SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP żąda od redakcji prostowania informacji o kontroli NIK w spółce. „Niechlujne brednie”

Dwie poprzednie kontrole NIK potwierdziły, że spółka zarządzana jest profesjonalnie i odpowiedzialnie - informuje w swoim oświadczeniu Telewizja Polska. Redakcjom, które opisują wyniki ostatniej kontroli, nadawca zarzuca kreowanie „niechlujnych bredni i kłamliwego obrazu Telewizji Polskiej”, informując, że oczekuje „natychmiastowego sprostowania nieprawdy”.

fot. akpaArticle

Spółka odnosi się w ten sposób do informacji upublicznionych w piątek przez Najwyższą Izbę Kontroli, a dotyczących raportu z kontroli za lata 2014-2020. Z dokumentu wynika, że w TVP wystąpiły nieprawidłowości w zarządzaniu majątkiem i gospodarowaniu środkami finansowymi. Zastrzeżenia kontrolerów dotyczyły m.in. nierzetelnego zawierania umów na organizację imprez (m.in. sylwestra) i nadzoru nad oddziałami terenowymi.

„Kłamliwy obraz Telewizji Polskiej”

Telewizja Polska wydała komunikat w sprawie tego, jak media informują o wzmiankowanym raporcie. A informują – jej zdaniem – co najmniej nierzetelnie. „Najwyższa Izba Kontroli przeprowadziła w 2020 r. dwie bardzo szczegółowe i długotrwałe kontrole w Telewizji Polskiej. Raporty NIK wykazały nieznaczące uchybienia. Kontrole potwierdziły, że Spółka jest zarządzana profesjonalnie i odpowiedzialnie oraz że rozwija się dynamicznie, utrzymując pozycję lidera na rynku telewizyjnym” – czytamy w oświadczeniu.

Dalej nadawca przekonuje, że wyniki tych kontroli nie przeszkadzają jednak „niektórym redakcjom, żyjącym z (wciąż bezkarnych w naszym kraju) fake newsów - w kreowaniu niechlujnych bredni i kłamliwego obrazu Telewizji Polskiej”. W oświadczeniu nie wskazano, o które redakcje chodzi.

Niezgodne z zasadami ma być choćby „robienie sensacji” ze złożonego przez NIK zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. Redakcje mają celowo przy tym pomijać fakt, że dotyczy ono oferenta TVP, który w postępowaniu przetargowym „miał złożyć nierzetelne oświadczenie o posiadaniu doświadczenia i poświadczające nieprawdę referencji, sugerując tym samym, że owe nieprawidłowości dotyczą TVP, a nie oferenta”.

Spółka oczekuje „natychmiastowego sprostowania”

Innym mankamentem prasowych relacji ma być wypunktowywanie rzekomych kosztów podróży służbowych prezesa TVP Jacka Kurskiego. Media czyniły to, posługując się łącznymi danymi z lat 2014-2019. „Czyli dotyczącymi trzech! kolejnych prezesów TVP: Juliusza Brauna, Janusza Daszczyńskiego i Jacka Kurskiego” – czytamy w oświadczeniu. - Telewizja Polska oczekuje natychmiastowego sprostowania nieprawdy, a w przyszłości życzy czytania ze zrozumieniem, zarówno raportów NIK jak i wszelkich innych form występowania słowa pisanego – kończy swój komunikat publiczny nadawca. Znów jednak nie wskazuje, które redakcje i w jakim trybie miałyby to uczynić.

W następstwie przeprowadzonej kontroli NIK sformułowała 99 wniosków pokontrolnych. "Łącznie zrealizowano 66 wniosków, podjęto działania w celu realizacji 31 wniosków, dwa nie zostały dotychczas zrealizowane (wg stanu na 13 maja 2021 r.)" - czytamy w raporcie instytucji. Złożono też cztery zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia wykroczenia do Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego (chodzi o nieprawidłową realizację obowiązków administratora) oraz jedno zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie.

Najwyższa Izba Kontroli zobowiązała po kontroli zarząd TVP m.in. do "wzmocnienia nadzoru nad gospodarką finansową spółki i sposobem zawierania umów", " analizy stanu prawnego wszystkich posiadanych nieruchomości", "doprowadzenia do ujawnienia w księgach wieczystych wszystkich nieruchomości posadowionych na gruntach będących własnością spółki" oraz "podjęcia skutecznych działań mających na celu niedopuszczenie do naruszenia obowiązujących przepisów dotyczących zarządzania nieruchomościami".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP żąda od redakcji prostowania informacji o kontroli NIK w spółce. „Niechlujne brednie”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl