SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Tygodnik Powszechny” po 76 latach musi zmienić siedzibę. Archidiecezja Krakowska wypowiedziała umowę

Archidiecezja Krakowska wypowiedziała umowę najmu redakcji „Tygodnika Powszechnego”. - Po równych 76 latach pożegnamy się z naszą historyczną siedzibą i znajdziemy się w nowych przestrzeniach - piszą dziennikarze. Piotr Mucharski, redaktor naczelny pisma przekazał nam, że Archidiecezja nie wskazała powodu wypowiedzenia umowy.

Siedziba redakcji przy ul. Wiślnej 12, fot. Grażyna MakaraArticle

„Tygodnika Powszechny” miał siedzibę przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie od założenia pisma w 1945 roku. - Politycy przesuwali granice, żołnierze wciąż tkwili pod komendą, w Krakowie przy Wiślnej 12 (adres ten pojawia się po raz pierwszy w „TP” nr 4 z 27 stycznia 1946) tworzono redakcję, która - jak się okazało - przetrwała i na nowo wytyczane granice, i nowo tworzone ustroje - napisali dziennikarze w specjalnym dodatku w grudniu 2012 roku.

Umowa wypowiedziana przez Archidiecezję Krakowską

Kilka tygodni temu Archidiecezja Krakowska, do którego należą pomieszczenia wynajmowane przez „Tygodnik Powszechny”, wypowiedziała umowę. - Daliśmy zwyczajowy, trzymiesięczny okres. Redakcja ma więc czas na poszukanie nowej siedziby. Powodów zakończenia umowy najmu nie podajemy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego krakowskiej kurii.

Potwierdza nam to Piotr Mucharski, redaktor naczelny „Tygodnika”: - Nie podano przyczyn wypowiedzenia umowy. To był symboliczny adres, symbol, niemalże drugi tytuł pisma. Ale drogi i czasem niewygodny w pracy. I nie chce mi się wnikać w powody tej decyzji. Zaczynamy nowy rozdział - podsumowuje w rozmowie z nami.

O tym, że adres Wiślna 12 był ważny dla redakcji, opowiada także Jacek Ślusarczyk, prezes spółki Tygodnik Powszechny. - To adres niezwykle dla nas ważny i symboliczny, stanowiący kulturowe dziedzictwo kilku pokoleń redaktorek i redaktorów oraz autorek i autorów „Tygodnika”, adres ważny dla Czytelniczek i Czytelników, jest jednak tylko adresem. Niebawem znajdziemy kolejne miejsce, w którym będzie biło serce naszej redakcji - dodał. Nowego miejsca na redakcję jeszcze nie znaleziono.

Nowy Rok – od nowa. Hasło z naszej okładki znalazło jeszcze jedno potwierdzenie w rzeczywistości. Archidiecezja Krakowska wypowiedziała nam dziś umowę najmu pomieszczeń przy ul. Wiślnej 12.

Opublikowany przez Tygodnik Powszechny Poniedziałek, 4 stycznia 2021

„Tygodnik Powszechny” krytykowany przez część prawicy

„Tygodnik Powszechny” w listopadzie br. zamieścił okładkę z aktorką Dorotą Segdą. Tytuł „Walcz o swoje” zapowiadał rozmowę Katarzyny Kubisiowej z aktorką, w której Segda wyraża poparcie dla protestów organizowanych przez Strajk Kobiet. - To, czego dopuścili się Trybunał Konstytucyjny pod rękę z Kościołem, jest wyrazem pogardy do kobiet i stanowi pogrzeb praw człowieka w Polsce – mówiła artystka.

Po tym numerze współpracę redakcją zerwał korespondent Radia Watykańskiego, Tomasz Kycia. - Po tej okładce i Waszym ostatnim zaangażowaniu mówię DZIĘKUJĘ, WYSTARCZY. Albo zmienicie nazwę, albo treści. Inaczej wprowadzacie ludzie w błąd – napisał na Twitterze. A w innym wpisie wyjaśnił: - Okładka zawsze jest częścią spójnego przekazu redakcji. Okładka ma siłę symboliczną, często większą niż zawarte w numerze teksty. Okładka nie jest przypadkiem i wpisuje się w aktualną narrację.

Z kolei w sierpniu 2019  roku pismo opublikowało na okładce fotografię Jarosława Kaczyńskiego w ozdobnych ramach. Na uwagę internauty, że zdjęcie wygląda jak portret trumienny, dziennikarz pisma Tomasz Fiałkowski odpowiedział: „Byłoby miło”. Odpowiadając na krytyczne opinie, zapewnił, że żartował.

W ostatnich latach „Tygodnik Powszechny” bywał krytykowany przez niektóre środowiska kościelne za zbyt liberalne opinie.

„Tygodnik Powszechny” zebrał od internautów ponad 50 tys. zł

W poniedziałek wieczorem „Tygodnik Powszechny” ogłosił na Facebooku zbiórkę na wydatki związane z przenosinami do nowej siedziby. - Jeśli chcieliby Państwo pomóc nam w tej dość niespodziewanej sytuacji nieplanowanej przeprowadzki - możecie wesprzeć nas także tutaj dowolną kwotą, którą przeznaczymy na poszukiwanie i dostosowanie nowego biura, a kto wie, może nawet na nową przestrzeń „Tygodnika Powszechnego" - napisał zespół pisma.

Jako cel wyznaczono 100 tys. zł. Do godz. 11 we wtorek internauci wpłacili już 57 tys. zł, zbiórkę wsparło ok. 700 darczyńców.

- Od wczoraj dostajemy od Państwa ogromne wsparcie - dziękujemy! Ponieważ pytacie o możliwość przekazania darowizny poza Facebookiem, można to zrobić pod adresem http://powszech.net/dar - napisano we wtorek przed południem na profilu twitterowym „Tygodnika Powszechnego”.

- Suwerenny dzięki Czytelniczkom i Czytelnikom. Udowadniacie Państwo, że to motto ma sens! - podkreślono.

Według danych ZKDP w sierpniu ub.r. średnie rozpowszechnianie płatne razem „Tygodnika Powszechnego” wynosiło 26 686 egz., po spadku o 2,78 proc. rok do roku.

W 2019 r. spółka Tygodnik Powszechny osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 6,9 proc. do 10,17 mln zł, a jej zysk netto zmalał ze 181,8 do 36,6 tys. zł. Firma zwiększyła zatrudnienie etatowe o trzy osoby, zapowiedziała oszczędności dzięki nowym umowom z drukarniami.

Dołącz do dyskusji: „Tygodnik Powszechny” po 76 latach musi zmienić siedzibę. Archidiecezja Krakowska wypowiedziała umowę

35 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TKS
No jestem zdziwiony. Oczywiście tym, że Kościół im coś wynajmował. Myślałem, że oni na Czerskiej razem z kościołem szpagetti urzędowali
odpowiedź
User
TKS
No jestem zdziwiony. Oczywiście tym, że Kościół im coś wynajmował. Myślałem, że oni na Czerskiej razem z kościołem szpagetti urzędowali
odpowiedź
User
Krakus
Na Brackiej po GW zostało miejsce wolne.
odpowiedź