SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Związkowcy z TVP składają zażalenie ws. podwyżek. „Pracownicy zostali pokrzywdzeni”

Przedstawiciele dwóch związków zawodowych działających w Telewizji Polskiej złożyli prezesowi spółki zażalenie w imieniu pracowników, którzy nie otrzymali podwyżek w wysokości 16 proc. wynagrodzenia zasadniczego. „Zostali niesłusznie pokrzywdzeni” - podkreślają związkowcy. TVP odpowiada: ukształtowanie wzrostu wynagrodzeń musi być dostosowane do możliwości finansowych spółki. Ale związkowcy nie ustępują i domagają się konkretów.

 

Fot. Shutterstock/OlekSHArticle

W kwietniu br. Telewizja Polska zawarła porozumienie ze związkowcami, na mocy którego spółka zobowiązała się, że zwiększy w br. wydatki na wynagrodzenia o 7,4 proc. Podwyżki miano wypłacić pierwszy raz z wynagrodzeniami za maj i wyrównaniem od początku kwietnia. Już wówczas jednak ustaliliśmy i napisaliśmy, że wynagrodzenia nie zostaną podwyższone jednakowo wszystkim zatrudnionym. Znacznie więcej mają dostać przede wszystkim osoby najmniej zarabiające - z pensjami brutto do 11 tys. zł. W tym przedziale płacowym jest jedna trzecia z prawie 3 tys. pracowników TVP.

Pracownicy składają zażalenie

Jak ustaliliśmy, w lipcu związkowcy skupieni w Związku Zawodowym Pracowników Twórczych i Technicznych TVP Wizja oraz Międzyzakładowym Związku Zawodowym Pracowników RiTV złożyli zażalenie na ręce władz Telewizji Polskiej. Piszą w nim, że kwietniowe ustalenia nie są dotrzymywane. „Została uruchomiona procedura podwyżki inflacyjnej, która definiowana jest jako waloryzacja wynagrodzenia dotychczasowego pracowników o wskaźnik inflacji (…). W marcu wyniosła ona 16,1 proc. zaś podwyżka w TVP SA 16 proc. wynagrodzenia zasadniczego. (…) Dlaczego więc w porozumieniu znalazł się zapis, że pracownicy, którym po 30.06 2022 roku podwyższono wynagrodzenie zasadnicze (…) mają otrzymać tylko uzupełnienie do 16 proc. albo w ogóle nie otrzymają, jeśli podwyżka przekroczyła te 16 proc.?” – pytają związkowcy, zaznaczając, iż traktowanie podwyżki inflacyjnej na równi z „normalną” nie powinno mieć miejsca.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Przedstawiciele załogi proszą także o skonkretyzowanie, co oznacza zwiększenie środków na wynagrodzenia o 7,4 proc. (zapis z porozumienia). Podkreślają także, iż w wyniku porozumienia z kwietnia osoby najmniej zarabiające w spółce otrzymały najniższą podwyżkę i nadal „są grupą najgorzej uposażoną”. I przypominają, że proponowali rozwiązanie tej kwestii: przyznanie kwotowej podwyżki inflacyjnej – każdy w spółce miałby dostać po 1500 zł.

TVP odpowiada, związkowcy nie ustępują

„Pytamy również, dlaczego pracownicy zatrudnieni przy projektach unijnych zostali pominięci przy podwyżce inflacyjnej?” – piszą związkowcy. A reasumując, zaznaczają: „Pracodawca decydując się na podwyżkę inflacyjną powinien traktować wszystkich pracowników jednakowo. Niedopuszczalna jest bowiem (…) żadna dyskryminacja w zatrudnieniu, tak bezpośrednia jak i pośrednia. Prosimy o ponowne rozważenie podwyżki inflacyjnej w formie kwotowej albo procentowej dla wszystkich pracowników”.

W odpowiedzi szefostwo TVP przypomniało związkowcom, że wszystkie informacje na temat regulacji wynagrodzeń zostały przekazane już w maju br. „Wolą zarządu TVP SA jest takie kształtowanie wzrostu wynagrodzeń, aby były one dostosowane do możliwości finansowych spółki, godząc w sposób racjonalny zarówno interesy Spółki jak i pracowników” – można przeczytać w odpowiedzi, sygnowanej przez prezesa Mateusza Matyszkowicza.

Ale związkowcom taka odpowiedź nie wystarczyła: ponownie wystosowali więc pismo, w którym domagają się przedstawienia sytuacji ekonomicznej TVP oraz ponawiają prośbę o skonkretyzowanie: co oznacza podwyższenie środków na wynagrodzenia 0 7,4 proc. „W jakiej wysokości są te środki finansowe?” – dopytują związkowcy. Na to pismo, jak się dowiadujemy, odpowiedzi póki co nie ma – ale też termin na jej udzielenie, wyznaczony przez związkowców, minie dopiero 17 sierpnia br.

TVP zatrudnia 2,9 tys. osób na etatach

W ub.r. liczba pracowników Telewizji Polskiej zmniejszyła się z 2 913 do 2 893, a liczba etatów - z 2888,95 do 2 876,08. Zatrudnienie w spółce było o ponad 100 pracowników i etatów niższe niż planowane przed rokiem.

W Telewizji Polskiej w ub.r. zatrudniono 274 nowych pracowników. Równocześnie ze spółką rozstało się 289 osób: 90 przeszło na emeryturę,, dwie na renty 61 odeszło za porozumieniem stron, 54 złożyły wypowiedzenia, dwóm wypowiedzenia złożyła firma, 80 pożegnało się z innych przyczyn (m.in. wygaśnięcia umowy, np. zawartej na czas określony lub próby, czy śmierci). W centrali Telewizji Polskiej liczba pracowników zmniejszyła się przez rok z 2 234 do 2 193, a liczba etatów - z 2222,95 do 2188,2.

Tyle samo osób co przed rokiem pracowało w centrum usług produkcyjnych (403) i Telewizyjnej Agencji Informacyjnej (202). W TVP Technologie liczba pracowników wzrosła z 218 do 228, w biurze programowym - ze 132 do 142, a w biurze spraw korporacyjnych - z 78 do 88. Natomiast w ośrodku dokumentacji i zbiorów programowych nastąpił spadek ze 168 do 117 pracowników.

Natomiast w oddziałach regionalnych liczba pracowników wzrosła z 679 do 700, a liczba zajmowanych przez nich etatów - z 665 do 687,9. Najwięcej osób pracuje w oddziale krakowskim (87), katowickim (69) i poznańskim (64). Liczba etatów zajmowanych przez dyrektorów i wicedyrektorów zwiększyła się w ub.r. z 99,5 do 100, a przez doradców zarządu - z 4,25 do 4,95.

Większe wzrosty nastąpiły w kategorii dziennikarzy (z 298 do 318,25) oraz pracowników gospodarczych i obsługi (z 52,75 do 57,75). Natomiast liczba etatów zajmowanych przez konserwatorów urządzeń telewizyjnych zmalała z 51,6 do 38,35.

W ub.r. średnie wynagrodzenie zasadnicze pracowników etatowych Telewizji Polskiej wynosiło 11 317 zł, co wobec 10 491 rok wcześniej oznacza wzrost o 7,9 proc. To zarobki bez uwzględnienia nagród indywidualnych i jubileuszowych, odpraw emerytalnych, odpraw i odszkodowań, rekompensat, ekwiwalentów urlopowych, wynagrodzeń z klauzuli konkurencyjnej, honorariów z umów o dzieło i wynagrodzeń bezosobowych.

  • Więcej informacji:
  • TVP

Dołącz do dyskusji: Związkowcy z TVP składają zażalenie ws. podwyżek. „Pracownicy zostali pokrzywdzeni”

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Brumak
Co oni wyprawiają TVP podwyżki dostają inflacji... drożyzna wszystkk węgiel chleb buty wstyd TVP
odpowiedź
User
Co toto wypisuje
Co oni wyprawiają TVP podwyżki dostają inflacji... drożyzna wszystkk węgiel chleb buty wstyd TVP
ruski trol .
odpowiedź
User
Patrycja
Czyli 2/3 kolaborantów i służalców w TVP zarabia ponad 11 tysięcy brutto. A wszystko to pieniądze ukradzione inny, biednym Polakom. Ponad 3 miliony ludzi dzięki Pisowi żyje w skrajnej nędzy.
odpowiedź