SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVN24 najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym. Dzisiaj możliwe głosowanie nad wnioskiem ws. dalszej koncesji

Liderem oglądalności wśród kanałów informacyjnych w czerwcu br. było TVN24. Największym wzrostem pochwalić się mogła stacja Biznes24, a największy spadek odnotowało TVN24 BiS. Rynek wszystkich kanałów w segmencie skurczył się o 25 proc. - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl. Dzisiaj możliwe jest głosowanie KRRiT nad wnioskiem ws. dalszej koncesji dla TVN24.

fot. Adrian GąbkaArticle

Średni dobowy udział TVN24 w czerwcu 2021 roku wyniósł 4,42 proc., po spadku względem analogicznego okresu rok wcześniej o 25,34 proc. - wynika z udostępnionej portalowi Wirtualnemedia.pl analizy Havas Media Group opracowanej na podstawie danych Nielsen Audience Measurement.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Drugie było TVP Info. Średni miesięczny wynik kanału wyniósł 3,58 proc. (po spadku o 32,79 proc.).

Podium uzupełnia Polsat News. W czerwcu br. kanał miał 1,81 proc. udziału, po spadku względem czerwca 2020 roku o 12,59 proc.

Kolejną pozycję zajął kanał TVP3 z udziałem na poziomie 1,04 proc. Jego wynik względem analogicznego okresu zeszłego roku spadł o 12,75 proc.

Czołową piątkę uzupełnia TVN24 BiS, którego udział wyniósł 0,37 proc. (w dół o 34,15 proc. - największy spadek w zestawieniu).

Ostatnia była stacja Biznes24, która pochwalić się mogła największym wzrostem w zestawieniu - wynoszącym 166,67 proc. do 0,008 proc. udziału. Kanał nadaje od marca ub.r.

Największy udział (4,80 proc.) wśród grup kanałów newsowych w czerwcu br. miała Telewizja TVN, mająca w portfolio stacje TVN24 oraz TVN24 BiS i notująca spadek o 26,11 proc. Kanały wyprzedziły anteny newsowe Telewizji Polskiej, których udział zmniejszył się o 26,11 proc. do 4,80 proc. (łączne dane dla TVP Info i TVP3).

Rynek kanałów informacyjnych spadł o 25 proc.

Łączny rynkowy udział wszystkich dostępnych na rynku stacji informacyjnych w czerwcu 2021 roku wyniósł 11,45 proc. Było to o 25,21 proc. mniej niż w czerwcu 2020 roku.

TVN24 na czele również w 16-49, topnieje przewaga TVP Info nad Polsatem News

Wśród widzów w grupie komercyjnej (16-49) na pozycji lidera wśród stacji informacyjnych w czerwcu 2021 roku znalazło się TVN24 z wynikiem 2,70 proc., po spadku o 27,34 proc.

Drugie miejsce utrzymało TVP Info. Stacja miała 1,59 proc. udziału, po spadku o 43,09 proc. Udział trzeciego Polsat News wyniósł 1,41 proc. (spadek o 27,43 proc.).

Największy spadek - wynoszący 51,40 proc. do 0,21 proc. - odnotowała tutaj stacja TVN24 BiS. Z kolei najwięcej zyskał kanał Biznes24 - było to 300 proc. do 0,008 proc.

Spośród grup kanałów informacyjnych liderem wśród widzów w wieku 16-49 lat też był TVN. Stacje tej grupy miały tutaj 2,91 proc. udziału, po spadku o 29,83 proc.

Wszystkie stacje newsowe w tym ujęciu miały 6,49 proc. udziału w rynku, po spadku o 32,04 proc.

 

TVN stara się o nową koncesje dla TVN24

KRRiT od 17 miesięcy nie podjęła decyzji w sprawie koncesji pierwszego w Polsce kanału informacyjnego. Jest to rekordowo długie postępowanie rekoncesyjne prowadzone przez KRRiT. Koncesja TVN 24 obowiązuje do 26 września 2021 roku. TVN wniosek o jej przedłużenie złożył na początku lutego 2020 roku.

Niedawno informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do TVN Grupy Discovery zapytanie w związku ze strukturą właścicielską. Zgodnie z artykułem 35 ustawy o radiofonii i telewizji "udział kapitałowy osób zagranicznych w spółce lub udział osób zagranicznych w kapitale zakładowym spółki nie może przekraczać 49 proc." Wyjątek stanowią firmy i osoby z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Nie należą do niego Stany Zjednoczone, a właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, który w przyszłym roku sfinalizuje fuzję z również amerykańskim koncernem Warner Media. Discovery kontroluje jednak TVN nie przez amerykańską spółkę, tylko przez Polish Television Holding BV, zarejestrowaną w Niderlandach, a więc kraju wchodzącym w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W ustawie o radiofonii i telewizji jest mowa o tym, że siedziba zagranicznego podmiotu musi znajdować się w EOG.

Szef TVN24 Michał Samul w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przekonywał, że nie ma żadnych przesłanek, aby koncesja dla jego stacji nie została przedłużona. Przyznał jednak, że stacja jest gotowa na "różne warianty", gdyby stało się inaczej. Wśród nich jest zapewne koncesja w innym kraju Unii Europejskiej. Na przykład w Holandii lub Czechach, co praktykują już niektórzy nadawcy.

Sebastian Urban, radca prawny z Kancelarii Prawnej Media niedawno sugerował, że takie działania nie będą potrzebne, bo koncesja powinna zostać przedłużona. Przekonywał, że spółka powstała po połączeniu sił Warner Media i Discovery raczej nie zostanie nowym właścicielem TVN. - Będzie razem z TVN w tej samej globalnej grupie kapitałowej, ale prawdopodobnie bez jakiegokolwiek stosunku zależności. Jeżeli moje rozumienie planowanej transakcji jest poprawne, nie powinna ona wpłynąć w żadnym stopniu na proces przyznawania koncesji dla TVN24. Co do samego połączenia sił dwóch globalnych gigantów medialnych, regulatorem który będzie mógł się sprawie dokładniej przyjrzeć, szczególnie na rynku polskim, jest raczej UOKiK niż KRRiT - stwierdził Urban w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Jak wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl dzisiaj możliwe jest głosowanie KRRiT nad wnioskiem ws. dalszej koncesji dla TVN24. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, niemal cała KRRiT jest za nieprzedłużaniem koncesji dla TVN24 i innych stacji z TVN Grupy Discovery. Za miał być dotychczas tylko przewodniczący Kołodziejski.

TVN od 2015 roku w rękach kapitału z USA

Grupa TVN od sześciu lat jest w amerykańskich rękach. W połowie 2015 roku nadawcę kupił holding Scripps Networks Interactive, Z kolei na początku 2018 roku został przejęty przez koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

Na horyzoncie jest kolejna fuzja: w połowie maja br. zapowiedziano połączenie Discovery z WarnerMedia należącym obecnie do telekomu AT&T. Transakcja ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku.

Dołącz do dyskusji: TVN24 najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym. Dzisiaj możliwe głosowanie nad wnioskiem ws. dalszej koncesji

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Romantyk przy rodzicach
Diana Rudnik jest przecudowna..
odpowiedź
User
Pawel
Ja najchętniej oglądam kanał informacyjny TVP info.
odpowiedź
User
Jutub
Superstacja spierniczona na amen...
odpowiedź