SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP odpowiada episkopatowi: programy katolickie mają stałe miejsce w ramówkach oddziałów terenowych

Telewizja Polska nie zgadza się z zarzutami Konferencji Episkopatu Polski o stopniowej eliminacji z ramówek oddziałów terenowych TVP programów o tematyce religijnej. - W jesiennej ramówce OTV emitowanych jest 26 takich audycji - odpowiada TVP.

fot. PAP / Grzegorz JakubowskiArticle

Podczas ubiegłotygodniowego spotkania Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu zajmowano się m.in. umową zawartą między TVP a Sekretariatem Konferencji Episkopatu, dotycząca czasu poświęconego emisji programów o tematyce religijnej. Uczestnicy spotkania pod kierownictwem abp. Wacława Depo podkreślali, że w ośrodkach regionalnych Telewizji Polskiej umowa ta jest realizowana jedynie w części.

- Zwracano uwagę, że w zdecydowanej większości regionalnych ośrodków TVP można zaobserwować proces stopniowej ich eliminacji, co motywowane jest przez TVP brakiem środków finansowych. Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że TVP w ośrodkach regionalnych stosuje wobec Kościoła katolickiego politykę „co łaska”, traktując obecność programów religijnych jako rodzaj „łaski” ze strony TVP - a nie obowiązku wynikającego z ustawy o radiofonii i telewizji oraz z umowy z Episkopatem - podała Katolicka Agencja Informacyjna.

W przesłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl oświadczeniu Telewizja Polska odpiera te zarzuty, uznając je za nieuprawnione.

- W Oddziałach Terenowych Telewizji Polskiej emitowanych jest w obecnej ramówce jesiennej 26 cyklicznych audycji o tematyce religijnej. Ich łączny czas, razem z powtórkami, to niemal 700 minut tygodniowo. Wiele z tych audycji ma swoją długoletnią tradycję - podkreśla centrum informacji TVP.

Jako przykład nadawca podaje programy takie jak „Ewangelia na niedzielę” (na antenie TVP Olsztyn od 2005 roku), „Od początku do końca i początku” (TVP Poznań), „Otwórzcie drzwi”, „Wiara i życie”, „Parafia z sercem” czy „Z życia Kościoła” (TVP Kraków). W październiku widzowie TVP Kraków obejrzą cykl dziesięciu filmów dokumentalnych o nauczaniu Jana Pawła II.

- Tematyka dotycząca życia Kościoła katolickiego obecna jest także w audycjach informacyjnych i codziennej publicystyce OTV. Warto też dodać, że TVP Katowice zapewnia pełną obsługę dziennikarską pielgrzymek na Jasną Górę i innych ważnych miejsc kultu religijnego, wiele Oddziałów transmituje też Orędzia Bożonarodzeniowe oraz Wielkanocne - informuje TVP.

Publiczny nadawca na bieżąco informuje o kolejnych etapach przygotowań Światowych Dni Młodzieży. W 2016 roku TVP Regionalna  będzie szeroko relacjonowała przebieg tego wydarzenia oraz obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Dołącz do dyskusji: TVP odpowiada episkopatowi: programy katolickie mają stałe miejsce w ramówkach oddziałów terenowych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ksiondz
w tvp bydgoszcz była zawsze msza a od roku leniuchy jej juz nie kręcą
odpowiedź
User
Piłsudczyk
Jak napisał wybitny Polak Józef Piłsudski: kościół bierze, nie kwituje, żąda więcej
odpowiedź
User
D-sub
Ksiondz
A płacisz abonament?
Poza tym po co mają to robić - kilka parafii w Bydgoszczy transmituje swoje msze przez internet i kablówki. A msza odbierana z wszechświata przez antenę i telewizor wcale nie jest bardziej święta.
odpowiedź