SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP przegrała kolejny proces z Krzysztofem Skibą. Nie będzie przeprosin za słowa po zabójstwie Pawła Adamowicza

Piosenkarz Krzysztof Skiba nie musi przepraszać Telewizji Polskiej za wypowiedź, w której krótko po zamordowaniu Pawła Adamowicza zasugerował współodpowiedzialność nadawcy. Skiba wygrał w tej sprawie także proces karny z TVP i proces cywilny z byłym prezesem spółki Jackiem Kurskim.

Krzysztof Skiba, fot. sceen z youtube'aArticle

Proces wytoczony Krzysztofowi Skibie przez Telewizję Polską dotyczyły wypowiedzi piosenkarza udzielonej Polsat News w styczniu 2019 roku, krótko po zamordowaniu Pawła Adamowicza podczas koncertu z okazji finału WOŚP. Skiba, który mówił jako wieloletni przyjaciel prezydenta Gdańska, stwierdził, że „telewizja publiczna szczuła na prezydenta Adamowicza i oto mamy efekty”. Winą obarczył też jej ówczesnego prezesa Jacka Kurskiego.

W pozwie cywilnym TVP domagała się od lidera Big Cyc przeprosin (w formie wideo zamieszczonego na YouTubie) i wpłaty 25 tys. zł na WOŚP. - Z radością informuję, że wczoraj Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego Warszawa Mokotów z października 2022 i po przeprowadzeniu rozprawy apelacyjnej uznał, że nie muszę przepraszać TVP za opinię wygłoszoną po zamordowaniu Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w której stwierdziłem, iż telewizja publiczna szczuła na Prezydenta i jest moralnie odpowiedzialna za jego śmierć - poinformował Skiba w sobotę na Facebooku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

- Wyrok jest prawomocny co kończy właściwie sprawę. Teraz TVP może odwołać się od wyroku jedynie do Sądu Najwyższego, co pewnie uczyni - zaznaczył. Podziękował też prawnikom, którzy reprezentowali go w tej sprawie pro bono.

 

Telewizja Polska za wypowiedź w Polsat News skierowała też wobec Krzysztofa Skiby prywatny akt oskarżenia o zniesławienie, z art. 212 Kodeksu karnego. W lipcu ub.r. Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego umarzający sprawę.

- Paweł był moim szkolnym kolegą i Przyjacielem. Nie mogłem tego politycznego morderstwa, (które do dziś władza chce schować pod dywan i rozproszyć w zapomnieniu) skomentować inaczej. Dziś Sąd przyznał mi rację. Miałem prawo użyć słów o moralnej odpowiedzialności TVP - komentował wtedy Skiba. Natomiast rok wcześniej wygrał w drugiej instancji proces cywilny wytoczony mu przez Jacka Kurskiego.

- Przypomnę, że to już trzeci mój proces wygrany z TVP. Jedna sprawa została umorzona, a jeszcze jedna z dziennikarzem TVP Michałem Rachoniem się aktualnie  toczy (łącznie jest to więc pięć procesów). Wszystkie sprawy dotyczą paragrafu 212 czyli chodzi o medialne pomówienia - stwierdził Skiba w sobotę.

Zaznaczył, że „okazuje się, że wolność słowa i prawo do niezależnych opinii da się jeszcze obronić w Sądach”. - Warto więc bronić prawdy i nie bać się mówić jak w tym kraju jest - podkreślił.

TVP przegrała serię procesów ws. zabójstwa Adamowicza

Na początku 2019 roku Telewizja Polska podjęła działania prawne, zarówno pozwy cywilne, jak też prywatne akty oskarżenia, przeciw grupie osób publicznych, które wskazywały na jej współodpowiedzialność za śmierć Pawła Adamowicza. Domagała się przede wszystkim przeprosin i wpłat na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- W pierwszej grupie takich osób są między innymi Krzysztof Skiba, Wojciech Czuchnowski, Adam Bodnar i Wojciech Sadurski - wyliczyła TVP w komunikacie w maju 2019 roku. Oceniła, że od śmierci Adamowicza „stała się obiektem bezprzykładnego i niespotykanego wcześniej ataku”, a „w przestrzeni publicznej były i są rozpowszechniane nieprawdziwe i zmanipulowane informacje”.

W lipcu 2020 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił odwołanie TVP od orzeczenia pierwszej instancji w sprawie pozwu przeciw Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi. Chodziło o słowa Bodnara, że należy sprawdzić, czy na zabójcę Pawła Adamowicza mogło wpłynąć oglądanie TVP Info.

Ponadto warszawski Sąd Okręgowy umorzył sprawę karną wytoczoną przez TVP Ewie Siedleckiej z „Polityki” i Wojciechowi Czuchnowskiemu z „Gazety Wyborczej” za stwierdzenia po śmierci Adamowicza. Publiczny nadawca oskarżała dziennikarzy z paragrafu 212 Kodeksu karnego. - Sąd potwierdził, że jako obywatelka i dziennikarka mam prawo krytykować publiczne media - skomentowała Siedlecka dla Wirtualnemedia.pl

Dołącz do dyskusji: TVP przegrała kolejny proces z Krzysztofem Skibą. Nie będzie przeprosin za słowa po zabójstwie Pawła Adamowicza

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl