SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP uruchomi kanał anglojęzyczny na rocznicę odzyskania niepodległości. Za projekt nie odpowiada już Marzena Paczuska

Kanał anglojęzyczny Telewizji Polskiej ma wystartować najpóźniej 11 listopada br. - na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Będzie nad nim pracować odrębna redakcja, której trzon będą stanowić dziennikarze działającego już portalu Polandinenglish.info - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej / fot. tvpArticle

Koncepcja stworzenia anglojęzycznego kanału telewizji publicznej powracała w debacie publicznej co jakiś czas. Ostatecznie jesienią ubiegłego roku prezes TVP Jacek Kurski zapowiedział, że kanał zostanie uruchomiony, kiedy doradcą prezesa TVP została Marzena Paczuska - najpierw zwolniona z funkcji szefowej „Wiadomości” TVP 1, potem objęła stanowisko doradcy prezesa do spraw informacji i publicystyki.

Jak udało się nam dowiedzieć Paczuska już nie zajmuje się tym projektem - odpowiada za niego Ośrodek Mediów Interaktywnych TVP.

Z zapowiedzi wynika, że kanał ma być interaktywny, dwudziestoczterogodzinny, choć początkowo oryginalne audycje będą zajmować nie więcej niż około sześciu godzin. Emitowane będą prawdopodobnie w systemie powtórek.

Osobna redakcja

Do pracy nad kanałem zostanie wyznaczona osobna redakcja, w której będą pracować osoby zatrudnione obecnie w portalu Polandinenglish.info. - Chcemy, aby kanał anglojęzyczny wystartował na 11 listopada, przynajmniej w formie minimalistycznej, ale jednak w formie „ruchomych obrazków” na osobnej platformie. Jest do tego dedykowana osobna redakcja - powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl prezes TVP, Jacek Kurski.

Zapowiedział również, że ma nadzieję, że będzie można skorzystać ze studia i elementów scenografii, zwolnionych w wyniku budowy nowych scenografii w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.

-  Chodzi o to, aby gospodarować z głową - stwierdził Kurski.

Wiceprezes Telewizji Polskiej, Maciej Stanecki na pytanie, czy zważając na to, że do rocznicy obchodów 100-lecia niepodległości pozostały tylko nieco ponad 3 miesiące i czy w związku z tym TVP zdąży z przygotowaniem kanału, zapewnił, że obecna redakcja, która pracuje w portalu Polandinenglish.info będzie na jesień przygotowana do pracy w nowym kanale informacyjnym.

Koncepcja telewizji V4

Na razie nie wiadomo, jak będzie nazywał się nowy kanał TVP. Była mowa m.in. o Poland Today, choć nazwa ta nie została oficjalnie potwierdzona. Mówiono także o koncepcji stworzenia anglojęzycznego kanału informacyjnego dla Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem Polski, Węgier Czech i Słowacji. Wiadomo jednak, że ta koncepcja ostatecznie upadła.

W ubiegłym roku prezes Kurski zapowiadał również utworzenie telewizji wspólnie z Węgrami, twierdząc, ze „pewne ustalenia, porozumienia już są, ale nie może o nich mówić, a ostateczny ruch będzie leżał po stronie polityków”, zaznaczając, że jeśli nie wyjdzie ani koncepcja wyszehradzka, ani polsko-węgierska, to „badane są także inne koncepcje”.

Łączne wpływy TVP w ub.r. miały wartość 1,63 mld zł. W sprawozdaniu abonamentowym nadawca nie podał, ile wyniosły jego wydatki i jaki był wynik netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP uruchomi kanał anglojęzyczny na rocznicę odzyskania niepodległości. Za projekt nie odpowiada już Marzena Paczuska

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
plo
Lol, dopiero planuja tworzyc redakcje, a chca zacZac w listopadzie?? Haha. Niech podpytaja kolegow z tvn od kiedy maja anglojezyczna redakcje, a nie uruchaniaja, bo udoskonalana
odpowiedź
User
seba
TVP razem z PR i ewentualnie PAP powinna mieć jedną wielką siedzibę jak np BBC.
TVP ma obecnie 1 stronę angielskojęzyczną i BELSAT po białorusku
PAP ma obecnie 1 stronę angielskojęzyczną
PR ma obecnie Radio 5 języczne po angielsku, rosyjsku, białorusku, ukraińsku i niemiecku.

Pytanie zatem jaki jest sens tworzenia czegoś od zera skoro można wspólnymi siłami razem coś "dobrego" zrobić. Wiadomo że i tak to będzie "polityczne"

Sensowną nazwą dla tej stacji wydaje się TVP PL
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Ambitny plan. Czasu jest sporo...chyba...
Cytując premiera-bankstera "Musimy to tłumaczyć ludziom. W 1968 r. nie było w ogóle Polski." W ich postrzeczywistości Polska powstała zapewne w 2015 roku ergo mają 97 lat na przygotowanie redakcji. To jest jednak wystarczający czas realnego świata. Cztery pokolenia politruków można wyhodować. Gładko łykną, że 1 to więcej niż 27 i - cytat z ojca narodu - "żadne płacze i żadne krzyki nie przekonają nas, że białe jest białe a czarne jest czarne".
Problem tylko w tym, że nie wiadomo jak u nich czas płynie. Niewykluczone, że to np kalendarz dla kota jest.
Poza tym..bez Kapelusikowego błazenka to nie będzie już prawdziwie patriotyczny kanał.
odpowiedź