SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Teleturniej Kammela i trzy nowe seriale wiosną w TVP. Wraca Teatr Telewizji na żywo

Telewizja Polska wiosną na głównych antenach pokazywać będzie cztery nowości: teleturniej „Wiesz czy nie wiesz?” oraz seriale „Krucjata. Prawo serii”, „Polowanie na ćmy” i „Marzec ‘68”. Wśród kontynuacji znajdą się m.in.: „The Voice Kids 6”, „Korona królów. Jagiellonowie” i „You can dance - nowa generacja 2”. Powraca Teatr Telewizji na żywo.

Tej wiosny wraca Teatr Telewizji emitowany na żywo. 13 marca w TVP 1 wyemitowany zostanie spektakl "Barwy uczuć" w reżyserii Przemysława Stippy. Scenariusz został oparty na dramatach Alfreda de Musseta oraz fragmentach zbioru "Maksym i rozważań moralnych" Francoisa de La Rochefoucalda, wydanych anonimowo w 1664 roku.

Spektakl został zainspirowany przedstawieniem Teatru Telewizji z 1960 roku ("Barwy uczuć" w reżyserii Ireny Sobierajskiej), którego scenariusz i zapis telewizyjny nie zachowały się. Premiera odbędzie się w formule teatru "na żywo", aby, jak podali organizatorzy, podkreślić powrót do przeszłości telewizyjnej sceny, kiedy z powodów technicznych nie możliwy był zapis. W spektaklu wystąpią m.in. Aleksandra Justa, Robert T. Majewski, Anna Zachciał, Marcin Korcz, Anna Szymańczyk, Mirosław Konarowski.

Powrót Teatru Telewizji w dawnej formule prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiadał już w styczniu w rozmowie z PAP. Mówił wówczas, że "TVP jest ostatnią telewizją publiczną na świecie, która kultywuje ten gatunek".

"Teatr Telewizji przechodzi, moim zdaniem, kryzys. W latach sześćdziesiątych, w czasach świetności Teatru Telewizji, kamera była ustawiona na scenę, ta scena była w studiu i tam na żywo odbywał się spektakl. Rzeczywiście Polacy oglądali wtedy Teatr Telewizji. Od lat dziewięćdziesiątych próbowano coraz bardziej filmowych form Teatru Telewizji i dzisiaj mamy kryzys tożsamości. Czym obecnie jest Teatr Telewizji? Jest to film zrealizowany przy mniejszym budżecie. Od przyszłego roku wracamy do korzeni" - mówił.

„Wiesz czy nie wiesz?” w niedziele o 21.20 od 12 marca

Ważną pozycją telewizyjnej Jedynki na wiosnę będzie nowy teleturniej rozrywkowy „Wiesz czy nie wiesz?”, który będzie nadawany w niedziele o godz. 21.20, począwszy od 12 marca 2023 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Jest to projekt oparty na formacie firmy FremantleMedia „Who knew?”. W teleturnieju występują dwie drużyny, które rywalizują ze sobą odpowiadając na pytania dotyczące różnych naukowych ciekawostek. Prowadzącym „Wiesz czy nie wiesz?” będzie Tomasz Kammel.

"Wiesz czy nie wiesz" to teleturniej rozrywkowy, w którym, jak wyjaśnił Kammel podczas czwartkowej konferencji prasowej w TVP, dwójka kapitanów i ich goście muszą znaleźć odpowiedź na zaskakujące pytania ze świata filmu, nauki, historii i codziennego życia. Radek Brzózka przeprowadzi i nagra kilka eksperymentów. Kapitanami drużyn będą Olga Szomańska i Andrzej Krzywy. Premiera 12 marca.

„Krucjata. Prawo serii” od 3 marca w piątki o 20.35

Wiosną TVP1 pokaże także trzy nowe seriale. Pierwszym z nich jest produkcja „Krucjata”, którą będzie można oglądać w piątki o godz. 20.35, począwszy od 3 marca 2023 roku.

„Krucjata” opowiada o życiu i pracy komisarza Jana Góry (pseudonim Mandżaro) oraz innych funkcjonariuszy wydziału zabójstw i terroru kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Każdy z 13 odcinków przedstawia osobną zagadkę kryminalną.

W obsadzie produkcji znaleźli się m.in.: Vanessa Aleksander, Julian Świeżewski, Masza Wągrocka, Michał Czernecki, Michał Kaleta, Paweł Deląg, Piotr Cyrwus, Rafał Maćkowiak i Tomasz Schuchardt. Scenariusz napisał Wojciech Tomczyk, reżyserią zajął się Łukasz Ostalski. Serial wyprodkuowała TVP we współpracy z Akson Studio.

Premiera pierwszego odcinka „Krucjaty” w TVP VOD odbyła się w poniedziałek 21 listopada 2022 roku. Serial był dostępny jest w płatnym pakiecie platformy TVP.

„Polowanie na ćmy” w niedziele o 20.20 od 19 marca

W niedzielę, 19 marca o 20.20 (tuż przed teleturniejem „Wiesz czy nie wiesz?” w Jedynce zadebiutuje druga nowość serialowa - „Polowanie na ćmy”. Cykl przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, zwłaszcza losy niezwykłych kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie.

- Wybuch bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę zaczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy. Rosyjskie represje przybliżają Polaków coraz bardziej do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym - czytamy w opisie produkcji.

W rolach głównych widzowie zobaczą Sonię Mietielicę („Stulecie Winnych”), Monikę Krzywkowską („Odwróceni. Ojcowie i córki”, „39 i pół tygodnia”) oraz Piotra Nerlewskiego („Wojenne dziewczyny”, „Za marzenia”). W obsadzie pojawią się także m.in.: Daria Polunina, Karolina Rzepa, Przemysław Stippa i Piotr Siwek.

Zdjęcia do serialu realizowane były w 2021 roku w Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Modlinie, Pabianicach, Radomiu oraz w Warszawie i jej okolicach.

„Marzec ‘68” od 14 maja, serial zastąpi w swoim paśmie „Polowanie na ćmy”

Telewizyjna Jedynka od 14 maja br. w niedziele o 20.20 emitować będzie „Marzec '68” (po zakończeniu emisji serialu „Polowanie na ćmy”). Będzie to telewizyjna wersja filmu pod tym samym tytułem.

Produkcja jest burzliwą historią marca '68 ukazaną z perspektywy młodych ludzi. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu ich kolegów z uczelni oraz przeciw zdjęciu z afisza „Dziadów”. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach barykady. Młodzi, szaleńczo w sobie zakochani, w ogarniętym buntem kraju, walczą też o swoje uczucie.

W obsadzie znaleźli się też: Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Banaszewski, Anna Radwan i Radosław Krzyżowski, Jaack Król, Marcin Sztabiński i Mikołaj Kubacki. Zdjęcia do produkcji realizowane były w 2021 r. głównie w Warszawie i okolicach. Film wyreżyserował Krzysztof Lang, a scenariusz napisał Andrzej Gołda.

Serial „Marzec '68” liczy cztery odcinki i powstał jako telewizyjna wersja wyprodukowanego przez TVP filmu. Pokazywany on był kinach w 2022 roku.

Telewizyjna Jedynka wiosną pokaże także szereg kontynuacji. Widzowie zobaczą m.in. nowe odcinki historycznej telenoweli „Korona królów. Jagiellonowie” (od poniedziałku do środy o 20.30), Teatr Telewizji (poniedziałki o 21.05), „Alarm!” (poniedziałek-sobota o 20.15), „Ojciec Mateusz” (czwartek o 20.35), „Sprawa dla reportera” (czwartek o 21.30), „Magazyn Śledczy Anity Gargas” (czwartek o 22.30), „Magazyn kryminalny 997” (czwartek o 23.10), „Jaka to melodia” (poniedziałek-piątek - 17.15, sobota i niedziela - 18.40), „Klan” (dni powszednie o 17.55), „Leśniczówka” (dni powszednie o 18.20) „Gra słów. Krzyżówka” (dni powszednie o 15.35), „Jeden z dziesięciu” (dni powszednie o 19.00), „Komisarz Alex” (soboty o 20.35) oraz widowisko „Wielki test” (środa o 21.00).

TVP2 stawia na kontynuacje, „The Voice Kids 6” flagową pozycją

W ramówce telewizyjnej Dwójki najważniejszą pozycją będzie szósta edycja talent-show „The Voice Kids”, którą będzie można oglądać w soboty o 20.00 od 25 lutego. Nie będzie zmian ani wśród prowadzących talent-show ani wśród trenerów.

Występy uczestników w szóstej edycji polskiej wersji programu ponownie oceniać będą Dawid Kwiatkowski, Tomson i Baron z zespołu Afromental oraz Cleo. Show poprowadzą Tomasz Kammel i Ida Nowakowska.

W piątki o 20.50 widzowie nadal będą mogli oglądać program „You can dance - nowa generacja 2”, który w stacji zadebiutował na początku stycznia. Show nadawany będzie do połowy kwietnia.

Pozostałymi kontynuacjami Dwójki będą „Pytanie na śniadanie” (emisja od poniedziałku do piątku w godz. 07.30-11.15, a w soboty i niedziele - 7.55-11.30), „Szansa na sukces. Opole 2023” (niedziela o 15.15), „Koło fortuny” (poniedziałek-piątek - 16.00; sobota-niedziela - 14.35), „Familiada” (sobota-niedziela - 14.00), „Va bangue” (codziennie - 18.20), „Postaw na milion” (niedziela o 20.00), „Barwy szczęścia” (od poniedziałku do piątku o 20.10), „M jak miłość” (poniedziałek i wtorek o 20.55), „Na dobre i na złe” (środa o 20.50) i „Na sygnale” (poniedziałek-środa o 21.55).

Najważniejsze wydarzenia sportowe transmitowane przez TVP wiosną to halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, Eliminacje Euro 2024, Liga Mistrzów i Puchar Króla.

Co w TVP Info i Dokument?

Wiosną w TVP INFO zostaną wyemitowane dwa nowe cykle: "W otwarte karty" oraz "Gdzie jest Pan Cogito". Programy, emitowane do tej pory wyłącznie w Radiowej Jedynce, będą nadawany również w TVP Info. Prowadząca, Małgorzata Raczyńska-Weinsberg powiedziała, że w pierwszej audycji zadaje trudne pytania najważniejszym osobom w państwie. Jak wyjaśniła, nie są to tylko politycy, ale też wysocy hierarchowie kościelni, bo jest wiele tematów dot. Kościoła, które zostały bez odpowiedzi, a także menagerowie ze spółek Skarbu Państwa oraz ludzie kultury.

Nowy cykl dokumentalny "Ludzie i pszczoły" to propozycja TVP Dokument. Reżyser Grzegorz Jankowski podczas konferencji powiedział, że "jest to również opowieść o ludziach, bo ci którzy opiekują się pszczołami są mega interesujący". Są wśród nich: policjant i ratownik medyczny w jednym, siostra zakonna żyjąca w zamkniętym klasztorze, naukowiec, który całkowicie poświęcił się swojej pracy, fotograf robiący zdjęcia fragmentom ubrania zmarłego przyjaciela oraz były sportowiec trenujący podnoszenie ciężarów, który zasadził dziesiątki hektarów drzew.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc., a TVP2 - 7,02 proc.

Dołącz do dyskusji: Teleturniej Kammela i trzy nowe seriale wiosną w TVP. Wraca Teatr Telewizji na żywo

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Krotek
Co oni wyprawiają TVP tego już nie idzie
odpowiedź
User
Karola
W zasadzie to jedna nowość na 2 anteny cxylibteleturniej. Reszta to kolejne wypełnienia pasm serialowych
odpowiedź
User
Seba
A z tym teatrem to nie przeginają? Robienie drogich produkcji do archiwum zamiast ustawić kamery w jakimś teatrze ...
odpowiedź