SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP1 w rocznicę śmierci Jana Pawła II

Widowiskiem pasyjnym autorstwa m.in. Jana Pospieszalskiego 'Gorzkie żale' 2 kwietnia TVP1 uczci rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.

Jedynka będzie także transmitowała Mszę Św. z Watykanu, którą Papież Benedykt XVI odprawi w drugą rocznicę śmierci Jana Pawła II. W specjalnej ofercie Jedynki znajdzie się również film dokumentalny pt. „Jan Paweł II i Jego przyjaciel”.

Uroczysta Papieska Msza Św. w Watykanie, którą Benedykt XVI odprawi w drugą rocznicę śmierci Ojca Św. Jana Pawła II będzie emitowana w Jedynce na żywo
2 kwietnia od godz. 17.20.

O godz. 20.15 Jedynka rozpocznie transmisję koncertu „Gorzkie żale” w reżyserii Jerzego Bielunasa. Będzie to  widowisko, wpisujące się w kontekst Wielkiego Tygodnia, opowiadające historię Męki Pańskiej, od modlitwy w Ogrójcu po złożenie Chrystusa w Grobie.  Koncert stanowi bogatą współczesną wersję misterium pasyjnego nawiązującą do średniowiecznej tradycji teatru animacji.

W koncercie uczestniczyć będą chóry klasyczne i ludowe, orkiestry, popowi wykonawcy i aktorzy. Wystąpią m.in.: Dorota Miśkiewicz, Mietek Szcześniak, Kinga Preis, Robert Więckiewicz, Krzysztof Globisz, Danuta Stenka, Jan Peszek, Andrzej Grabowski i Dorota Seida, a także orkiestra Akademii Beethovenowskiej i członkowie tradycyjnych Misteriów Pasyjnych.

Źródłem inspiracji dla twórców koncertu są nabożeństwa „Gorzkich żali”, ale także pieśni wielkopostne i dzieła muzyki poważnej poświęcone tematyce Męki Pańskiej. Widowisko wykorzystuje także misteria teatralne istniejące w Polsce, m.in. w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Akcja widowiska rozgrywać się będzie symultanicznie w kilku miejscach sceny. Wykorzystane zostaną różne formy literackie i muzyczne. Utworom muzycznym towarzyszyć będą sceny pantomimiczne i tzw. żywe obrazy. W warstwie scenograficznej wykorzystana zostanie m.in.  ikonografia pasyjna i fragmenty filmów dokumentalnych ze sztuką sakralną.

Autorami scenariusza koncertu są: Jan Pospieszalski, Halina Bisztyga i Jerzy Bielunas, a aranżacje muzyczne koncertu przygotował Marcin Pospieszalski. Koncert odbędzie się w Warszawie (przed Pałacem Kultury i Nauki).

Film dokumentalny „Jan Paweł II i Jego przyjaciel” w reż. Pawła Pitery, który Jedynka pokaże 2 kwietnia o godz. 15.10 to w pewnym sensie biografia Karola Wojtyły opowiedziana przez Jego najbliższego przyjaciela z lat dziecinnych - Jerzego Klugera, który jest Żydem i obecnie mieszka w Rzymie. Jest to film o przyjaźni polsko-żydowskiej, o przełamywaniu barier, o wielkiej ludzkiej dobroci i przyjaźni.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: TVP1 w rocznicę śmierci Jana Pawła II

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl