SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Teleturniej Kammela i trzy nowe seriale wiosną w TVP. Wraca Teatr Telewizji na żywo

Telewizja Polska wiosną na głównych antenach pokazywać będzie cztery nowości: teleturniej „Wiesz czy nie wiesz?” oraz seriale „Krucjata. Prawo serii”, „Polowanie na ćmy” i „Marzec ‘68”. Wśród kontynuacji znajdą się m.in.: „The Voice Kids 6”, „Korona królów. Jagiellonowie” i „You can dance - nowa generacja 2”. Powraca Teatr Telewizji na żywo.

fot. AKPA / TVP Article

Tej wiosny wraca Teatr Telewizji emitowany na żywo. 13 marca w TVP 1 wyemitowany zostanie spektakl "Barwy uczuć" w reżyserii Przemysława Stippy. Scenariusz został oparty na dramatach Alfreda de Musseta oraz fragmentach zbioru "Maksym i rozważań moralnych" Francoisa de La Rochefoucalda, wydanych anonimowo w 1664 roku.

Spektakl został zainspirowany przedstawieniem Teatru Telewizji z 1960 roku ("Barwy uczuć" w reżyserii Ireny Sobierajskiej), którego scenariusz i zapis telewizyjny nie zachowały się. Premiera odbędzie się w formule teatru "na żywo", aby, jak podali organizatorzy, podkreślić powrót do przeszłości telewizyjnej sceny, kiedy z powodów technicznych nie możliwy był zapis. W spektaklu wystąpią m.in. Aleksandra Justa, Robert T. Majewski, Anna Zachciał, Marcin Korcz, Anna Szymańczyk, Mirosław Konarowski.

Powrót Teatru Telewizji w dawnej formule prezes TVP Mateusz Matyszkowicz zapowiadał już w styczniu w rozmowie z PAP. Mówił wówczas, że "TVP jest ostatnią telewizją publiczną na świecie, która kultywuje ten gatunek".

"Teatr Telewizji przechodzi, moim zdaniem, kryzys. W latach sześćdziesiątych, w czasach świetności Teatru Telewizji, kamera była ustawiona na scenę, ta scena była w studiu i tam na żywo odbywał się spektakl. Rzeczywiście Polacy oglądali wtedy Teatr Telewizji. Od lat dziewięćdziesiątych próbowano coraz bardziej filmowych form Teatru Telewizji i dzisiaj mamy kryzys tożsamości. Czym obecnie jest Teatr Telewizji? Jest to film zrealizowany przy mniejszym budżecie. Od przyszłego roku wracamy do korzeni" - mówił.

„Wiesz czy nie wiesz?” w niedziele o 21.20 od 12 marca

Ważną pozycją telewizyjnej Jedynki na wiosnę będzie nowy teleturniej rozrywkowy „Wiesz czy nie wiesz?”, który będzie nadawany w niedziele o godz. 21.20, począwszy od 12 marca 2023 roku.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Jest to projekt oparty na formacie firmy FremantleMedia „Who knew?”. W teleturnieju występują dwie drużyny, które rywalizują ze sobą odpowiadając na pytania dotyczące różnych naukowych ciekawostek. Prowadzącym „Wiesz czy nie wiesz?” będzie Tomasz Kammel.

"Wiesz czy nie wiesz" to teleturniej rozrywkowy, w którym, jak wyjaśnił Kammel podczas czwartkowej konferencji prasowej w TVP, dwójka kapitanów i ich goście muszą znaleźć odpowiedź na zaskakujące pytania ze świata filmu, nauki, historii i codziennego życia. Radek Brzózka przeprowadzi i nagra kilka eksperymentów. Kapitanami drużyn będą Olga Szomańska i Andrzej Krzywy. Premiera 12 marca.

„Krucjata. Prawo serii” od 3 marca w piątki o 20.35

Wiosną TVP1 pokaże także trzy nowe seriale. Pierwszym z nich jest produkcja „Krucjata”, którą będzie można oglądać w piątki o godz. 20.35, począwszy od 3 marca 2023 roku.

„Krucjata” opowiada o życiu i pracy komisarza Jana Góry (pseudonim Mandżaro) oraz innych funkcjonariuszy wydziału zabójstw i terroru kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Każdy z 13 odcinków przedstawia osobną zagadkę kryminalną.

W obsadzie produkcji znaleźli się m.in.: Vanessa Aleksander, Julian Świeżewski, Masza Wągrocka, Michał Czernecki, Michał Kaleta, Paweł Deląg, Piotr Cyrwus, Rafał Maćkowiak i Tomasz Schuchardt. Scenariusz napisał Wojciech Tomczyk, reżyserią zajął się Łukasz Ostalski. Serial wyprodkuowała TVP we współpracy z Akson Studio.

Premiera pierwszego odcinka „Krucjaty” w TVP VOD odbyła się w poniedziałek 21 listopada 2022 roku. Serial był dostępny jest w płatnym pakiecie platformy TVP.

„Polowanie na ćmy” w niedziele o 20.20 od 19 marca

W niedzielę, 19 marca o 20.20 (tuż przed teleturniejem „Wiesz czy nie wiesz?” w Jedynce zadebiutuje druga nowość serialowa - „Polowanie na ćmy”. Cykl przedstawia historię Polski i Polaków pod rosyjskimi zaborami, zwłaszcza losy niezwykłych kobiet, które w świetle rewolucyjnych nastrojów i burzliwych wydarzeń pragną zmienić swoje dotychczasowe życie.

- Wybuch bomby podłożonej przez młodego rewolucjonistę zaczyna opowieść o wydarzeniach, które wstrząsnęły życiem Warszawy. Rosyjskie represje przybliżają Polaków coraz bardziej do zrywu niepodległościowego. Sytuacja jest tak napięta, że szef carskiej Ochrany postanawia przekierować uwagę tłumu na inny tor, prowokując w mieście zamieszki na tle obyczajowym - czytamy w opisie produkcji.

W rolach głównych widzowie zobaczą Sonię Mietielicę („Stulecie Winnych”), Monikę Krzywkowską („Odwróceni. Ojcowie i córki”, „39 i pół tygodnia”) oraz Piotra Nerlewskiego („Wojenne dziewczyny”, „Za marzenia”). W obsadzie pojawią się także m.in.: Daria Polunina, Karolina Rzepa, Przemysław Stippa i Piotr Siwek.

Zdjęcia do serialu realizowane były w 2021 roku w Łodzi, Poznaniu, Sosnowcu, Modlinie, Pabianicach, Radomiu oraz w Warszawie i jej okolicach.

„Marzec ‘68” od 14 maja, serial zastąpi w swoim paśmie „Polowanie na ćmy”

Telewizyjna Jedynka od 14 maja br. w niedziele o 20.20 emitować będzie „Marzec '68” (po zakończeniu emisji serialu „Polowanie na ćmy”). Będzie to telewizyjna wersja filmu pod tym samym tytułem.

Produkcja jest burzliwą historią marca '68 ukazaną z perspektywy młodych ludzi. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu ich kolegów z uczelni oraz przeciw zdjęciu z afisza „Dziadów”. Wśród protestującej młodzieży są także Hania (Vanessa Aleksander) i Janek (Ignacy Liss). Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach barykady. Młodzi, szaleńczo w sobie zakochani, w ogarniętym buntem kraju, walczą też o swoje uczucie.

W obsadzie znaleźli się też: Ireneusz Czop, Edyta Olszówka, Mariusz Banaszewski, Anna Radwan i Radosław Krzyżowski, Jaack Król, Marcin Sztabiński i Mikołaj Kubacki. Zdjęcia do produkcji realizowane były w 2021 r. głównie w Warszawie i okolicach. Film wyreżyserował Krzysztof Lang, a scenariusz napisał Andrzej Gołda.

Serial „Marzec '68” liczy cztery odcinki i powstał jako telewizyjna wersja wyprodukowanego przez TVP filmu. Pokazywany on był kinach w 2022 roku.

Telewizyjna Jedynka wiosną pokaże także szereg kontynuacji. Widzowie zobaczą m.in. nowe odcinki historycznej telenoweli „Korona królów. Jagiellonowie” (od poniedziałku do środy o 20.30), Teatr Telewizji (poniedziałki o 21.05), „Alarm!” (poniedziałek-sobota o 20.15), „Ojciec Mateusz” (czwartek o 20.35), „Sprawa dla reportera” (czwartek o 21.30), „Magazyn Śledczy Anity Gargas” (czwartek o 22.30), „Magazyn kryminalny 997” (czwartek o 23.10), „Jaka to melodia” (poniedziałek-piątek - 17.15, sobota i niedziela - 18.40), „Klan” (dni powszednie o 17.55), „Leśniczówka” (dni powszednie o 18.20) „Gra słów. Krzyżówka” (dni powszednie o 15.35), „Jeden z dziesięciu” (dni powszednie o 19.00), „Komisarz Alex” (soboty o 20.35) oraz widowisko „Wielki test” (środa o 21.00).

