SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP międzynarodowa

Współpraca polskich i ukraińskich stacji telewizyjnych

W czwartek w Przemyślu zakończyła się dwudniowa konferencja poświęcona perspektywom współpracy przygranicznej polskich i ukraińskich stacji telewizyjnych i radiowych. Zorganizowali ją: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, TVP3 Regionalna i Polskie Radio Rzeszów. W spotkaniu wzięło udział około pięćdziesięciu dziennikarzy i szefów stacji telewizyjnych i radiowych - w tym dyrektor TVP3 Regionalnej Ryszard Pacławski, dyrektor PR Rzeszów Henryk Pietrzak i dyrektor ukraińskiej Agencji Internews Kostya Kvurt. W konferencji po raz pierwszy uczestniczyli reprezentanci ukraińskich mediów komercyjnych, w tym przedstawiciele Zrzeszenia Niezależnych Mediów Ukraińskich oraz Związku Ukraińców w Polsce z prezesem Mironem Kertyczakiem.

Pierwszy dzień spotkania poświęcony był strukturze regionalnych mediów na Ukrainie i w Polsce, a także specyfice ich funkcjonowania. Dyskutowano także o sposobach ich finansowania, pracy dziennikarzy i konkurencji innych nadawców. Przedstawiciele obu stron próbowali wskazać w jaki sposób można rozszerzyć dotychczasową współpracę. W tym celu będzie można wykorzystać doświadczenie ze współdziałania polskich stacji telewizyjnych z telewizjami innych państw ościennych. Program "Kwartet" jest realizowany przez OTV Rzeszów oraz telewizje: słowacką, czeską i węgierską, a program "Kowalski i Schmidt" przez OTV Wrocław i ORB Poczdam z Niemiec.

W drugim dniu konferencji skoncentrowano się przede wszystkim na problemach jakie stoją przed stacjami ukraińskimi współpracującymi z nadawcami polskimi. Podkreślono dotychczasowe pozytywne przykłady współdziałania, a zwłaszcza sposób w jaki OTV Rzeszów prezentuje najważniejsze sprawy dotyczące stosunków polsko-ukraińskich.

Najważniejszą decyzją jaka zapadła w czasie przemyskiej konferencji jest deklaracja Regionalnej Trójki, która podjęła się roli koordynatora współpracy pomiędzy polskimi a ukraińskimi mediami. Znacznie ułatwi to kontakty pomiędzy poszczególnymi ośrodkami regionalnymi po obu stronach granicy. Ze strony ukraińskiej chęć taką zadeklarowali przedstawiciele Telewizji Lwów. Stąd też uzgodniono, że OTV Rzeszów i Telewizja Lwów rozpoczną produkcję wspólnego programu informacyjno-publicystycznego. Jego zadaniem ma być przede wszystkim przybliżanie życia sąsiadów oraz przełamywanie stereotypów i barier. Pilotażowy odcinek programu ukaże się jeszcze w tym roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP międzynarodowa

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl