt zawiadomień, jakie latem wpłynęły do prokuratury, a dotyczących m.in. molestowania seksualnego i naruszania praw pracowniczych. W czerwcu ub.r. Szymon Jadczak opisał na łamach Wirtualnej Polski, że w „Newsweeku” mogło dochodzić do łamania praw pracowniczych, co podwładni Lisa zgłaszali wydawcy.

Nadal przesłuchiwani są świadkowie

Śledztwo trwa już ponad rok. Na jakim jest teraz etapie? Jako portal Wirtualnemedia.pl zapytaliśmy prokuraturę, co dzieje się obecnie w tej sprawie. - Postępowanie pozostaje w toku. Trwa przesłuchiwanie świadków. Postępowanie toczy się w sprawie, co oznacza, że nikomu nie przedstawiono zarzutów - poinformował nas prokurator Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Tomasz Lis w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl przekazał, że nie był jeszcze przesłuchiwany. W marcu br. Tomasz Lis mówił nam: „Za pośrednictwem mojego pełnomocnika już dawno przekazałem prokuraturze, że jestem gotów stawić się na wezwanie. Czekam”. 

Co działo się w redakcji „Newsweeka”?

W redakcji tygodnika miało dochodzić do poniżania pracowników, wyśmiewania ich i zgłaszanych przez nich tematów, co prowadziło u niektórych z dziennikarzy do ataków paniki. Tomasz Lis kategorycznie zaprzeczał zarzutom.

Autor tekstu dla Wirtualnej Polski Szymon Jadczak napisał w czerwcu ub.r., iż w rozmowach z kilkudziesięciu osobami, które pracują, pracowały lub miały kontakt z Lisem „wszystkie co do jednej potwierdzały różnego rodzaju zachowania Tomasza Lisa mogące mieć cechy mobbingu”. „Dotarliśmy też do maili, wiadomości oraz pism, z których jasno wynika, że podwładni Lisa zgłaszali negatywne zachowania naczelnego, a informacje o tym docierały do właściwych komórek firmy.” - można było przeczytać w tekście.

Czytaj także: Zmiany w kluczowym dziale Ringier Axel Springer Polska. Małgorzata Jędral nową szefową, Łukasz Sobol odchodzi

To WP jako pierwsza informowała, że od połowy lipca Prokuratura Okręgowa w Warszawie sprawdza, co działo się w redakcji „Newsweeka”. Aleksandra Skrzyniarz mówiła wtedy, że śledztwo trwa „w związku z zawiadomieniami, jakie wpłynęły do prokuratury, dotyczącymi m.in. molestowania seksualnego oraz złośliwego i uporczywego naruszenia praw pracownika, wynikających ze stosunku pracy”. - W ramach prowadzonych czynności prokuratura zwróciła się m.in do wydawnictwa o informacje. Trwają przesłuchania świadków – podała rzeczniczka prokuratury.

Czytaj także: Agnieszka Burzyńska pożegnała się z "Faktem". W “Fakt LIVE” nowy gospodarz

Informację o prowadzonym śledztwie potwierdzał też Ringier Axel Springer Polska, deklarując pełną współpracę z prokuraturą w tym zakresie.

PIP sprawdziła procedury antymobbingowe

Krótko po ukazaniu się artykułu Szymona Jadczaka poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Sak zapowiedział, że skieruje wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy o pilną kontrolę w redakcji „Newsweek Polska”.

Czytaj także: Zmiany w Axel Springer Polska. Olga Korolec i Emil Nowiński na nowych stanowiskach

W lipcu taka kontrola zaczęła się, po kilku tygodniach - zakończyła. Zbadano w jej trakcie m.in. aktualne i obowiązujące w zakładzie pracy dokumenty określające wprowadzone i stosowane przez pracodawcę tzw. procedury antymobbingowe. Jednym z elementów prowadzonych czynności kontrolnych przez inspektorów pracy było również zbadanie atmosfery pracy. Ostatecznie ustalono, że procedury anytymobbingowe w firmie działały sprawnie. RASP wniósł o utajnienie wyników kontroli w „Newsweeku”.

Lis wiosną ub.r. przestał być naczelnym „Newsweeka”, zastąpił go Tomasz Sekielski. Obecnie Lis rozwija swoje wydawnictwo książkowe (wydał m.in. wywiad-rzekę ze sobą), uruchomił także kanał publicystyczny na YouTubie.

Dołącz do dyskusji: Śledztwo ws. nieprawidłowości w „Newsweeku” trwa już ponad rok. Tomasz Lis nadal czeka na przesłuchanie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romuś
Nikomu nie zależy na grzebaniu w tej sprawie.
Właściciel jest zadowolony, bo po wyrzuceniu, przepraszam, to znaczy, dobrowolnym odejściu Lisa, sprzedaż wzrosła.
Pracownicy cieszą się, że już nie muszą znosić tego wybitnego publicysty.
No i sam Lis, lubi teraz grać ofiarę pisowskiej nagonki (chociaż równocześnie twierdzi, że przecież nikt go nie wyrzucał, bo sam odszedł).
odpowiedź
User
S
Tymczasem autor pamiętnego tekstu o przemocowcu Lisie grzeje się w cieple nominacji do nagród od przemocowca Skworza, czego nie rozumiecie.
A co do grzebania - ciekawe, czy prokuratura dojdzie do taśm z kolegium w Newsweeku. Bo Szymon nie doszedł.
odpowiedź
User
Pawel
Zeby ts Bog nie POkaral toby na pewno POnownie pchal sie do TVP,zeby POczuc sie jak za dawnych lat arystokrata dziennikarstwa.
odpowiedź