SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma ujawnić koszty dokumentu „Inwazja”, sąd przychylił się do skargi Kampanii Przeciw Homofobii

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że Telewizja Polska musi w trybie dostępu do informacji publicznej przekazać Kampanii Przeciw Homofobii dane o kosztach realizacji filmu dokumentalnego „Inwazja”. TVP odmówiła udzielenia tych informacji, a wtedy Kampania Przeciw Homofobii skierowała skargę do sądu.

Article

„Inwazja” została pokazana w TVP1 ub.r. tuż po „Wiadomościach” 10 października, krótko przed wyborami parlamentarnymi. Zapowiadano, że dokument demaskuje prawdę o marszach równości, które w poprzednich miesiącach odbyły się w wielu miastach. „Kulisy, cele, metody, pieniądze, czyli jak działa #InwazjaLGBT” - stwierdzono w zwiastunach.

Kampania Przeciw Homofobii w trybie dostępu do informacji publicznej zwróciła się do Telewizji Polskiej z pytaniem o koszty realizacji „Inwazji”. Nadawca odmówił, a organizacja zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Reprezentujący ją prawnik Jakub Turski argumentował w sądzie, że Telewizja Polska jest finansowana w znacznej części ze środków publicznych (w tym opłat abonamentowych), w których obligatoryjnie partycypują wszyscy, także osoby LGBT. - Racje sprawiedliwościowe przemawiają za tym, aby osoby LGBT (a także działające na rzecz ich praw organizacje, takie jak KPH) miały możliwość sprawdzenia, w jaki sposób wydatkowane są ich świadczenia na misję publiczną i w jakiej wysokości zostały one przeznaczone na stworzenie tak jednoznacznie stygmatyzującego, obraźliwego i dyskryminującego materiału - opisano w komunikacie Kampanii Przeciw Homofobii.

Do sprawy przyłączyły się biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, których przedstawiciele również wygłosili swoje stanowiska.

W czwartek Kampania Przeciw Homofobii poinformowała, że WSA uchylił decyzję TVP o odmowie przekazania danych o kosztach przygotowania „Inwazji”. Wyrok nie jest prawomocny, TVP może się odwołać.

- Rozstrzygnięcie bardzo nas cieszy. Sąd stanął po stronie jawności życia publicznego i transparentności wydatkowania środków publicznych, z których TVP jest finansowana. Zasady te stanowią fundament demokratycznego państwa prawnego zgodnie z przepisami Konstytucji RP - komentuje Jakub Turski. - Nie ma żadnych racji, które TVP utajnienie przez TVP kosztów produkcji „Inwazji”. Ufamy, że TVP jak najszybciej udostępni KPH żądaną informację o kosztach produkcji „Inwazji”, tak, żeby osoby LGBT miały możliwość weryfikacji, w jaki sposób z ich pieniędzy realizowana jest przez TVP misja publiczna - dodaje.

„Inwazja” usunięta z internetu w ramach zabezpieczenia powództwa

Kampania Przeciw Homofobii w sprawie „Inwazji” pozwała też Telewizję Polską, zarzucając naruszenie je praw osobistych. Organizacja domaga się m.in. opublikowania przeprosin w głównym wydaniu Wiadomości oraz przekazania 10 tys. na telefon zaufania stowarzyszenia Lambda Warszawa lub emisji spotu „Stoję po stronie młodzieży”.

W ramach zabezpieczenia powództwa KPH zwróciła się do sądu o zakaz rozpowszechniania „Inwazji” na czas procesu. Sąd w połowie br. przychylił się do tego wniosku, nakazując nieemitowanie dokumentu w stacjach TVP oraz usunięcie go z internetu, przede wszystkim z YouTube’a.

Telewizja Polska zwróciła się o pisemne uzasadnienie tej decyzji i zapowiedziała, że złoży zażalenie na nią. - Spółka przygotowuje obecnie odpowiedź na pozew w niniejszej sprawie. W odpowiedzi tej TVP przedstawi sądowi oraz powodowi swoje stanowisko w sprawie. TVP uważa niniejszy pozew za niezasadny - przekazało nam centrum informacji publicznego nadawcy.

W pierwszej połowie br. Telewizja Polska zanotowała 2,27 mld zł przychodów (głównie dzięki 1,8 mld zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej), a jej wpływy reklamowe zmalały o 21 proc. Nadawca zakończył półrocze z 936,5 mln zł zysku netto.

Dołącz do dyskusji: TVP ma ujawnić koszty dokumentu „Inwazja”, sąd przychylił się do skargi Kampanii Przeciw Homofobii

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mass
To nie jest dokument. To paradokument. Jeszcze gorszy gatunek niż Pucz Swiecinskiej. Szambo
odpowiedź
User
asd
Czemu z taką samą zaciekłością nie weryfikuje się takich tworów jak KPH albo innych stowarzyszeń promujących nihilizm i hedonizm?
odpowiedź
User
Pankracy
To nie jest dokument. To paradokument. Jeszcze gorszy gatunek niż Pucz Swiecinskiej. Szambo


Jaki paradokument? Widziałeś tam jakieś inscenizowane fragmenty, grane prze aktorów?
Prawdę pokazali o "spontanicznych marszach równości".
odpowiedź