SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP otrzymała 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. „Poprawa oferty programowej”

Telewizja Polska otrzymała 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa, o którą spółka wnioskowała od kwietnia. TVP przeznaczy te pieniądze m.in. na poprawę oferty programowej anten.

Adam Szłapka chciał uzyskać informację, ile zarabiał Jacek Kurski jako członek zarządu TVP i jaką odprawę dostał w 2019 r. Maciej Stanecki (fot.Jan Bogacz/TVP)Article

O tym, że dokumenty kredytowe są przygotowywane do podpisu portal Wirtualnemedia.pl informował już na początku lipca br. W związku z malejącymi wpływami z abonamentu radiowo-telewizyjnego Telewizja Polska starała się o kredyt w wysokości 800 mln zł w Banku Gospodarstwa Krajowego.

We wtorek „Super Express” podał, że ostatecznie Telewizja Polska podpisała umowę ze Skarbem Państwa, który reprezentował Prezes Rady Ministrów. Umowa została zawarta 21 lipca br., a na jej mocy Skarb Państwa udzielił spółce pożyczki na kwotę 800 mln zł.

- Pieniądze będą przeznaczone m.in. na poprawę jakości oferty programowej Telewizji Polskiej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl jeden z managerów TVP.

Pożyczka udzielana jest na warunkach rynkowych. Pieniądze mają być wypłacane w transzach, wraz z realizacją konkretnych zadań i mają zostać przeznaczone także na wydatki technologiczne, związane z promocją telewizji w kanałach online.

Już w kwietniu prezes Jacek Kurski miał napisać do wicepremiera i ministra finansów Mateusza Morawieckiego wniosek o udzielenie takiego kredytu. Wówczas była mowa o tym, że kredyt będzie zaciągnięty na sześć lat. Połowę tych środków telewizja chciała przeznaczyć na rozwój technologiczny, a połowę - na produkcję programów.

Wówczas jednak pomysł ten spotkał się z nieprzychylnym przyjęciem członków rządu i PiS. Na dwa miesiące sprawa więc przycichła, by w lipcu - po zamrożeniu prac nad ustawą abonamentową - wrócić.

Dofinansowanie TVP w taki sposób to efekt wyhamowania przez Prawo i Sprawiedliwość prac nad uszczelnieniem wpływów z abonamentu rtv. Prace zostały wstrzymane, a projekt noweli skierowany ponownie do komisji kultury i środków przekazu, gdyż PiS doszło do przekonania, że niezadowolenie społeczne po wprowadzeniu nowego przepisu może być zbyt duże.

W 2016 roku TVP zanotowała 872 mln zł wpływów z reklam (o 5,4 proc. mniej niż rok wcześniej) i 365,5 mln zł z abonamentu radiowo-telewizyjnego (o 9,6 proc. mniej niż w 2015 roku). W minionym roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Z kolei udział Grupy TVP w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2016 roku wyniósł 29,38 proc.

Dołącz do dyskusji: TVP otrzymała 800 mln zł pożyczki ze Skarbu Państwa. „Poprawa oferty programowej”

34 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mr.Chiquita
Rządzenie na kredyt Kurskiego ciąg dalszy. I coraz większe długi. Mogliby to chociaż formalnie zmienić na oficjalne dotacje budżetowe. :P
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Wow! Spółka prawa handlowego przynosząca straty dostaje kredyt. Bez programów naprawczych, bez konsekwencji personalnych.
Musi decydentom wyjątkowo zależeć na propagandzie.
Szczepański i Gomułka zazdroszczą pomysłu.
odpowiedź
User
Zygmunt
Musieli wziąć kredyt aby Kurski w końcu mógł podwyżkę dostać. Ale po tyłu licznych sukcesach po prostu mu się należała. A TVP zaczyna przypominać polskie górnictwo...
odpowiedź