SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN Grupa Discovery testuje studio XR

TVN Grupa Discovery we współpracy z Wizja Multimedia w Sękocinie uruchomiła studio XR - telewizyjne studio wirtualne, działające w technologii rozszerzonej rzeczywistości - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Projekt rozwijany jest od kilku miesięcy, dotychczas w jego ramach kręcono m.in. serial „Skazana”, widowisko „Jesteśmy w domu!” oraz nadawaną w TVN24 „Strefę Kibica!”.

fot. TVN Grupa DiscoveryArticle

Technologia XR umożliwia przeniesienie produkcji wideo do przestrzeni całkowicie wirtualnej. Możliwe jest też łączenie światów - realnego i cyfrowego - poprzez uzupełnianie i rozszerzanie klasycznej scenografii otoczeniem generowanym komputerowo. Jednym z głównych założeń tego rozwiązania jest pełne wirtualne otoczenie osób umieszczanych w studiu XR.  Aktor czy prezenter widzi co dzieje się wokół niego, dzięki temu wchodzi w interakcję z cyfrowym środowiskiem. Wszystko dzieje się od razu, na żywo, w czasie rzeczywistym.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Jak wynika z ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl, od kilku miesięcy technologia XR rozwijana jest przez TVN Grupę Discovery. Studio znajduje się w Sękocinie. Rozwiązanie powstaje pod skrzydłami działu produkcji TVN, firmy Wizja Multimedia i zespołem grafików TVN24.

- W ramach TVN Grupa Discovery i we współpracy z Wizja Multimedia Sp. z o.o. rozwijamy tą nowatorską technologię produkcji telewizyjnej. Wiemy coraz więcej i budujemy własne know-how w tym obszarze. Studio XR to ogromny potencjał, zarówno pod kątem produkcji fabularnych, dużych rozrywkowych widowisk, jak i studyjnych programów sportowych, newsowych oraz publicystycznych - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Wiktor Przeorski, wicedyrektor działu produkcji.

Scena studia XR zbudowana jest z ekranów LED, ustawianych w dowolny kształt. Otoczenie można wyświetlić na ścianach, podłodze i suficie tworząc kompletną scenografię. Zarówno fotorealistyczną - imitującą realną lokację (np. las, pustynia, miasto, pokój), jak i abstrakcyjne lub niedostępne środowisko (np. przestrzeń kosmiczna, dno oceanu). Studio XR daje również możliwość bezpiecznego i korzystnego budżetowo filmowania scen kaskaderskich.

- Producenci filmowi światowego kalibru korzystają z technologii XR. Dlatego cieszę się, że możemy na tym polu eksperymentować, nagrywać sceny i przenosić się do miejsc, które do tej pory z różnych powodów były dla nas niedostępne - informuje nas Łukasz Poniński, zastępca szefa produkcji fabularnej TVN.

Wirtualna scenografia generowana jest za pomocą silników renderujących w czasie rzeczywistym (Unreal), znanych z produkcji zaawansowanych gier komputerowych. Pozycjonowanie kamer studyjnych w przestrzeni trójwymiarowej umożliwia zmianę perspektywy wyświetlanego obrazu. Oznacza to, że wyświetlana sceneria zawsze będzie wyglądała, jakby naprawdę znajdowała się w tle. Zastosowanie paneli LED pozwala także zniwelować wady tradycyjnych rozwiązań (green screen), opartych na kluczowaniu tła o jednolitej barwie.

- Zespół naszych ekspertów połączył ze sobą wiele różnych technologii, pracując ponad rok nad uruchomieniem w pełni funkcjonalnego sytemu. Obecnie w naszej branży jest to najbardziej przełomowy produkt, dzięki któremu znajdujemy się w światowej czołówce - dodaje Robert Wolter, wiceprezes zarządu firmy Wizja Multimedia.

Studio testowane m.in. przy serialu „Skazana”, widowiska „Jesteśmy w domu!” i programie TVN24 „Strefa Kibica!”

Z naszych informacji wynika, że TVN Grupa Discovery studio XR testuje już od kilku miesięcy w różnego rodzaju produkcjach, m.in. serialach fabularnych (np. nowej produkcji „Skazana”), transmisjach live (prezentacja wiosennej ramówki TVN Grupa Discovery w ramach widowiska „Jesteśmy w domu!”, czy nadawana w TVN24 „Strefa Kibica”) oraz insertach programów emitowanych na antenie TVN (np. „Top Model”) oraz projektach autopromocyjnych.

Nadawca wirtualne studio zamierza wykorzystywać nie tylko do realizacji programów własnych, ale i także w celach komercyjnych.

Dołącz do dyskusji: TVN Grupa Discovery testuje studio XR

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Hmm
Po co testują jak TVN wkrótce nie będzie miał przedłużonej koncesji
odpowiedź
User
kis
Po co testują jak TVN wkrótce nie będzie miał przedłużonej koncesji


A po to, żeby się rozwijać i wprowadzać nowsze technologie gdzie inni są daleko w tyle z tym. A co do koncesji to może nadawać na zagranicznej koncesji np na czeskiej bo jest taka możliwość a póki co PiS wiecznie nie będzie rządziło i wiecznie nie będzie blokowało przez inne instytucje dawanie koncesji czy w innych sprawach nie związanych z tv
odpowiedź
User
Giuy
Programy z użyciem wirtual powinny byc oznaczane poniewaz jest to oszukiwanie widza - pokazywanie czegos czego nie ma. Widz powinien mieć informację, że tej scenografii nie ma.
odpowiedź