SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP ma umowę z Polską Radą Ekumeniczną: będzie nowe pasmo dokumentu o religii

Telewizja Polska ma zapewnić wsparcie w realizacji i emisji treści prezentujących rozmaite Kościoły i ich przekaz. Programy pojawiać się będą w pasmach ogólnopolskich i regionalnych oraz kanałach tematycznych - zakłada porozumienie zawarte w środę między nadawcą a Polską Radą Ekumeniczną.

Moment podpisywania porozumienia w siedzibie TVP Fot. materiały prasoweArticle

Porozumienie to rozszerza działalność redakcji audycji ekumenicznych w Telewizji Polskiej. Określa także zasady funkcjonowania tej redakcji oraz warunki przygotowania i nadawania przekazów publicystycznych, informacyjnych społecznych i kulturalnych Kościołów i organizacji, zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Na mocy umowy Telewizja Polska ma zapewnić wsparcie w realizacji i emisji tych programów w pasmach ogólnopolskich i regionalnych oraz kanałach tematycznych. Jak informuje nadawca - na antenach pojawią się też nowości, jak stałe pasmo z filmami dokumentalnymi, magazyn ekumeniczny oraz cotygodniowa emisja nabożeństw Kościołów członkowskich Rady Ekumenicznej (na antenie TVP Kultura).

Kurski: chrześcijaństwo to najbardziej atakowana religia na świecie

- Chrześcijaństwo jest we współczesnym świecie religią stawianą przed szczególną próbą. To najbardziej atakowana religia na świecie, ponosi najwięcej ofiar i doświadcza straszliwych prześladowań. Codziennie giną chrześcijanie wielu obrządków. Mamy nadzieję, że to porozumienie wzmocni naszą gotowość do dawania świadectwa i dobrze przysłuży się wiernym - skomentował sygnujący porozumienie prezes TVP, Jacek Kurski.

- Chętnie odwołujemy się do naszego dziedzictwa, którym jest I Rzeczpospolita. To tu spotkał się Kościół Wschodu i Zachodu. To tu wiernym obu tych Kościołów żyło się bezpiecznie i dobrze, w związku z czym stanowił on przykład dla innych narodów i państw europejskich. Chcemy, aby ta wyjątkowa tradycja dialogu i porozumienia trwała nadal – powiedział członek zarządu TVP, Mateusz Matyszkowicz.

Przy porozumieniu z publicznym nadawcą Polską Radę Ekumeniczną reprezentowali: biskup Andrzej Malicki (prezes Polskiej Rady Ekumenicznej), arcybiskup Abel Andrzej Popławski (wiceprezes), oraz ks. dr Grzegorz Giemza (dyrektor biura PRE). Oprócz zarządu publicznego nadawcy, w podpisywaniu porozumienia uczestniczyli też Halina Radacz (kierownik Redakcji Audycji Ekumenicznych TVP) oraz ks. Łukasz Leonkiewicz z tej redakcji.

W TVP msze i Koronka do Miłosierdzia Bożego

Telewizja Polska od marca ub. roku transmituje codzienne msze święte (TVP1); oglądać można je o godz. 7.00 oraz w niedziele o 11.00. Wcześniej msza w TVP1 transmitowana była w niedziele o 7.00. W okresie od 14 marca do 23 lipca 2021 roku wszystkie transmisje mszy świętej w TVP1 śledziło średnio 564 tys. osób. Przełożyło się to na 16,03 proc. udziału w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów, 2,73 proc. w grupie komercyjnej 16-49 oraz 3,91 proc. w grupie 16-59 - wynika z danych Nielsen Audience Measurement.

Pod koniec września ub.r. zarząd TVP podpisał umowę z Episkopatem Polski, na mocy której  TVP1 codziennie transmituje poranną mszę, TVP3 - Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a TVP Info pokazuje nowe programy katolickie.

Dołącz do dyskusji: TVP ma umowę z Polską Radą Ekumeniczną: będzie nowe pasmo dokumentu o religii

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Widz
Wolę to oglądać niż Wojewódzkiego obrażającego lepszych od siebie TVN to wylęgarnia nienawiści
odpowiedź
User
Wartylleja
PiS jak zawsze szerzy nienawisc, obraża, atakuje i pluje na Polaków :( do czego to doszło :( Nikt nas już nie lubi, inflacja szaleje, pisowscy kradną :( Modlitwy nie pomogą :(
odpowiedź
User
Kik
Co Kultura ma wspólnego z emisja kolejnych nabożenstw. Niszczą TVP Kulturę non stop
odpowiedź