SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

TVP kontra Skarb Państwa

RN TVP skieruje pozew przeciw uchwale WZ (Skarb Państwa).

 Rada Nadzorcza TVP postanowiła wczorajskierować do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew o stwierdzenie nieważności uchwały Walnego Zgromadzenia TVP (czyli ministra Skarbu Państwa) dotyczącej nieudzielenia wszystkim członkom rady absolutorium z wykonania obowiązków w 2004 r. - poinformował Wirtualnemedia.pl we wtorek rzecznik TVP Jarosław Szczepański.

Rada nadzorcza uznała uchwałę Walnego Zgromadzenia z 14 czerwca 2005 roku za "sprzeczną z dobrymi obyczajami" i "godzącą w interesy spółki".

- Wartość uchwały podważa brak jakiegokolwiek oficjalnego, pisemnego uzasadnienia.  Uzasadnienie takie pojawiło się jedynie w komunikacie prasowym wydanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Minister Skarbu Państwa działając jako Zwyczajne Walne Zgromadzenie zarzucił Radzie Nadzorczej m.in.:
" brak skutecznego rozwiązania  problemu zawieszenia  członka Zarządu ds. programowych,
" dopuszczenie do destabilizacji funkcjonowania Spółki wynikającej z długotrwałego zawieszenia członka Zarządu,
" niewywiązanie się przez RN z obowiązku przedstawienia ZWZ wniosku w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu.
Zarzuty zawarte w tym komunikacie Rada Nadzorcza uważa za całkowicie nieprawdziwe i bezpodstawne.
Po pierwsze, dotyczą one zdarzeń, które w ogóle nie miały miejsca albo nie zostały przez właściciela w  jakikolwiek sposób udowodnione.
Po drugie, zarzuty Ministerstwa Skarbu przedstawione w komunikacie
dotyczą działań Rady Nadzorczej w roku 2005 r., a więc już poza okresem sprawozdawczym. Zawieszenie członka Zarządu ds. programowych w roku 2004 trwało trzy miesiące, a takiego okresu nie można uznać za "stan długotrwały".
Po trzecie, RN wywiązała się ze swojego obowiązku przedstawienia ZWZ wniosku w sprawie udzielenia absolutorium członkom Zarządu TVP S.A.
Opinie Rady Nadzorczej w sprawie absolutorium dla czterech członków Zarządu zostały wyrażone w uchwałach podjętych przez Radę Nadzorczą 26 kwietnia 2005 r. i następnego dnia przedstawione Ministrowi Skarbu Państwa. Rada Nadzorcza na posiedzeniu 26 kwietnia 2005 roku nie podjęła uchwały  w przedmiocie rekomendacji absolutorium dla jednego z członków Zarządu jedynie z uwagi na fakt, że stosowna uchwała nie uzyskała wymaganej większości głosów.
Według ekspertyz prawnych,  którymi dysponuje RN, uchwały ZWZ w sprawie udzielania absolutorium powinny zapadać odrębnie dla każdego z członków tego organu Spółki. Minister Skarbu Państwa  działając jako ZWZ zastosował natomiast zasadę odpowiedzialności zbiorowej, nie różnicując oceny pracy poszczególnych członków Rady. Jest to sprzeczne z istotą absolutorium. Zdaniem ekspertów, akcjonariusz  powinien ustalić, którzy członkowie Rady i w jakim stopniu naruszyli swoje obowiązki w okresie sprawozdawczym i dać temu wyraz przy udzielaniu absolutorium.
Rada Nadzorcza TVP S.A. oświadcza, że w swoich działaniach zawsze kierowała się wymaganiami określonymi przez Ministra Skarbu Państwa w dokumencie  "Zasady nadzoru właścicielskiego". Dołożyła też wszelkich starań, by chronić interes i dobre imię Spółki. Uchwała Walnego Zgromadzenia  godzi w interesy Telewizji Polskiej S.A. i wystawia na szwank jej dobre imię. Może to prowadzić do osłabienia renomy, wizerunku oraz wiarygodności telewizji publicznej - informuje Rzecznik Prasowy TVP S.A. Jarosław J. Szczepański.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP kontra Skarb Państwa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl