SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu

Telekomunikacja Polska szacuje, że do końca I kw. 2010 r. będzie miała w tzw. produkcji inwestycyjnej ponad 300 tys. łączy szerokopasmowych - podała TP SA w komunikacie.

TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu

"Szacujemy, że do końca pierwszego kwartału 2010 będziemy mieć w tzw. produkcji inwestycyjnej ponad 300 tysięcy łączy" - napisano.

Porozumienie UKE i TP z października 2009 r. zakłada, że w zamian za stabilizację stawek hurtowych do 2012 r. przez UKE, TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu. Inwestycje TP w 1,2 mln linii dostępu mają wynieść ok. 3 mld zł, a koszty wprowadzenia porozumienia TP szacuje na 180 mln zł.

TP SA podała, że na bieżąco analizuje wszystkie możliwe scenariusze inwestycyjne, plan inwestycyjny ma być systematycznie powiększany, np. o program wymiany PCM, radia i modernizacji prowadzących do udostępnienia klientom przepustowości 6 Mb/s.

Operator poinformował, że w IV kw. 2009 w ramach programu inwestycyjnego zapewnił ponad 40 tysięcy łączy, głównie na terenach wiejskich oraz małych i średnich miast, budując nowe linie miedziane i zwiększając pojemność węzłów szerokopasmowych i wkrótce ma przekazać do UKE szczegółowy raport z realizacji tych zadań.

Pod koniec 2009 r. spółka, zgodnie z postanowieniami porozumienia, przekazała do UKE pierwszy plan inwestycji do oddania do użytku w I kw. 2010 r., który zapowiada dostarczenie ok. 26 tysięcy łączy.

Spółka rozpoczęła działania, których celem jest dostarczenie usług klientom, których wnioski złożone w przeszłości znalazły się z przyczyn technicznych na liście wniosków z tak tzw. odroczonym terminem realizacji (listy OTR).
"Do końca stycznia 2010 zlecimy do realizacji jeszcze w tym roku ok. 17 tysięcy takich wniosków" - napisano.

TP SA uruchomiła inwestycje, których wynikiem ma być dostarczenie w 2010 r. około 60 tys. łączy szerokopasmowych w ponad 800 nowych budynkach jedno i wielorodzinnych.

"Zgodnie z ustaleniami z UKE zlecamy kompleksowe inwestycje w obszarach tzw. białych plam, w których w tym roku planujemy uruchomić ok. 70 tysięcy łączy. Na potrzeby drugiego etapu inwestycji, wytypujemy (jeszcze w pierwszym kwartale 2010) około 100 kolejnych gmin na terenie, których będziemy prowadzić inwestycje w następnych latach, wypełniając deklaracje w odniesieniu do tej kategorii obszarów" - napisano.

Na etapie przygotowania są również inwestycje w budowę światłowodów do ponad 220 obszarów centralowych, w których nie ma jeszcze węzłów szerokopasmowych. Budowa nowych DSLAM ma pozwolić - poprzez skrócenie pętli abonenckich - na uruchomienie około 30 tysięcy łączy szerokopasmowych.

TP SA poinformowała także, że uruchomiła inwestycje dla budowy ponad 500 nowych węzłów, na których nie może obecnie świadczyć usług szerokopasmowych z uwagi na pełne wykorzystanie istniejącej infrastruktury. Uruchamiane są także dodatkowe zadania budowy przyłączy do lokali klientów zamawiających usługi szerokopasmowe.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TP zainwestuje w 1,2 mln linii dostępu do szerokopasmowego internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl