SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN idzie na giełdę

TVN powinien zadebiutować na GPW w II połowie 2004 r.

Instytucje finansowe J.P. Morgan Securities, CA-IB Securities oraz CDM Pekao SA przygotują oraz przeprowadzą ofertę publiczną telewizji TVN - podała Grupa ITI.

- Przewidywane jest przeprowadzenie oferty publicznej papierów wartościowych w Polsce oraz oferty skierowanej do międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych, w wyniku których akcje TVN będą notowane i znajdą się w obrocie na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Poprzez przeprowadzenie oferty TVN, Grupa ITI doprowadzi do notowania swoich aktywów telewizyjnych, które obecnie składają się z TVN, TVN Siedem, TVN 24, TVN Meteo oraz TVN Turbo, a spodziewane jest, że będą obejmowały również TVN International, którego uruchomienie jest planowane w II kwartale 2004 roku. Proponowana oferta znajduje się obecnie we wstępnej fazie a TVN oraz konsorcjum gwarantów emisji spodziewają się przeprowadzić ofertę w drugiej połowie tego roku - poinformowało ITI.

- Udzielenie mandatu oznacza postawienie ważnego kamienia milowego na drodze do długo oczekiwanego doprowadzenia do notowań aktywów telewizyjnych Grupy ITI. Dotychczasowe osiągnięcia oraz wyniki TVN mówią same za siebie. Jesteśmy przekonani, że debiut TVN na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie stanie się ważnym wydarzeniem, a akcje TVN staną się jednymi z najatrakcyjniejszych walorów notowanych na GPW. Jesteśmy przekonani, że dokonaliśmy wyboru wspaniałego konsorcjum, które pokieruje i przeprowadzi ofertę publiczn± TVN na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartociowych jeszcze w tym roku, a każdy z banków inwestycyjnych wniesie do działania konsorcjum swoje najsilniejsze atuty - powiedział Jan Wejchert, Prezes Grupy ITI.

Do oferty powinno dojść po wakacjach.

"Można się spodziewać, że będzie to wrzesień-październik, może listopad" - powiedział agencji ISB Paweł Kosmala, rzecznik Grupy ITI.

Ofertę publiczną TVN będzie przeprowadzało konsorcjum J.P. Morgan Securities, CA-IB Securities i CDM Pekao SA.

Prezes ITI Jan Wejchert zapowiadał w ubiegłym roku upublicznienie 20-30% akcji TVN.

"Jesteśmy w fazie początkowej budowy oferty - wielkość emisji będzie dyskutowana z bankami i z rynkiem. Ostateczny harmonogram, wielkość emisji i pozyskane środki będą zależały od sytuacji rynkowej" - powiedział Kosmala w piątek.

Upublicznienie TVN oznacza rezygnację z wprowadzania na giełdę Grupy ITI, a nawet może oznaczać początek procesu zmiany statusu grupy ITI na spółkę niepubliczną, powiedział Kosmala.

"Z różnych opcji, które rozważaliśmy, w tym opcji oferty ITI Holdings, wybraliśmy inną ścieżkę - upublicznienie aktywów telewizyjnych" - powiedział rzecznik ITI.

Aktywa telewizyjne Grupy ITI są skupione w spółce TVN, która jest również 100-procentowym właścicielem spółki TVN 24. Obie te spółki mają w swoich rękach kanały: TVN, TVN Siedem, TVN 24, TVN Meteo oraz TVN Turbo, a w drugim kwartale 2004 roku ma do nich dołączyć TVN International.

W skład grupy ITI wchodzi też notowany na GPW portal internetowy Onet.pl, a także sieć multipleksów Multikino i dystrybutor kinowy ITI Cinema.

Grupa ITI Holdings miała 40,42 mln USD zysku netto w 2003 roku wobec 56,93 mln USD straty rok wcześniej. Przychody grupy w 2003 roku wyniosły 206,81 mln zł wobec 56,25 mln zł rok wcześniej.

Zysk netto TVN wzrósł w 2003 roku o 19% do 74 mln zł przy wzroście przychodów o 6% do 587 mln zł. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł o 19% do 150 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVN idzie na giełdę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl