SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TV Biełsat w prawie wszystkich telewizjach kablowych na Ukrainie

TV Biełsat, kanał produkowany w języku białoruskim przez Telewizję Polską, znalazł się w ofercie prawie wszystkich operatorów telewizji kablowej na Ukrainie.

Agnieszka Romaszewska-Guzy Article

Umieszczenie TV Biełsat w ofercie ukraińskich operatorów kablowych stało się możliwe po podpisaniu porozumienia pomiędzy Telewizją Polską a firmą Rekłamna Telewizyjna Hrupa (RTH), co miało miejsce w połowie lipca br. W efekcie Ukraińscy widzowie mogą już od teraz oglądać program tej stacji. Klientami RTH jest 90 proc. operatorów płatnej telewizji na Ukrainie. RTH posiada prawa do retransmitowania na terytorium Ukrainy ponad 40 kanałów telewizyjnych.

Agnieszka Romaszewska-Guzy, szefowa TV Biełsat powiedziała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że o udostępnienie TV Biełsat na Ukrainie walczyła od prawie 10 lat. - Negocjacje ze stroną ukraińską były dość trudne, ponieważ jako stacja nadająca za publiczne pieniądze nie mieliśmy możliwości ponoszenia opłat za udostępnienie naszego programu w kablówkach na Ukrainie. Na szczęście udało się nam wynegocjować dobre warunki. Wiemy o tym, że do tej pory TV Biełsat był oglądany na Ukrainie m.in. za pośrednictwem internetu i mamy nadzieję, że teraz dzięki obecności naszej stacji w ofercie operatorów kablowych zdobędziemy jeszcze szersze grono odbiorców.

Myślimy nawet o uruchomieniu ukraińskiej mutacji naszej telewizji, ale jest to niestety wciąż „pieśń przyszłości” z powodów finansowych - mówi nam Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Na terenie Białorusi TV Biełsat jest dostępny za pośrednictwem satelity Astra 4A oraz na stronie belsat.eu. Dziennikarze TV Biełsat wciąż są w tym kraju prześladowani. Niedawno amerykańska internetowa telewizja Vice News wyemitowała reportaż pt. „Zaćmienie: na Białorusi, ostatniej dyktaturze w Europie”, opowiadający o pracy białoruskich niezależnych dziennikarzy, m.in. z TV Biełsat. Jednym z głównych tematów tego materiału było prześladowanie przedstawicieli mediów przez tamtejszą milicję oraz służby specjalne.

Telewizja Biełsat powstała w 2007 roku. Jej pomysłodawczynią oraz dyrektorem jest Agnieszka Romaszewska-Guzy, była wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (zrezygnowała z funkcji wiceprezesa SDP w czerwcu br.). Pod koniec zeszłego roku Związek Dziennikarzy Ukrainy przyznał Romaszewskiej-Guzy nagrodę wolności słowa im. Ihora Łubczenki. Szefowa TV Biełsat została laureatką tej nagrody za walkę o prawa ukraińskich dziennikarzy w Europie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TV Biełsat w prawie wszystkich telewizjach kablowych na Ukrainie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl