SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Turecki parlament przyjął ustawę karzącą więzieniem za "szerzenie dezinformacji"

Turecki parlament przyjął w czwartek ustawę, która przewiduje kary do lat trzech więzienia za "szerzenie dezinformacji". Projekt ustawy został zgłoszony przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) i, jak podaje Reuters, powstał z inicjatywy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Kraje europejskie i organizacje broniące niezależności mediów apelowały o odrzucenie projektu ustawy.

W ocenie przedstawicieli Związku Zawodowego Dziennikarzy Turcji oraz Stowarzyszenia Tureckich Dziennikarzy ustawa poszerzy narzędzia rządowej kontroli nad publikowanymi treściami.

Masowe protesty

W czerwcu kilkuset dziennikarzy protestowało w Ankarze przeciw projektowi nowego prawa. Nie konsultowano go z mediami, związkami zawodowymi dziennikarzy, organizacjami zajmującymi się monitoringiem wolności prasy czy ekspertami ds. komunikacji i mediów.

Zapisy nie definiują jasno pojęcia "dezinformacji" oraz obligują prokuraturę do ustalenia, czy celowe było działanie osób podejrzanych o "wzbudzanie paniki w społeczeństwie, zagrażanie porządkowi publicznemu, bezpieczeństwu zewnętrznemu i wewnętrznemu Turcji oraz zdrowiu tureckiego społeczeństwa".

Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku plasuje Turcję, obok Chin i Arabii Saudyjskiej, w czołówce krajów, które przetrzymują w więzieniach dziennikarzy.

Dołącz do dyskusji: Turecki parlament przyjął ustawę karzącą więzieniem za "szerzenie dezinformacji"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Największą dezinformacją w Turcji jest negowanie zbrodni ludobójstwa Ormian w 1915 roku.
odpowiedź
User
Aron
U nas chociaż nie ma więzienia, a profile szerzące tzw. dezinformację (szczepienia, lgbt, "skrajna prawica", "zagrożenie dla demokracji") są po prostu mozolnie kasowane. Trochę lepiej, choć podobnie :)
odpowiedź