SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP chce produkować więcej filmów dokumentalnych, w TAI utworzono nową redakcję

Od 2021 roku Telewizyjna Agencja Informacyjna ma mocniej postawić na filmy dokumentalne - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W ramach TAI powstała redakcja mająca się zajmować takimi produkcjami w Telewizji Polskiej. - Nie wszystko da się pokazać programach informacyjnych, planujemy więc ukazać szerszą perspektywę - mówi nam dyrektor TAI, Jarosław Olechowski.

W maju br. TVP1 pokazała wyprodukowany przez TAI film Sylwestra Latkowskiego „Nic się nie stało”, a 25 grudnia dokument „Całe moje życie” o Krzysztofie Krawczyku. Wkrótce na antenę trafi trzecia produkcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej - „Taśmy Amber Gold”.

Autorami filmu o Krzysztofie Krawczyku są Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski, producentem - Paweł Gajewski. Reżyser i producent nie są już związani z TAI, byli jej pracownikami do sierpnia br. Po emisji "Całego mojego życia" prezes TVP Jacek Kurski określił go na Twitterze mianem „rewelacyjnego” i podał wynik oglądalności: ponad 4 mln widzów (według Modelu Oglądalności Rzeczywistej opartego na danych z dekoderów Netii).

Innym filmem dokumentalnym, którego produkcją zajmuje się Telewizyjna Agencja Informacyjna, są „Taśmy Amber Gold” w reżyserii Sylwestra Latkowskiego. Ten dokument miał mieć początkowo premierę w Święta Bożego Narodzenia, jak się jednak dowiadujemy ostatecznie zostanie pokazany na początku 2021 roku (dokładnej daty jeszcze nie wyznaczono).

W rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Sylwester Latkowski mówi, że miał pełną swobodę ze strony Telewizji Polskiej przy przygotowywaniu swojego dokumentu, a jego ostatecznej wersji nie widział jeszcze nikt z TVP.

Zainteresowanie widzów wysokojakościowym dziennikarstwem

Filmy dokumentalne mają stanowić wyznacznik nowej jakości w TAI. Od 2021 roku TVP zamierza rocznie realizować kilka takich produkcji.

- Zauważyliśmy, że rośnie zainteresowanie widzów wysokojakościowym dziennikarstwem. Produkcjami, które zaglądają za kulisy ważnych wydarzeń i prezentują nieznane wydarzenia z życia znanych ludzi.  Nie wszystko da się pokazać w programach informacyjnych, czy nawet reportażach. Stąd decyzja o rozpoczęciu produkcji filmów dokumentalnych - uzasadnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Jarosław Olechowski, dyrektor TAI.

Pod koniec br. w ramach Agencji powstała kilkuosobowa redakcja, która ma zajmować się dokumentalnymi produkcjami. Podlega ona bezpośrednio pod Olechowskiego. - TAI do tej pory produkował reportaże, kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy także produkcję filmów dokumentalnych. Generalnie nie nastawiamy się na produkcję określonej liczby filmów w roku. Interesują nas produkcje wysokiej jakości, stawiamy przede wszystkim na ciekawe historie i dobre scenariusze - podsumowuje Jarosław Olechowski.

Pokazany w maju br. przez TVP1 dokument „Nic się nie stało” oglądało średnio 2,71 mln widzów. Nadana tuż po zakończeniu reportażu debata miała 1,89 mln osób - wynika z raportu Wirtualnemedia.pl.

TVP z zyskiem dzięki rekompensacie abonamentowej

W ub.r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia br. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

W rządowym projekcie ustawy budżetowej na 2021 roku zapisano kolejną rekompensatę w wysokości do 1,95 mld zł dla TVP i Polskiego Radia. Krótko przed Bożym Narodzeniem ustawa została przyjęta przez Sejm, odrzucono poprawkę opozycji proponującą, żeby kwotę rekompensaty przekazać na służbę zdrowia.

Dołącz do dyskusji: TVP chce produkować więcej filmów dokumentalnych, w TAI utworzono nową redakcję

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zenek
Jarek coś zauwazyl? Chyba nowy hajs
odpowiedź
User
Tygrysek
Trochę dowalili Pereirze tym "wysokojakościowym dziennikarstwem". Ale wierzę, że on mimo wszystko potrafiłby zblurować serduszko tak, żeby nie wylazło.
odpowiedź
User
ert
Więcej narodowej propagandy.
odpowiedź