SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP staje w obronie abonamentu radiowo-telewizyjnego

- Obowiązujący od lat w Polsce abonament radiowo-telewizyjny nie jest nielegalny ani zagrożony interwencją Komisji Europejskiej - mówi Joanna Stempień-Rogalińska, rzecznik prasowy TVP.

TVP staje w obronie abonamentu radiowo-telewizyjnego

Oświadczenie TVP, przekazane naszej redakcji 3 czerwca br., jest reakcją na publikacje prasowe, dotyczące wstępnej opinii dyrekcji generalnej ds. konkurencji Komisji Europejskiej z 10 maja 2011 roku, w których relacjonowano, iż opinia ta miała podważyć legalność systemu finansowania mediów publicznych w Polsce. - Informujemy, iż publikacje te świadczą o błędnej interpretacji dokumentu Komisji Europejskiej i wprowadzają w błąd opinię publiczną - podkreśla Stempień-Rogalińska.

W oświadczeniu TVP czytamy m.in., iż „w swojej wstępnej opinii Komisja Europejska wskazała jedynie na potrzebę doprecyzowania przepisów w prawie polskim, w szczególności w celu dostosowania systemu finansowania mediów publicznych do wydanego w 2009 r. komunikatu komisji w sprawie pomocy publicznej dla publicznych nadawców. Wymogi komisji dotyczą szczegółowych, choć istotnych elementów systemu publicznego finansowania, a nie jego podstaw”.

>>> Od 2012 roku podwyżka abonamentu rtv

Joanna Stempień-Rogalińska przypomina także, że reakcja KE jest następstwem skarg skierowanych do niej m.in. przez TVN. - W skardze TVN sformułowano m.in. zarzut, że abonament stanowi tzw. nową pomoc publiczną, która miałaby podlegać zwrotowi, i to - w ocenie TVN - także za okres przedakcesyjny, w wysokości ok. 600 mln. zł. Władze polskie odpowiedziały na skargę w 2008 r. oddalając zarzuty. Komisja Europejska wyraziła opinię, że opłaty abonamentowe stanowią tzw. pomoc istniejącą. Oznacza to, że pomoc taka zasadniczo nie podlega zwrotowi. Komisja wskazała wówczas na potrzebę pewnych zmian, które w znacznej części są już w Polsce stosowane w praktyce - wyjaśnia Stempień-Rogalińska.

TVP podkreśliła także, że „Komisja Europejska nigdy nie zakwestionowała dopuszczalności publicznego finansowania TVP”. - Przeciwnie, uznała że ustawowe powierzenie misji publicznej TVP i potrzeba jej finansowania są uzasadnione w świetle prawa europejskiego - czytamy w oświadczeniu TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP staje w obronie abonamentu radiowo-telewizyjnego

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
xxx
TVP coraz bardziej jest SMIESZNA
odpowiedź
User
privat
Faktem jest, że po przejęciu władzy w TVP przez PO i SLD znacznie się pogorszyło, szczególnie w programach informacyjnych i publicystycznych. Nie oznacza to jednak, że TVP należy zmarginalizować i zostawić media tv głównie w rękach ITI i Polsatu.
odpowiedź
User
Bankrut
Proszę o odkodowanie tvp hd , tvp seriale, tvp sport dopiero wtedy będzie to tvp publiczna bo na razie to telewizja komercyjna nie publiczna
odpowiedź
User
Maja
W jakiej państwowej spółce, a taką jest TVP płaci się za nic tak duże pieniądze, jakie dostają tzw. czytacze?
odpowiedź
User
WAW
Podwyżka nieściągalnego abonamentu??? Kompletny absurd. ja bym go obniżył o połowę i wprowadził powszechną ściągalność. PIT, prąd......
odpowiedź