SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UKE zmienił decyzję rezerwacyjną multipleksu firmy Polsatu

Urząd Komunikacji Elektronicznej zmienił decyzję rezerwacyjną multipleksu eksperymentalnego firmy BCAST, związanej z Grupą Polsat Plus. Ma to związek z nowymi kanałami. Rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu Olga Zomer zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że spółka będzie wnioskowała o przedłużenie zgody na nadawanie. 

Decyzję rezerwacyjną dla emisji w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu zmieniono 10 maja. - Były zmiany programowe na tych testowych multipleksach - informuje Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. We wszystkich trzech miastach do MUX-u dołączył publicystyczny kanał wPolsce.pl. Jest dostępny na 62. pozycji LCN. Mieszkańcy Gdańska i Warszawy zyskali z kolei dostęp do innego prawicowego kanału – TVMN. Ten zajmuje 55. pozycję na listach telewizorów i dekoderów.

W stolicy Polski i w Gdańsku z multipleksu usunięto lokalny kanał TV Regionalna.pl z Lubina na Dolnym Śląsku. Emisja tej stacji jest kontynuowana we Wrocławiu, ale tam zniknął Stars.TV. W skład MUX-u testowego BCAST we wszystkich lokalizacjach wchodzą także duble Polsatu i Nowej TV w jakości HD (druga stacja jest dostępna na MUX-8 w jakości SD), TV Republika, TV Okazje i EWTN Polska.

Multipleksy eksperymentalne pozostaną? 

Z wykazu UKE wynika, że zgoda na działalność multipleksu BCAST wygaśnie 28 września 2024 roku. Czy firma będzie wnioskowała o przedłużenie pozwolenia? -  W obecnej rezerwacji dodaliśmy 2 programy. Planujemy wnioskować o przedłużenie rezerwacji, bo widzimy zainteresowanie ze strony nadawców, a o dalszych krokach będziemy informować w odpowiednim czasie - wyjaśnia Olga Zomer, rzeczniczka prasowa Cyfrowego Polsatu.

Dwa lata temu UKE i KRRiT zastanawiały się czy po przejściu na standard DVB-T2/HEVC multipleksy eksperymentalne mają sens. Przez kilka miesięcy nie przedłużano zezwoleń na nadawanie. Zapadła decyzja, że w przypadku wolnych częstotliwości takie MUX-y mogą działać, ale za opłatą, która wynosi zazwyczaj 40-62 tys. zł rocznie. Nadawcy, którzy uzyskają zgodę, mogą wynajmować miejsce na multipleksie innym podmiotom z polskimi koncesjami.

Poza multipleksem eksperymentalnym BCAST, w Katowicach emisję testową prowadzi TVS. Zgoda wygasa 1 sierpnia br. W skład multipleksu wchodzą: TVS, Radio Silesia, Polsat, TV Republika i TV Okazje. TVS nie odpowiedziała na nasze pytanie o przedłużenie decyzji rezerwacyjnej.

Nie zapadła wciąż decyzja odnośnie emisji eksperymentalnej Grupy MWE Networks w Szczecinie. Firma wnioskowała o to kilka miesięcy temu. - Sprawa multipleksu w Szczecinie jest w toku i nie ma nowych informacji do przekazania. Czekamy i prosimy o cierpliwość - mówi Wirtualnemedia.pl Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks. Kiedy można spodziewać się decyzji? - Jesteśmy w kontakcie z wnioskodawcą, teraz czekamy na odpowiedź na nasze pismo - tłumaczy Witold Tomaszewski z UKE.

Dołącz do dyskusji: UKE zmienił decyzję rezerwacyjną multipleksu firmy Polsatu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
fred
a co z Mux Katowice MWE na kanale 36? nadajnik jest na stalexport Budynku i nic się nie dzieje muxy eksperymentalne Loklanie powinny być przyznane na 5 lat a nie taki 1 rok
3 3
odpowiedź
User
X
Wciąż odłogiem leży cały ogólnopolski multipleks numer 5 a tu robią jakieś eksperymenty?
12 0
odpowiedź
User
y
Te eksperymenty dawno powinny być zakończone. To obchodzenie obciążeń finansowych które byłyby nakładane gdyby to była emisja regularna.
10 3
odpowiedź