SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Towarzystwo Dziennikarskie wybrało swoje władze. Mateusz Lachowski z nagrodą Dziennikarz Obywatel

Redaktor „Gazety Wyborczej”, Seweryn Blumsztajn, został we wtorek po raz piąty wybrany prezesem Towarzystwa Dziennikarskiego na dwuletnią kadencję. Ukonstytuował się też zarząd Towarzystwa i przyznano nagrodę Dziennikarz Obywatel: otrzymał ją Mateusz Lachowski, korespondent Polsat News w Ukrainie.

Walne zgromadzenie Towarzystwa Dziennikarskiego udzieliło absolutorium dotychczasowemu zarządowi i powołało nowy. Na jego czele stanął ponownie, jak dwa lata temu – Seweryn Blumsztajn. W skład zarządu weszli: Ewa Ivanova, Krzysztof Bobiński, Andrzej Krajewski (sekretarz) i Jan Ordyński; władze zatem nie zmieniły się w stosunku do poprzedniej kadencji, która trwa dwa lata. Blumsztajn jest wybrany na szefa już po raz piąty.

Mateusz Lachowski z nagrodą Dziennikarz Obywatel

Przyznano także doroczną nagrodę Dziennikarz Obywatel. Za dokonania w 2022 roku został wyróżniony Mateusz Lachowski. Lachowski to (od lipca) stały korespondent Polsat News z Kijowa. Jego relacje widzowie mogą oglądać w „Wydarzeniach” oraz w kanałach Polsat News i Wydarzenia 24. Dziennikarz współpracuje też z tygodnikiem "Newsweek Polska" . Wcześniej pracował głównie dla kanału TVN24, a także Radia ZET i RMF FM, gdzie pojawiały się jego relacje i rozmowy z nim.

Walne zgromadzenie przyjęło też uchwałę o „przyjęciu z uznaniem” publikacji projektu Europejskiego Aktu Wolności Mediów, przygotowanego przez Komisję Europejską. Dokument m.in. przewiduje powołanie Europejskiej Rady ds. Usług Medialnych, która będzie zajmować się pilnowaniem porządku na medialnym rynku, m.in. wydając opinie na temat krajowych środków i decyzji mających wpływ na rynki medialne i koncentracje na nich. W jej skład mają wejść przedstawiciele krajowych organów ds. mediów. KE chce za pomocą Aktu ograniczyć wpływy polityków na media i uczynienie rynku bardziej transparentnym.

TD działa od 2012 roku

Towarzystwo Dziennikarskie powstało w 2012 roku. Monitoruje media, ale także zabiera głos w sprawach istotnych dla środowiska lub w takich, w których dziennikarze odgrywają niepoślednią rolę.

Wybrany na kolejną kadencję Seweryn Blumsztajn jest wieloletnim dziennikarzem i publicystą „Gazety Wyborczej”, ale także działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL. W latach 2002-2006 kierował krakowskim dodatkiem „Gazety Wyborczej”, w 2006 został redaktorem naczelnym „Gazety Stołecznej”. Jest też jednym z założycieli Towarzystwa, obok Jacka Żakowskiego, Wojciecha Maziarskiego, Jana Ordyńskiego i Doroty Warakomskiej.

Dołącz do dyskusji: Towarzystwo Dziennikarskie wybrało swoje władze. Mateusz Lachowski z nagrodą Dziennikarz Obywatel

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gie
Wypromował się w TVN24 a później zwiał do konkurencji.
odpowiedź
User
Fan serialu "Komisarz Mama"
Zwiał bo mu nawet nie chcieli tam dać normalnej umowy.
odpowiedź
User
Jacek
Dziennikarz przez wielkie D - jest tam, gdzie naprawdę potrzeba. Przy takich ludziach, jak Pan Mateusz, prezenterzy siedzący w studiu wydają się niezwykle mali.
odpowiedź