SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP cyfrowo

Kolejny nadajnik cyfrowy telewizji publicznej

Telewizja Polska uruchomiła 30 grudnia 2004 roku naziemny nadajnik cyfrowy (DVB-T) Wisła Skrzyczne. Na kanale 38 – w ramach eksperymentalnej emisji – będzie można odbierać trzy programy telewizji publicznej – TVP1, TVP2 i TVP3 Regionalna. Nadajnik Wisła Skrzyczne jest drugim nadajnikiem cyfrowy uruchomionym przez TVP. W kwietniu 2004 roku rozpoczął pracę nadajnik Rzeszów Sucha Góra. 

W rejonie Beskidu Żywieckiego nie można nadawać Trójki w systemie analogowym. Dzięki cyfrowemu nadajnikowi ponad 2 mln potencjalnych widzów uzyska możliwość odbioru OTV Katowice poprzez zakup przystawki bądź podłączenie się do sieci kablowych. Cyfrową Trójkę (a także Jedynkę i Dwójkę) będą mogli m.in. odbierać mieszkańcy Katowic, Jaworzna, Tychów, Oświęcimia, Wodzisławia Śląskiego, Żor, Zebrzydowic i Cieszyna. Ponadto w niedalekiej przyszłości nadajnik stanie się źródłem sygnału dla przemienników zlokalizowanych w Węgierskiej Górce i Rajczy, które będą mogły emitować program TVP3 w wersji analogowej. 

TVP czyni starania o uruchomienie w 2005 roku dwóch kolejnych naziemnych nadajników cyfrowych – Leżajsk Giedlarowa i Rzeszów Góra Jawor. 

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T (Digital Video Broadcasting - Terrestrial) to system cyfrowego nadawania sygnału telewizyjnego z nadajników naziemnych, oferujący lepszej jakości dźwięk i obraz, większą liczbę programów telewizyjnych emitowanych na jednym kanale oraz dostęp do usług dodanych np. poczty elektronicznej, bankowości internetowej czy zakupów on-line.

DVB-T umożliwia współpracę wielu urządzeń podłączonych do sieci oraz uzupełnia się z innymi sieciami transmisji danych, np. z telefonią komórkową.

Inną zaletą DVB-T jest możliwość odbioru sygnału telewizyjnego podczas podróży samochodem lub pociągiem oraz możliwość pokrycia dobrym sygnałem obszarów, na których tradycyjna telewizja jest odbierana z zakłóceniami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP cyfrowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl