SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie kolejnych multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej

Oferta lokalnych stacji w naziemnej telewizji cyfrowej nie poszerzy się. Urząd Komunikacji Elektronicznej nie przewiduje bowiem uruchomienia kolejnych multipleksów lokalnych. Po refarmingu zmniejszy się pasmo przeznaczone dla telewizji, a chętnych i tak brak. W ostatnich latach tylko spółka MWE zdecydowała się rozpocząć taką emisję.

Multipleksy lokalne działają w lokalizacjach, gdzie w erze analogu były dostępne lokalne stacje telewizyjne.  To Wrocław, Świdnica, Jelenia Góra, Lubań, Bolesławiec, Głogów, Lubin, Częstochowa, Kamieńsk, Tomaszów Mazowiecki, Rybnik i okolice. Dekadę temu, po wyłączeniu nadajników analogowych, dotychczasowi posiadacze lokalnych koncesji zyskali prawo do stania się operatorami lokalnych multipleksów. Tak uczyniły Telewizja Łużyce, TVT z Rybnika, NTL Radomsko (dzisiaj TVC), Telewizja Dolnośląska Echo (dzisiaj Echo 24) czy TVL (dzisiaj TV Regionalna).

W MUX lokalnych głównie kanały Michała Winnickiego

Poza swoimi programami lokalnymi firmy te mogły pozyskać dodatkowe fundusze poprzez emisję na multipleksie kanałów telewizyjnych innych nadawców. Nie wszystkim to się opłaciło. W 2019 roku Telewizja Łużyce zakończyła nadawanie, a w 2021 roku jej multipleks reaktywowała spółka MWE Teleport. To właśnie kanały związane z firmami Michała Winnickiego dominują na lokalnych multipleksach. Za ich pośrednictwem są nadawane m.in. Filmax, Gold TV, Nuta.TV, Power TV, Super TV, Home TV, Junior Music. Ponadto w MUX lokalnych można znaleźć też np. Polsat HD, TVN HD, Stars.tv, Red Carpet TV. Po przejściu na standard DVB-T2/HEVC kanały TVN i Polsat będą w całej Polsce dostępne w wysokiej rozdzielczości. Ich emisja w MUX-ach lokalnych będzie więc niepotrzebna.
 
W ostatnich latach nikt poza spółką MWE nie ubiegał się o uruchomienie lokalnego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Potencjalnie zainteresowani mogliby być nadawcy dostępni w sieciach kablowych. Sęk w tym, że są często finansowani przez tych graczy i stanowią istotny składnik ich oferty na tle platform satelitarnych i serwisów streamingowych. Wejście do naziemnej telewizji mogłyby zachęcić abonentów sieci kablowych do zerwania umów. Wiele kanałów lokalnych i regionalnych utrzymuje się dzięki wsparciu samorządów. Same reklamy niekoniecznie wystarczyłyby. Dekadę temu stacja TVN Warszawa zakończyła nadawanie. Śląska TVS odeszła od tematyki informacyjnej i utrzymuje się m.in. dzięki śląskiej muzyce.

UKE nie przewiduje kolejnych lokalnych MUX

Za niespełna dwa miesiące rozpocznie się proces refarmingu. Naziemne kanały telewizyjne zwolnią część pasma operatorom komórkowym. W tym celu przejdą na nowszy standard DVB-T2/HEVC. Proces rozpocznie się od województw lubuskiego i dolnośląskiego, z końcem czerwca obejmie cały kraj.

- W związku z procesem migracji naziemnej telewizji cyfrowej z zakresu 470-790 MHz do zakresu 470-694 MHz, zasoby częstotliwości dedykowane pod NTC ulegną dużemu uszczupleniu (o prawie 100 MHz). Jednocześnie dostępne będzie od dnia 30 czerwca 2022 r. 6 multipleksów ogólnokrajowych (w porównaniu z czterema aktualnie – przyp.). Dlatego, skupiając się obecnie na ww. procesie migracji, Prezes UKE nie przewiduje aktualnie zmiany planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz poprzez dopisanie kolejnych multipleksów lokalnych NTC - informuje portal Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, pełniący obowiązki rzecznik prasowy UKE

Obecnie w zakresie UHF działają: MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4. W ramach MUX-5 testową emisję w DVB-T2/HEVC prowadzi TVP. MUX-8 jest nadawany w zakresie VHF, ale przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji stara się, aby przenieść jego zawartość do MUX-6, a pasmo zajmowane przez MUX-8 (WP, Nowa TV, Metro, Zoom TV, TVP Kultura HD, TVP Kobieta) przeznaczyć na potrzeby cyfrowego radia DAB+. Multipleksy lokalne poza tym reaktywowanym przez MWE Teleport nie mają obowiązku przejścia na DVB-T2/HEVC. Wielu nadawców i tak to jednak uczyni. Na przykład TV Regionalna, o czym informowaliśmy kilka dni temu.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie kolejnych multipleksów lokalnych naziemnej telewizji cyfrowej

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Wspieram starania przew.KRRIT W.Kolodziejskiego o umieszczenie kanalow z MUX8 na ktorys z multipleksow na UHF.
odpowiedź
User
Zapol
W Zygrach pod Łodzią zamontowano nowióteńki przekaźnik dla mux -8. Reszta leci z EC4. Dla kogo, jeżeli mux 8 ma przejść z VHF na uhf. Poco kupowaliśmy anteny
Osobiście jestem za nowymi kanałami w
mux - 5 i mux - 6
odpowiedź
User
Gosc
Wspieram starania przew.KRRIT W.Kolodziejskiego o umieszczenie kanalow z MUX8 na ktorys z multipleksow na UHF.
Czyli wspierasz blokadę rozwoju NTC w tym kraju i tym samym ograniczenie ilości kanałów. Nie ma żadnego argumentu aby tv rezygnowała z VHF gdzie tak naprawdę powinny być 2 muxy tv w modulacji T2. Pasmo UHF jest przepełnione i obcinane od góry, a w strefach oddziaływania krajów sąsiednich zabraknie kanałów UHF i co tam wtedy powiesz, że wyłączyliśmy VHF i teraz robimy prowizorkę albo SFNy i milion problemów z tym związanych w miejscach gdzie kierunek ustawienia anteny będzie łapać silny dalszy nadajnik. VHF to 8 kanałów z czego jakby nawet 4 oddać radiu to za pomocą pozostałych 4 przy stosowaniu rozróżnienia polaryzacji można nadawać 2 muxy tv, grzechem jest tego nie robić.
odpowiedź