SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Tylko co czwarty Polak uprawia sport. Brak aktywności fizycznej obywateli kosztuje państwo 7 mld zł rocznie

Tylko 28 proc. mieszkańców Polski (28 proc.) regularnie uprawia sport. W krajach unijnych odsetek ten wynosi ok. 40 proc. Koszty braku aktywności szacuje się na 7 mld złotych rocznie - podaje Polski Instytut Ekonomiczny.

Article

Światowa branża sportu w ubiegłym roku była warta 488,5 mld dolarów - wyliczył The Business Research Company. W roku 2022 suma ta wyniesie już 614 mld dolarów.

W Polsce rynek sportu wart jest 9,63 mld złotych - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Branża ta utrzymuje 109 tysięcy miejsc pracy i zapewniając 2,98 mld złotych wynagrodzeń. – Każdy złoty wydany na sport nie tylko ma efekt mnożnikowy dla gospodarki, lecz także pozwala zredukować koszty m.in. w obszarze ochrony zdrowia – mówi Krzysztof Kutwa, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Wydatki budżetowe na sport i rekreację wyniosły w Polsce w 2017 roku 1,77 mld euro – nieco poniżej średniej unijnej, która w tym samym roku wynosiła 1,83 mld euro. Plasujemy się powyżej takich krajów jak Belgia, Finlandia czy Dania, ale niżej niż Francja, Niemcy i Włochy.

Przeciętnie w polskim gospodarstwie domowym na sport i rekreację wydaje się średnio 458 złotych rocznie, co oznacza wzrost o 40 złotych na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Polska branża sportowa stoi przed szeregiem wyzwań - wskazują analitycy PIE. Najważniejsze dotyczą systemu kształcenia młodych sportowców i finansowania klubów sportowych.

Polacy niechętnie uprawiają sport

Z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że 56 proc. Polaków w ogóle nie uprawia sportu. Oznacza to, że od 2004 roku brak aktywności ruchowej w naszym kraju wzrósł o 10 pkt. proc. Polacy częściej (53 proc.) niż pozostali obywatele UE (39 proc.) uważają, że władze lokalne nie robią dostatecznie wiele, by zapewnić im możliwość aktywności fizycznej.

Koszty braku aktywności szacuje się na 7 mld złotych rocznie. Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi – mówi Krzysztof Kutwa. Koszty opieki zdrowotnej spadłyby w skali roku o 440 mln złotych, a koszt absencji pracowniczych zmalałby o 3 mld złotych.

Moda na fitness

Paradoksalnie, mimo spadającej liczby aktywnie uprawiających sport, w ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania klubami fitness. Obecnie należy do nich w Europie ponad 62 mln osób (wzrost o 3,5 pkt. proc. rdr.), z czego 3 mln stanowią mieszkańcy Polski (wzrost o 2,7 pkt. proc. rdr.).

Specjaliści PIE trend zwyżkowy przypisują po części pracodawcom, którzy oferują karnety sportowe swoim pracownikom. Należy jednak pamiętać, że przynależność do klubu nie oznacza, że zapisana do niego osoba regularnie korzysta z jego usług.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Tylko co czwarty Polak uprawia sport. Brak aktywności fizycznej obywateli kosztuje państwo 7 mld zł rocznie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Justyna
Nie ma obowiązku uprawiania sportu ani czytania książek. A więc o nich statystyki jednym uchem wpuszczam i drugim wypuszczam.
odpowiedź
User
zazwyczaj tylko czytam
mówiąc w prost - mam dziecko, lecz nie ma gdzie grać - muszę wysyłać go na płatne zajęcia z karate, gdyż ewidentnie lekceważy się młodzież w wieku 13 - 17 lat traktując ich jako kolejny target na którym można zarobić. Miałem trzy połączone boiska przed moim blokiem i mimo, iż były stare, obdarte i zaniedbane codziennie grała tam młodzież. Teraz skasowali te boiska, postawili 3 drabinki oraz 4 huśtawki dla maluszków w wieku przedszkolnym, zasiali śliczną zieloną trawę , dodali ławki i stoły do gry w szachy (bez pionków) - wygląda to cudownie, aczkolwiek teraz młodzież zamiast grać w piłkę piją piwo, ponieważ są wywalani zarówno z boisk szkolnych jak i z osiedlowych orczyków.
odpowiedź
User
Ja
Skoro ludzkość za szybko zaludnia planetę, to po co mamy żyć dłużej. Przeludnienie + krótszy żywot = naturalna selekcja.
Skoro mamy żyć coraz dłużej, w momencie gdy nasza planeta ma ograniczone zasobny, do tego kruchą atmosferę i napięte stosunki między krajami z głowicami atomowymi. To proponuje skolonizować inną planetę (upss.. był już taki plan ale nie wyszedł przez wszechobecną pazerność).
odpowiedź