TVP2 stawia na kontynuacje, „The Voice Kids 6” flagową pozycją

W ramówce telewizyjnej Dwójki najważniejszą pozycją będzie szósta edycja talent-show „The Voice Kids”, którą będzie można oglądać w soboty o 20.00 od 25 lutego. Nie będzie zmian ani wśród prowadzących talent-show ani wśród trenerów.

Występy uczestników w szóstej edycji polskiej wersji programu ponownie oceniać będą Dawid Kwiatkowski, Tomson i Baron z zespołu Afromental oraz Cleo. Show poprowadzą Tomasz Kammel i Ida Nowakowska.

W piątki o 20.50 widzowie nadal będą mogli oglądać program „You can dance - nowa generacja 2”, który w stacji zadebiutował na początku stycznia. Show nadawany będzie do połowy kwietnia.

Pozostałymi kontynuacjami Dwójki będą „Pytanie na śniadanie” (emisja od poniedziałku do piątku w godz. 07.30-11.15, a w soboty i niedziele - 7.55-11.30), „Szansa na sukces. Opole 2023” (niedziela o 15.15), „Koło fortuny” (poniedziałek-piątek - 16.00; sobota-niedziela - 14.35), „Familiada” (sobota-niedziela - 14.00), „Va bangue” (codziennie - 18.20), „Postaw na milion” (niedziela o 20.00), „Barwy szczęścia” (od poniedziałku do piątku o 20.10), „M jak miłość” (poniedziałek i wtorek o 20.55), „Na dobre i na złe” (środa o 20.50) i „Na sygnale” (poniedziałek-środa o 21.55).

Najważniejsze wydarzenia sportowe transmitowane przez TVP wiosną to halowe mistrzostwa Europy w lekkoatletyce, Eliminacje Euro 2024, Liga Mistrzów i Puchar Króla.

Co w TVP Info i Dokument?

Wiosną w TVP INFO zostaną wyemitowane dwa nowe cykle: "W otwarte karty" oraz "Gdzie jest Pan Cogito". Programy, emitowane do tej pory wyłącznie w Radiowej Jedynce, będą nadawany również w TVP Info. Prowadząca, Małgorzata Raczyńska-Weinsberg powiedziała, że w pierwszej audycji zadaje trudne pytania najważniejszym osobom w państwie. Jak wyjaśniła, nie są to tylko politycy, ale też wysocy hierarchowie kościelni, bo jest wiele tematów dot. Kościoła, które zostały bez odpowiedzi, a także menagerowie ze spółek Skarbu Państwa oraz ludzie kultury.

Nowy cykl dokumentalny "Ludzie i pszczoły" to propozycja TVP Dokument. Reżyser Grzegorz Jankowski podczas konferencji powiedział, że "jest to również opowieść o ludziach, bo ci którzy opiekują się pszczołami są mega interesujący". Są wśród nich: policjant i ratownik medyczny w jednym, siostra zakonna żyjąca w zamkniętym klasztorze, naukowiec, który całkowicie poświęcił się swojej pracy, fotograf robiący zdjęcia fragmentom ubrania zmarłego przyjaciela oraz były sportowiec trenujący podnoszenie ciężarów, który zasadził dziesiątki hektarów drzew.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2022 roku wyniósł 8,67 proc., a TVP2 - 7,02 proc.

Dołącz do dyskusji: Teleturniej Kammela i trzy nowe seriale wiosną w TVP. Wraca Teatr Telewizji na żywo

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karola
W zasadzie to jedna nowość na 2 anteny cxylibteleturniej. Reszta to kolejne wypełnienia pasm serialowych
11 0
odpowiedź
User
Seba
A z tym teatrem to nie przeginają? Robienie drogich produkcji do archiwum zamiast ustawić kamery w jakimś teatrze ...
13 3
odpowiedź
User
Iryk
Przestań kłamać i udawać! Kasować niewygodne wpisy
3 9
odpowiedź